Azərbaycan tarixinə dair qısametrajlı filmlərin təqdimatı keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində “Azərbaycan tarixi” (“History of Azerbaijan”) layihəsinə daxil olan qısametrajlı filmlərin təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Giriş sözü ilə çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bildirib ki: “Bu gün Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında diaspor fəaliyyəti daha da genişlənib və Azərbaycan diasporu uğurlu layihələr həyata keçirir. Ölkəmizin mədəniyyətinin təbliği ilə bağlı danışanda qeyd etməliyik ki, milli-mədəni və mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılmasında, onların bütün dünyada təbliğ olunmasında Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun gördüyü işlər dövlətimiz, xalqımız üçün böyük töhfədir. Xaricdəki Azərbaycan icmaları da bu sahədə beynəlxalq layihələr həyata keçirir və dövlətimiz diaspor təşkilatlarının layihələrinə dəstək verməyi prioritet məsələlər kimi görür”.
Daha sonra “History of Azerbaijan” layihəsinin təqdimat videosu, eləcə də “Azərbaycanda Qədim Dinlər və Multikultiralizm” filmi, “Əkinçi” qəzeti haqqında film, “Dəmir Yumruq – Vətən müharibəsi” filmi nümayiş olunub.
Layihəyə daxil olan filmlər Azərbaycan tarixinin mühüm dövlərini əks etdirir. 16 qısametrajlı filmdən ibarət olan layihə “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzi və ELTV Media Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə Kanadada hazırlanıb.
“Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Lalin Həsənova Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında belə layihələrin vacibliyini vurğulayıb və layihənin ərsəyə gəlməsinə görə yaradıcı heyətə, həmçinin Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə minnətdarlıq edib. O, əlavə edib ki, növbəti layihə azyaşlı uşaqlar üçün animasiya filmlərinin istehsalı ilə bağlıdır.
Bakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının rəhbəri Milix Yevdayev, Milli Məclisin sabiq deputatı, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Şirin Mirzəyevin həyat yoldaşı Flora Qasımova, layihənin iştirakçısı Zamiq Əliyev və başqaları belə filmlərin Azərbaycan tarixinin, mədəniyyətinin təbliğində böyük əhəmiyyət daşıdığını dilə gətiriblər.
Hazırlanan filmlər tədris vəsaiti kimi xaricdəki həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin proqramına daxil edilib, eyni zamanda müxtəlif ölkələrdəki icma tədbirlərində nümayiş olunur.
“History of Azerbaijan” layihəsi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi, “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzi və ELTV Media Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə Kanadada ərsəyə gətirilib.

Состоялась презентация короткометражных фильмов об истории Азербайджана
В Государственном комитете по работе с диаспорой состоялась презентация короткометражных фильмов, входящих в проект “История Азербайджана” (“History of Azerbaijan”).
После исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за целостность наших земель.
Во вступительном слове председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов сказал: “По поручению Президента Ильхама Алиева диаспорская деятельность сегодня стала еще шире, азербайджанская диаспора реализует успешные проекты. Говоря о пропаганде культуры нашей страны, следует отметить, что работа, проводимая Фондом Гейдара Алиева под руководством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в области сохранения национально-культурных и духовных ценностей, пропаганды их во всем мире, - большая заслуга перед государством и народом. Азербайджанские общины за рубежом также осуществляют международные проекты в этой области, наше государство считает приоритетным вопросом оказание поддержки проектам диаспорских организаций”.
Затем были показаны презентационное видео проекта “History of Azerbaijan”, а также фильм “Древние религии и мультикультурализм в Азербайджане”, фильм о газете “Экинчи”, фильм “Железный кулак – Отечественная война”.
Картины, входящие в проект, отражают важные этапы истории Азербайджана. Проект, состоящий из 16 короткометражных фильмов, подготовлен в Канаде при организационной поддержке Азербайджанского центра искусства и культуры “Ветен” совместно с Медиа-группой ELTV.
Руководитель Азербайджанского центра искусства и культуры “Ветен” Лалин Гасанова подчеркнула важность таких проектов в доведении азербайджанских реалий до международной общественности и поблагодарила творческий состав, а также Государственный комитет по работе с диаспорой за подготовку проекта. Oна добавила, что очередной проект связан с производством анимационных фильмов для детей младшего возраста.
Руководитель Бакинской религиозной общины горских евреев Милих Евдаев, супруга бывшего депутата Милли Меджлиса, Национального героя Азербайджана Ширина Мирзоева Флора Гасымова, участник проекта Замиг Алиев и другие констатировали, что такие фильмы представляют большое значение в пропаганде истории и культуры Азербайджана.
Подготовленные фильмы включены в качестве учебного пособия в программу азербайджанских воскресных школ за рубежом, а также демонстрируются на мероприятиях общины в различных странах.
Проект “History of Azerbaijan” подготовлен в Канаде при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и Фонда поддержки азербайджанской диаспоры и организационной поддержке Азербайджанского центра искусства и культуры “Ветен” совместно с Медиа-группой ELTV.