Krivoy Roqda 28 May – Müstəqillik Günü qeyd edilib
Ukraynanın Krivoy Roq şəhərində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə 28 May - Müstəqillik Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Şəhər merinin vəzifələrini icra edən Yuriy Vilkul, şəhər radasının deputatları, ictimaiyyət nümayəndələri və diaspor fəalları tədbirdə iştirak ediblər.
İştirakçılar öncə Azərbaycan-Ukrayna dostluğuna aid sərgiyə baxıblar.
Yuriy Vilkul bu əlamətdar gün münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib. Krivoy Roq şəhəri “Azərbaycan Diasporu” təşkilatının 3 əməkdaşına meriyanın təşəkkürnamələri təqdim olunub. Təşkilat tərəfindən isə Yuriy Vilkula Azərbaycan xalçası hədiyyə verilib.
Ukraynanın Krivoy Roq şəhəri “Azərbaycan Diasporu” təşkilatının rəhbəri Kamaləddin Ağayev isə öz çıxışında müstəqillik tariximizdən və onun əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbir saz havalarının, Azərbaycan milli rəqslərinin və Qara Qarayevin “İldırımlı yollarla” baletindən musiqilərin ifa edildiyi bədii proqramla başa çatıb.

В Кривом Роге отмечено 28 Maя – День независимости
В украинском городе Кривой Рог при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой состоялось мероприятие, посвященное 28 Maя – Дню независимости.
В церемонии приняли участие исполняющий обязанности мэра города Юрий Викул, депутаты городской рады, представители общественности и активисты диаспоры.
Сначала участники ознакомились с выставкой, отражающей азербайджано-украинскую дружбу.
Юрий Викул поздравил наших соотечественников с этим знаменательным днем. Трем сотрудникам организации “Aзербайджанская диаспора” города Кривой Рог были вручены благодарности мэрии. Организация же подарила Юрию Викулу азербайджанский ковер.
Руководитель организации “Aзербайджанская диаспора” города Кривой Рог Кямаледдин Агаев рассказал об истории независимости и ее значении.
Мероприятие завершилось художественной программой, где были исполнены мелодии на сазе, азербайджанские национальные танцы и музыка из балета Кара Караева “Тропою грома”.