Finlandiyada yaşayan azərbaycanlı həkimlərin görüşü baş tutub
Helsinki Azərbaycan Evində Finlandiyada yaşayan azərbaycanlı həkimlərin görüşü keçirilib. Görüş Skandinaviya Azərbaycanlılarının Finlandiya üzrə əlaqələndiricisi, Azərbaycan-Türk gənclər təşkilatının rəhbəri, Helsinki Azərbaycan Evinin rəhbəri Ülviyyə Cabbarovanın təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Görüşdə iştirak edən həkimlər öz peşə təcrübələrini bölüşüb, Azərbaycanda səhiyyə sahəsində həyata keçirilməli yeniliklərlə bağlı fikirlər səsləndirib.
Tədbir zamanı Azərbaycan səhiyyəsində bilik mübadiləsi və gələcəkdə həyata keçirilməsi mümkün ortaq layihələr kimi aktual mövzular müzakirə olunub. Finlandiyanın səhiyyə modelini və texnologiyalarını Azərbaycana uyğunlaşdırmağın yolları araşdırılıb. Görüş iştirakçıları Finlandiyanın rəqəmsal səhiyyə sistemləri, ailə həkimliyi və icmalararası səhiyyə xidmətlərinin təkmilləşdirilməsinin Azərbaycan üçün faydalı ola biləcəyini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, tədbirin həyata keçirilməsinin əsas məqsədi Finlandiya Azərbaycan arasında səhiyyə sahəsində daha dərin əlaqələr yaratmaq, təcrübə mübadiləsi aparmaq, Finlandiyanın qabaqcıl səhiyyə təcrübələrini öyrənmək və bu bilikləri Azərbaycanda tətbiq etmək, ölkəmizdə səhiyyə xidmətlərinin keyfiyyətini yüksəltməyə töhfə  verməkdir.
Sonda Finlandiyada yaşayan fəal gənclərimizdən biri olan Pərvin Qəhramani öz bəstələdiyi əsəri ilə iştirakçıların zövqünü oxşayıb.

Состоялась встреча азербайджанских врачей, проживающих в Финляндии
В Доме Азербайджана в Хельсинки состоялась встреча азербайджанских врачей, проживающих в Финляндии. Мероприятие было организовано координатором скандинавских азербайджанцев по Финляндии, руководителем Азербайджано-турецкой молодежной организации, руководителем Дома Азербайджана в Хельсинки Ульвийей Джаббаровой.
Врачи, принимавшие участие во встрече, поделились профессиональным опытом, высказались по поводу предстоящих новшеств в области здравоохранения в Азербайджане.
В ходе мероприятия обсуждались такие актуальные темы, как обмен знаниями и возможные дальнейшие совместные проекты в азербайджанском здравоохранении. Изучены пути адаптации Азербайджана к модели и технологиям здравоохранения Финляндии. Участники встречи подчеркнули, что усовершенствование систем цифрового здравоохранения, семейной медицины и услуг здравоохранения Финляндии на уровне общин может стать полезным для Азербайджана.
Отметим, что основная цель проведения мероприятия заключалась в налаживании более глубоких связей в области здравоохранения, осуществлении обмена опытом между Финляндией и Азербайджаном, изучении передового опыта Финляндии в области здравоохранения и применении этих знаний в Азербайджане, внесении вклада в повышение качества медицинских услуг в нашей стране.
В заключение одна из активных представительниц нашей молодежи, проживающей в Финляндии, Первин Гахрамани исполнила для участников свое произведение.