İtaliyada yaşayan soydaşımız təltif olunub
18 dekabr, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İtaliyaya səfəri çərçivəsində tanınmış soydaşlarımız, həkim-kardioloq Bahar Yusifzadə və xoreoqraf, Əməkdar artist Mais Nuriyevlə görüşüb.
İtaliya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Milan şəhəri üzrə sabiq koordinatoru, həkim-kardioloq Bahar Yusifzadə ilə görüşdə Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə verdiyi mühüm töhfəyə görə ona “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim edilib. Pandemiya zamanı Bahar Yusifzadənin İtaliyada yaşayan soydaşlarımıza göstərdiyi qayğı, ümumilikdə Azərbaycanın təbliğində rolu yüksək qiymətləndirilib, ona uğurlar arzulanıb. Bahar Yusifzadə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını bildirib.
Lenyano şəhərində yaşayan, “Azəri” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının prezidenti, xoreoqraf, Milanda "Aida" və "Orizon" Rəqs Akademiyasının və Milan Konservatoriyasının professoru, Əməkdar artist Mais Nuriyev evində ziyarət edilib. Tanınmış xoreoqraf Mais Nuriyevin və həyat yoldaşı Nəzakət Nuriyevanın Azərbaycan mədəniyyətinin beynəlxalq aləmdə təbliği, eləcə də İtaliyada diaspor fəaliyyətinin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm xidmətləri qeyd olunub. “Azəri” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının gələcək planları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Hər iki soydaşımız xaricdə yaşayan azərbaycanlıların Prezident İlham Əliyevin siyasətini daim dəstəklədiklərini vurğulayıb. Bundan sonra da İtaliya-Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlərin və diasporumuzun inkişafına inam ifadə olunub.

Наша соотечественница, проживающая в Италии, награждена медалью
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Италию встретился с нашими известными соотечественниками – врачом-кардиологом Бахар Юсифзаде и хореографом, заслуженным артистом Маисом Нуриевым.
На встрече с бывшим координатором Координационного совета азербайджанцев Италии по городу Милан, врачом-кардиологом Бахар Юсифзаде ей за большой вклад в деятельность азербайджанской диаспоры была вручена медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”. Высокую оценку получила забота Бахар Юсифзаде о наших соотечественниках, проживающих в Италии, во время пандемии, ее роль в пропаганде Азербайджана в целом, ей пожелали успехов. Бахар Юсифзаде выразила Азербайджанскому государству глубокую признательность за высокую оценку.
Президента Азербайджанской культурной ассоциации “Aзери”, хореографа, профессора Академии танца "Aида" и "Oризон" в Милане, заслуженного артиста Маиса Нуриева, живущего в городе Леньяно, навестили в его доме. Были отмечены важные заслуги известного хореографа Маиса Нуриева и его супруги Назакет Нуриевой в области пропаганды азербайджанской культуры на международной арене, а также расширения диаспорской деятельности в Италии. Состоялся обмен мнениями о планах на будущее Азербайджанской культурной ассоциации “Aзери”.
Оба наших соотечественника подчеркнули, что азербайджанцы, проживающие за рубежом, постоянно поддерживают политику Президента Ильхама Алиева. Была выражена уверенность в дальнейшем развитии нашей диаспоры и двусторонних отношений между Италией и Азербайджаном.