TDT-yə üzv dövlətlərin Diaspor Məsələlərinə məsul Dövlət Qurumlarının Rəhbərlərinin 6-cı görüşü keçirilib
27 noyabr, 2024.jpeg)
Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərində Özbəkistan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Millətlərarası Münasibətlər və Xarici Ölkələrlə Dostluq Münasibətləri Komitəsinin ev sahibliyi ilə Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv dövlətlərin Diaspor Məsələlərinə məsul Dövlət Qurumlarının Rəhbərlərinin 6-cı görüşü keçirilib.
Görüş zamanı TDT baş katibinin müavini Merey Mukazhan və qurum rəhbərləri təşkilata daxil olan ölkələrin diasporlarının hazırkı vəziyyəti ilə bağlı mühüm məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparıb. Tərəflər diasporlarla əməkdaşlığın və koordinasiyanın təkmilləşdirilməsi istiqamətində səylərin, aidiyyəti dövlət qurumları arasında təcrübə mübadiləsi proqramlarının effektivliyinin və diaspor potensialının artırılması, həmçinin gənclərin iştirakı ilə keçiriləcək Türk Diaspor Forumunun təşkili ilə yanaşı, TDT-nin gənclik, iqtisadi və akademik təşəbbüslərində türk diaspor nümayəndələrinin daha geniş iştirakının təmininə diqqət yetirib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev çıxış edərək Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Türkdilli ölkələrin dövlət başçılarının Naxçıvanda keçirilən Zirvə görüşündə imzalanmış Naxçıvan Sazişinə əsasən yaradıldığından bəhs edib. Azərbaycan və Türk Dövlətləri Təşkilatına daxil olan ölkələr arasında əlaqələrin inkişafının son zamanlar daha da intensiv xarakter aldığını söyləyib. TDT çərçivəsində qəbul olunmuş Türk Diasporunun Birgə Fəaliyyət Strategiyasına əsasən keçirilən ikitərəfli, o cümlədən çoxtərəfli görüşlərin, müxtəlif proqram və forumların əlaqələrin daha da genişlənməsinə xidmət etdiyini bildirib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının Şuşada keçirilən V (Zəfər) Qurultayında çıxışı zamanı milli kimliyinin qorunmasına önəm verilməsi, buna uyğun olaraq bazar günü məktəblərinin təşviq edilməsini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Görüşdə DİDK tərəfindən 2025-ci ildə Azərbaycanda TDT-yə üzv dövlətlərin diasporla iş üzrə məsul qurumlarının nümayəndələri üçün 2-ci təcrübə proqramının, Çexiyada isə Türkdilli Diasporların 3-cü Potensialartırma təlim proqramının keçirilməsinə dair razılığa gəlinib.

Состоялась 6-я встреча руководителей государственных структур, ответственных за вопросы диаспоры, стран-членов ОТГ
27 ноября, 2024В столице Республики Узбекистан Ташкенте состоялась 6-я встреча руководителей государственных структур, ответственных за вопросы диаспоры, стран-членов Организации тюркских государств (ОТГ), проведенная Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
В ходе встречи заместитель генерального секретаря ОТГ Мерей Муказхан и руководители структур провели широкие обсуждения по важным вопросам, связанным с нынешним состоянием диаспор входящих в организацию стран. Стороны уделили внимание не только активизации усилий, направленных на усовершенствование сотрудничества и координацию с диаспорами, повышению эффективности программ по обмену опытом между соответствующими государственными структурами и потенциала диаспоры, а также организации предстоящего Форума тюркской диаспоры с участием молодежи, но и обеспечению более широкого участия представителей тюркской диаспоры в молодежных, экономических и академических инициативах ОТГ.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев говорил о том, что Совет сотрудничества тюркоязычных государств был создан на основе Нахчыванского соглашения, подписанного на проведенном в Нахчыване Саммите глав государств тюркоязычных стран. Он отметил, что в последнее время связи между Азербайджаном и странами, входящими в Организацию тюркских государств, получили более интенсивный характер, подчеркнул, что двусторонние, в том числе многосторонние встречи, проведенные на основе Стратегии совместной деятельности тюркской диаспоры, принятой в рамках ОТГ, различные программы и форумы служат дальнейшему расширению связей, довел до внимания участников мероприятия, что в выступлении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева на проведенном в Шуше V Съезде (Победы) азербайджанцев мира придается значение сохранению национальной идентичности, в соответствии с этим поощряется открытие воскресных школ.
На встрече была достигнута договоренность о проведении ГКРД в 2025 году в Азербайджане 2-й экспериментальной программы для представителей структур, ответственных за работу с диаспорой, государств-членов ОТГ, а в Чехии – 3-й учебной программы по повышению потенциала тюркоязычных диаспор.
В рамках мероприятия была организована выставка, представляющая культуру Азербайджана и Узбекистана.