İtaliyada yaşayan soydaşımız təltif olunub
18 dekabr, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İtaliyaya səfəri çərçivəsində tanınmış soydaşlarımız, həkim-kardioloq Bahar Yusifzadə və xoreoqraf, Əməkdar artist Mais Nuriyevlə görüşüb.
İtaliya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Milan şəhəri üzrə sabiq koordinatoru, həkim-kardioloq Bahar Yusifzadə ilə görüşdə Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə verdiyi mühüm töhfəyə görə ona “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim edilib. Pandemiya zamanı Bahar Yusifzadənin İtaliyada yaşayan soydaşlarımıza göstərdiyi qayğı, ümumilikdə Azərbaycanın təbliğində rolu yüksək qiymətləndirilib, ona uğurlar arzulanıb. Bahar Yusifzadə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını bildirib.
Lenyano şəhərində yaşayan, “Azəri” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının prezidenti, xoreoqraf, Milanda "Aida" və "Orizon" Rəqs Akademiyasının və Milan Konservatoriyasının professoru, Əməkdar artist Mais Nuriyev evində ziyarət edilib. Tanınmış xoreoqraf Mais Nuriyevin və həyat yoldaşı Nəzakət Nuriyevanın Azərbaycan mədəniyyətinin beynəlxalq aləmdə təbliği, eləcə də İtaliyada diaspor fəaliyyətinin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm xidmətləri qeyd olunub. “Azəri” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının gələcək planları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Hər iki soydaşımız xaricdə yaşayan azərbaycanlıların Prezident İlham Əliyevin siyasətini daim dəstəklədiklərini vurğulayıb. Bundan sonra da İtaliya-Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlərin və diasporumuzun inkişafına inam ifadə olunub.

Our compatriot living in Italia was awarded a medal
The Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov met with our well-known compatriots, doctor-cardiologist Bahar Yusifzadeh and choreographer, Honored artist Mais Nuriyev.
During the meeting with Bahar Yusifzadeh, a former coordinator of the Coordination Council of Azerbaijanis in Italy for Milan, she was awarded the medal "For Services in Diaspora Activities” of the Republic of Azerbaijan. During the pandemic, Bahar Yusifzadeh’s care for our compatriots living in Italy and her overall role in promoting Azerbaijan have been highly appreciated, and she has been wished success. Bahar Yusifzadeh expressed deep gratitude to the Azerbaijan state for the high recognition of his work.
Additionally, Fuad Muradov visited Honored artist Mais Nuriyev, live in Legnano, the president of Association of Azerbaijani Culture “Azeri”, choreographer, professor of “Aida” and “Orizon” Dance Academy and Milan Conservatory at his home. The significant contributions of prominent choreographer Mais Nuriyev and his spouse Nazakat Nuriyeva in promoting Azerbaijani culture internationally and expanding diaspora activities in Italy were highlighted. The future plans of the Association of Azerbaijani Culture “Azeri” were discussed.
Both of our compatriots emphasized that Azerbaijanis living abroad had always supported President Ilham Aliyev's policies. It has also expressed confidence in the further development of bilateral relations between Italy and Azerbaijan, as well as the advancement of our diaspora.