Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin iştirakçıları Fəxri xiyabanı və Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib
31 iyul, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin iştirakçıları artıq Vətəndədirlər.
Müxtəlif ölkələrdən Bakı şəhərinə gələn iştirakçı gənclər Düşərgənin keçiriləcəyi Laçına yola düşməzdən əvvəl Fəxri xiyabanda xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər. Ziyarət zamanı Ulu Öndərin əziz xatirəsi yad olunub, düşərgə iştirakçıları adından əklil qoyulub, gül dəstələri düzülüb.
Düşərgə iştirakçıları həmçinin birinci və ikinci Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla anıblar.
Ziyarətlərdən sonra iştirakçılar düşərgənin keçirildiyi Laçın şəhərinə yola düşəcəklər. Düşərgə ərazisində ilkin tanışlıq və iştirakçıların komandaları bölünməsi mərhələsi, eləcə də, Laçında “İslimi” Xalçaçılıq mərkəzi, “Gilabi Ceramics” mərkəzi və “Həkəri Balıq Təsərrüfatı”na səfərin təşkili nəzərdə tutulur.
Bu günə kimi Diaspor gənclərinin Şəki, Şamaxı, Şuşa və Naxçıvan şəhərlərində 4 yay düşərgəsi təşkil olunub. Dünyanın 50-dən çox ölkəsində yaşayan yüzlərlə gənc həmin düşərgələrdə iştirak edib.

Участники V Летнего лагеря диаспорской молодежи посетили Аллею почетного захоронения и Шехидляр хиябаны
31 июля, 2024
Участники V Летнего лагеря диаспорской молодежи “Молодежь во имя зеленого мира”, организованного Государственным комитетом по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева, уже находятся на Родине.
Прежде, чем отправиться в Лачин, где будет проведен лагерь, участники – представители молодежи, прибывшие в Баку из различных стран, посетили могилу общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения. Во время посещения была почтена светлая память великого лидера, от имени участников лагеря возложены венок и цветы.
Участники лагеря также посетили первый и второй Шехидляр хиябаны, где с глубоким уважением почтили память сынов Родины, ставших шехидами во имя независимости и территориальной целостности нашей страны.
После посещения участники отправятся в город Лачин, где будет организован лагерь. На территории лагеря планируется первоначальное ознакомление и подразделение участников на команды, а также организация посещения в Лачине Центра ковроткачества “Ислими”, Центра “Gilabi Ceramics” и Рыбного хозяйства Хакари”.
На сегодняшний день были организованы 4 летних лагеря диаспорской молодежи в городах Шеки, Шамаха, Шуша и Нахчыван. Участниками этих лагерей стали сотни представителей молодежи, проживающих более, чем в 50 странах мира.