Azərbaycan tarixinə dair qısametrajlı filmlərin təqdimatı keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində “Azərbaycan tarixi” (“History of Azerbaijan”) layihəsinə daxil olan qısametrajlı filmlərin təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Giriş sözü ilə çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bildirib ki: “Bu gün Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında diaspor fəaliyyəti daha da genişlənib və Azərbaycan diasporu uğurlu layihələr həyata keçirir. Ölkəmizin mədəniyyətinin təbliği ilə bağlı danışanda qeyd etməliyik ki, milli-mədəni və mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılmasında, onların bütün dünyada təbliğ olunmasında Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun gördüyü işlər dövlətimiz, xalqımız üçün böyük töhfədir. Xaricdəki Azərbaycan icmaları da bu sahədə beynəlxalq layihələr həyata keçirir və dövlətimiz diaspor təşkilatlarının layihələrinə dəstək verməyi prioritet məsələlər kimi görür”.
Daha sonra “History of Azerbaijan” layihəsinin təqdimat videosu, eləcə də “Azərbaycanda Qədim Dinlər və Multikultiralizm” filmi, “Əkinçi” qəzeti haqqında film, “Dəmir Yumruq – Vətən müharibəsi” filmi nümayiş olunub.
Layihəyə daxil olan filmlər Azərbaycan tarixinin mühüm dövlərini əks etdirir. 16 qısametrajlı filmdən ibarət olan layihə “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzi və ELTV Media Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə Kanadada hazırlanıb.
“Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Lalin Həsənova Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında belə layihələrin vacibliyini vurğulayıb və layihənin ərsəyə gəlməsinə görə yaradıcı heyətə, həmçinin Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə minnətdarlıq edib. O, əlavə edib ki, növbəti layihə azyaşlı uşaqlar üçün animasiya filmlərinin istehsalı ilə bağlıdır.
Bakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının rəhbəri Milix Yevdayev, Milli Məclisin sabiq deputatı, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Şirin Mirzəyevin həyat yoldaşı Flora Qasımova, layihənin iştirakçısı Zamiq Əliyev və başqaları belə filmlərin Azərbaycan tarixinin, mədəniyyətinin təbliğində böyük əhəmiyyət daşıdığını dilə gətiriblər.
Hazırlanan filmlər tədris vəsaiti kimi xaricdəki həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin proqramına daxil edilib, eyni zamanda müxtəlif ölkələrdəki icma tədbirlərində nümayiş olunur.
“History of Azerbaijan” layihəsi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi, “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzi və ELTV Media Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə Kanadada ərsəyə gətirilib.

Short films on the history of Azerbaijan have been presented
The State Committee on Work with Diaspora hosted the presentation of short films included in the "History of Azerbaijan" project.
Following the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, the memory of martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of the country was honored with a minute's silence.
In his introductory speech, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov stated: "Today, under the directives of President Ilham Aliyev, diaspora activities have significantly expanded, and the Azerbaijani diaspora is successfully implementing numerous projects. When discussing the promotion of our country's culture, we must highlight the immense contributions of the Heydar Aliyev Foundation, led by First Vice-President Mehriban Aliyeva, in preserving and promoting our national, cultural, and spiritual values globally. Azerbaijani communities abroad are also conducting international projects in this regard, and our state prioritizes supporting the initiatives of diaspora organizations."
Subsequently, the presentation video of the "History of Azerbaijan" project, as well the films "Ancient Religions and Multiculturalism in Azerbaijan", "Iron Fist - The Patriotic War" and the film about "Akinchi" newspaper were screened.
The project includes 16 short films that depict significant periods in Azerbaijan's history. The films were produced in Canada through the joint efforts of the "Vatan" Azerbaijan Arts and Culture Center and ELTV Media Group.
Lalin Hasanova, director of the "Vatan" Azerbaijan Arts and Culture Center, emphasized the importance of such projects in conveying the realities of Azerbaijan to the international community. She expressed gratitude to the creative team and the State Committee on Work with Diaspora for their support, adding that the next project will focus on producing animated films for children.
Other speakers, including Milikh Yevdayev, the head of the Mountain Jews Religious Community, Flora Gasimova, former Member of Parliament and spouse of National Hero of Azerbaijan Shirin Mirzayev, and Zamiq Aliyev, project participant, highlighted the significance of these films in promoting Azerbaijan's history and culture.
The films have been incorporated as teaching materials into the curriculum of weekend Azerbaijani schools abroad and are also showcased at community events in various countries.
The "History of Azerbaijan" project was created in Canada with the support of the State Committee on Work with Diaspora and the Azerbaijan Diaspora Support Fund, in partnership with the "Vatan" Azerbaijan Arts and Culture Center and ELTV Media Group.