Qazaxıstanda fəaliyyət göstərən diasporumuzun nümayəndələri Fəxri xiyabanı və Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib
15 iyul, 2024
Qazaxıstanda fəaliyyət göstərən diasporumuzun rəhbərləri və fəalları, qardaş xalqın təmsilçilərindən ibarət nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər çərçivəsində Fəxri xiyabanı ziyarət edib. Burada xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsi dərin ehtiramla yad edilib, abidəsi önünə Qazaxıstandakı Azərbaycan diasporu adından əklil qoyulub, güllər düzülüb.
Sonra nümayəndə heyəti Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək, ölkəmizin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini hörmətlə anıb, məzarları üzərinə tər çiçəklər düzüb. Nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Milli Qəhrəmanları - general-mayor Polad Həşimov, polkovnik İlqar Mirzəyev, gizir Mübariz İbrahimov və Vətən uğrunda canlarından keçən qəhrəman şəhidlərimizin, eləcə də I Qarabağ müharibəsi zamanı şəhid olmuş Qazaxıstanın qəhrəman oğlu Yerbol Barımbekovun da məzarını ziyarət edib.
Ziyarət zamanı nümayəndə heyətini Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov müşayiət edib.
Qeyd edək ki, “Prezidentlərin izi ilə!” şüarına uyğun olaraq nümayəndə heyətinin işğaldan azad edilmiş Füzuli və Şuşa şəhərlərinə səfərləri nəzərdə tutulur. Onlar Füzuli şəhərində Qazaxıstan dövlətinin dəstəyi ilə inşa olunan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin açılışını həyata keçirdiyi Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzini ziyarət edəcəklər.

The representatives of Azerbaijan diaspora operating in Kazakhstan visited the Alley of Honor and the Alley of Martyrs'
15 July, 2024.jpg)
Within the framework of their visit to Azerbaijan, the leaders and activists of our diaspora operating in Kazakhstan, along with representatives of the fraternal nation, visited the Alley of Honor. Here, National leader of our people, the founder of the modern, independent Azerbaijani state, Heydar Aliyev’s memory was commemorated with deep respect, a wreath was laid on behalf of the Azerbaijani diaspora in Kazakhstan at his monument and placed flowers.
Following this, the delegation visited the Alley of Martyrs to honor the memory of the heroic sons of the Motherland who sacrificed their lives for the freedom and sovereignty of our country. They laid fresh flowers on their graves. The delegation also visited the graves of Azerbaijan’s National Heroes - Major-general Polad Hashimov, Colonel Ilgar Mirzayev, Warrant officer Mubariz Ibrahimov and other heroic martyrs who gave their lives for their homeland, as well as Yerbol Barimbekov’s grave, a hero of Kazakhstan who was martyred in I Karabagh War.
During the visit, Vagif Seyidbayov, the deputy chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Azerbaijan Republic accompanied the delegation.
It should be noted that in accordance with the slogan " Following the footsteps of Presidents!", the delegation is also scheduled to visit the liberated cities of Fuzuli and Shusha. They will visit the Kurmangazy Children's Creative Center, built with the support of Kazakhstan in Fuzuli, inaugurated by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Republic of Kazakhstan Kasim-Jomart Tokayev.