Komitə sədri Qars Təhsil və Mədəniyyət Vəqfinin nümayəndə heyətini qəbul edib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Qars Təhsil və Mədəniyyət Vəqfinin sədri Kamil Salduzun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan sədr yeni yaradılan vəqfin fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb və komitə tərəfindən lazımi dəstək göstəriləcəyini bildirib. O həmçinin Şərqi Anadolu bölgəsindən olan Azərbaycan əsilli Türkiyə vətəndaşlarının bir araya gəlməsini təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib.
Kamil Salduz səmimi qəbula görə təşəkkür edib. 19 oktyabr 2025-ci il tarixində Türkiyənin “Rəsmi qəzet”ində yayımlanan elanla fəaliyyətə başlayan vəqfin qurucularının və qəyyumlarının əksəriyyətinin Qars əsilli şəxslər olduğunu söyləyib. Vəqfin əsasını təşkil edən "Qars Dostluq Qrupu" nun indiyə qədər bir çox mədəni proqramlar keçirdiyini bildirib. 2023-cü ildə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycanın Türkiyədəki Səfirliyinin dəstəyi ilə Ankara və İstanbulda 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunan kütləvi konsertlərin baş tutduğunu xatırladıb.

Председатель комитета принял делегацию Фонда образования и культуры Карса
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с делегацией во главе с председателем Фонда образования и культуры Карса Камилем Салдузом.
Поприветствовав гостей, председатель пожелал успехов деятельности новосозданного фонда и отметил, что комитет окажет всю необходимую поддержку. Он также расценил консолидацию граждан Турции азербайджанского происхождения из региона Восточная Анатолия как факт, заслуживающий одобрения.
Камиль Салдуз выразил признательность за радушный прием. Он сообщил, что большинство основателей и попечителей фонда, начавшего функционировать 19 октября 2025 года в соответствии с объявлением, опубликованным в “Официальной газете” Турции, являются уроженцами Карса, подчеркнул, что "Группа дружбы Карс", составляющая основу фонда, осуществила на сегодняшний день многочисленные культурные программы, напомнил, что в 2023 году при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и посольства Азербайджана в Турции в Анкаре и Стамбуле состоялись массовые концерты, посвященные 28 мая – Дню независимости.