Şimali Kaliforniyada Zəfər və Dövlət Bayrağı günləri qeyd olunub
ABŞ-nin Kaliforniya ştatının Mountain View şəhərində 8 Noyabr – Zəfər Gününə və 9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi və şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə cəmiyyətin prezidenti Sevi Boisvert iştirakçıları salamlayıb, 8 Noyabr – Zəfər Gününün Azərbaycan tarixindəki önəmindən bəhs edib.
Həmçinin təşkilatın gələcək planlarından bəhs olunub, iştirakçılara Azərbaycan dili, nağara və milli rəqs dərsləri barədə məlumat verilib.
Tədbir çərçivəsində uşaqlar və gənclər arasında mini voleybol turniri təşkil edilib.
Cəmiyyətin nəzdində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan” rəqs ansamblının üzvləri milli rəqslərimizi nümayiş edib.
Tədbir zamanı Azərbaycan musiqi alətləri, xalçaları və digər milli atributlar xarici və yerli cəmiyyət üzvlərində böyük maraq doğurub.
Qeyd edək ki, Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyəti 43 ildən çoxdur ki, ABŞ-də qeyri-kommersiya təşkilatı olaraq fəaliyyət göstərir. Cəmiyyətin əsas məqsədi Azərbaycan mədəniyyətini, tarixini və dəyərlərini təbliğ etmək, yerli və xarici icmalar arasında dostluq körpüləri qurmaqdır. Təşkilat müxtəlif mədəni tədbirlər, dərslər və festivallar təşkil etməklə Azərbaycan irsinin gələcək nəsillərə ötürülməsinə töhfə verir.

Victory Day and State Flag Day Celebrated in Northern California
An event dedicated to November 8 – Victory Day and November 9 – State Flag Day was held in Mountain View, California, USA.
The event began with the playing of Azerbaijan’s National Anthem and a minute’s silence in honor of the martyrs.
Organized by the Azerbaijan Cultural Society of Northern California, the event featured an opening address by the society’s president, Seve Boisvert, who greeted the participants and highlighted the historical significance of Victory Day for Azerbaijan.
Future plans of the organization were discussed during the event, and attendees were informed about Azerbaijani language, drum, and national dance classes.
A mini volleyball tournament for children and young people was held as part of the program, and members of the society's "Azerbaijan" dance ensemble performed traditional Azerbaijani dances.
Additionally, Azerbaijani musical instruments, carpets, and other cultural artifacts were showcased, attracting significant interest from foreign and local community members alike.
It is should be noted that the Azerbaijan Cultural Society of Northern California has been operating as a non-profit organization in the United States for over 43 years. Its primary mission is to promote Azerbaijani culture, history, and values while fostering friendships between local and foreign communities. Through various cultural events, classes, and festivals, the organization contributes to preserving Azerbaijani heritage for future generations.