Komitə sədri Qars Təhsil və Mədəniyyət Vəqfinin nümayəndə heyətini qəbul edib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Qars Təhsil və Mədəniyyət Vəqfinin sədri Kamil Salduzun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan sədr yeni yaradılan vəqfin fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb və komitə tərəfindən lazımi dəstək göstəriləcəyini bildirib. O həmçinin Şərqi Anadolu bölgəsindən olan Azərbaycan əsilli Türkiyə vətəndaşlarının bir araya gəlməsini təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib.
Kamil Salduz səmimi qəbula görə təşəkkür edib. 19 oktyabr 2025-ci il tarixində Türkiyənin “Rəsmi qəzet”ində yayımlanan elanla fəaliyyətə başlayan vəqfin qurucularının və qəyyumlarının əksəriyyətinin Qars əsilli şəxslər olduğunu söyləyib. Vəqfin əsasını təşkil edən "Qars Dostluq Qrupu" nun indiyə qədər bir çox mədəni proqramlar keçirdiyini bildirib. 2023-cü ildə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycanın Türkiyədəki Səfirliyinin dəstəyi ilə Ankara və İstanbulda 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunan kütləvi konsertlərin baş tutduğunu xatırladıb.

Committee chairman met with a delegation of the Kars Education and Culture Foundation
Chairman of the Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov met with a delegation led by Kamil Salduz, Chairman of the Kars Education and Culture Foundation.
The chairman greeted the guests and wished success to the newly established foundation. He noted that the committee would provide the essential support for its activities. He also described the unity of the Azerbaijani-origin Turkish citizens from the Eastern Anatolia region as a praiseworthy development.
Kamil Salduz thanked for warm reception. He emphasized that the majority of the founders and guardians of the foundation which established following an announcement published in Turkey’s Official Gazette on October 19, 2025, are individuals originally from Kars. He stated that “Kars Friendship Group” which forms the core of the foundation, has carried out several cultural initiatives to date. He also recalled the large-scale cultural programs dedicated to May 28 - Independence Day which held in Ankara and Istanbul in 2023 with the support of the State Committee on Work with Diaspora and Azerbaijan’s Embassy in Türkiye.