Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin iştirakçıları Fəxri xiyabanı və Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib
31 iyul, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin iştirakçıları artıq Vətəndədirlər.
Müxtəlif ölkələrdən Bakı şəhərinə gələn iştirakçı gənclər Düşərgənin keçiriləcəyi Laçına yola düşməzdən əvvəl Fəxri xiyabanda xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər. Ziyarət zamanı Ulu Öndərin əziz xatirəsi yad olunub, düşərgə iştirakçıları adından əklil qoyulub, gül dəstələri düzülüb.
Düşərgə iştirakçıları həmçinin birinci və ikinci Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla anıblar.
Ziyarətlərdən sonra iştirakçılar düşərgənin keçirildiyi Laçın şəhərinə yola düşəcəklər. Düşərgə ərazisində ilkin tanışlıq və iştirakçıların komandaları bölünməsi mərhələsi, eləcə də, Laçında “İslimi” Xalçaçılıq mərkəzi, “Gilabi Ceramics” mərkəzi və “Həkəri Balıq Təsərrüfatı”na səfərin təşkili nəzərdə tutulur.
Bu günə kimi Diaspor gənclərinin Şəki, Şamaxı, Şuşa və Naxçıvan şəhərlərində 4 yay düşərgəsi təşkil olunub. Dünyanın 50-dən çox ölkəsində yaşayan yüzlərlə gənc həmin düşərgələrdə iştirak edib.

Participants of the 5th Summer Camp of Diaspora Youth has visited the Alley of Honor and the Alley of Martyrs
31 July, 2024.jpg)
The participations of the "Youth for a Green World" 5th Summer Camp of Diaspora Youth, jointly organized by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan and the Heydar Aliyev Foundation are now in the homeland.
Before leaving for Lachin, the Camp will be held, the young participants who arrived in Baku from different countries have visited the grave of our nation’s National Leader Heydar Aliyev at the Alley of Honor. During the visit, National Leader’s memory has been commemorated, a wreath was laid and placed flowers on behalf of the participants of the Camp at his monument.
They also have visited the first and second Alley of Martyrs and honored the memory of the children of the Motherland who were martyred for the independence and territorial integrity of our country.
After the visits, the participants will leave for Lachin where the camp is held. The stage of initial acquaintance and division of teams of participants in the camp territory, as well as the organization of a visit to "Islimi" Carpet Center, "Gilabi Ceramics" center and "Hekari Fish Farm" in Lachin are planned.
Until now, 4 summer camps of Diaspora youth have been organized in the cities of Sheki, Shamakhi, Shusha and Nakhchivan. Hundreds of young people living in more than 50 countries around the world have participated in these camps.