Dövlət Komitəsində türk şəhid övladları ilə görüş keçirilib
Türkiyənin İstanbul şəhərinin Osmangazi rayon Kaymakamlığının və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Azərbaycan–Türkiyə dostluq layihəsi” çərçivəsində türk şəhid övladları Azərbaycanda səfərdədir.
Cari ilin 1–5 aprel tarixini əhatə edən layihənin səfər proqramına uyğun olaraq, qonaqlar Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyevlə görüşüblər.
Qonaqları səmimi salamlayan Valeh Hacıyev qardaş Türkiyədən gələn şəhid övladlarının Azərbaycan xalqı üçün böyük mənəvi dəyər daşıdığını vurğulayıb. O, Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan qardaşlıq münasibətlərinin ortaq tarix, dil və milli-mənəvi dəyərlərə əsaslandığını, həmçinin şəhidlərin müqəddəs xatirəsi ilə daha da möhkəmləndiyini bildirib. Şəhid övladlarının bu müqəddəs irsi layiqincə davam etdirdiklərini və hər iki ölkə üçün böyük qürur və iftixar mənbəyi olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Komitənin şöbə müdiri Cavid İsmayıl və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev Azərbaycanda şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğının dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıblar. Həmçinin “Azərbaycan–Türkiyə dostluq layihəsi” çərçivəsində həyata keçirilən bu kimi təşəbbüslərin iki qardaş ölkə arasında dostluq və həmrəyliyin daha da gücləndirilməsinə, eyni zamanda bu ali dəyərlərin gənc nəsillərə aşılanmasına mühüm töhfə verdiyini deyiblər.
Görüş şəhid övladlarına xatirə hədiyyələrinin təqdim olunması ilə yekunlaşıb.
Görüşdən sonra qonaqlar komitənin inzibati binası ilə tanış olublar. Onlara komitənin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirilən layihələr barədə geniş məlumat verilib.
Layihə çərçivəsində şəhid övladlarının ölkəmizin tarixi və mədəni məkanları ilə tanışlığı, həmçinin bir sıra rəsmi və mədəni tədbirlərdə iştirakı nəzərdə tutulub.

В Государственном комитете состоялась встреча с детьми турецких шехидов
В рамках “Проекта азербайджано–турецкой дружбы”, осуществляемого районным Каймакамством Османгази турецкого города Стамбул совместно с Фондом поддержки азербайджанской диаспоры, дети турецких шехидов находятся в поездке в Азербайджан.
В соответствии с программой поездки проекта, охватывающей 1-5 апреля текущего года, гости встретились с первым заместителем председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Валехом Гаджиевым.
Тепло поприветствовав гостей, Валех Гаджиев подчеркнул, что дети шехидов, прибывшие из братской Турции, представляют большую духовную ценность для азербайджанского народа. Он отметил, что братские отношения между Азербайджаном и Турцией опираются на общие исторические, языковые и национально-духовные ценности, становясь еще теснее благодаря священной памяти шехидов, довел до внимания, что дети шехидов достойно продолжают это священное наследие, являясь источником большой гордости для обеих стран.
Заведующий отделом комитета Джавид Исмаил и исполнительный директор Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрем Абдуллаев констатировали, что внимание и забота о семьях шехидов в Азербайджане - одно из основных приоритетных направлений государственной политики. Они также сказали, что подобные инициативы, реализуемые в рамках “Проекта азербайджано–турецкой дружбы", вносят важный вклад в дальнейшее укрепление дружбы и солидарности между двумя братскими странами, воспитание молодого поколения в духе этих высоких ценностей.
Встреча завершилась вручением памятных подарков детям шехидов.
После встречи гости ознакомились с административным зданием комитета. Они были подробно проинформированы об истории создания комитета, направлениях его деятельности, реализованных проектах.
В рамках проекта предусмотрены ознакомление детей шехидов с историческими и культурными достопримечательностями нашей страны, а также их участие в ряде официальных и культурных мероприятий.