Kişineudakı həftəsonu məktəbində dərslərə start verilib
Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin təşəbbüsü və Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilati dəstəyi ilə Kişineu şəhərində fəaliyyət göstərən həftəsonu məktəbinin növbəti tədris ilinin başlanmasına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ülvi Baxşəliyev, Moldova parlamentinin deputatı Vitalie Jakot, Təhsil və Tədqiqatlar Nazirliyinin Baş katibinin müavini Lyudmila Pavlov, "İon Creangă" Dövlət Pedaqoji Universitetinin tədris işləri üzrə prorektoru Luçiya Çepraga, rumın dili üzrə metodik vəsaitlərin və dərsliklərin müəllifi, professor Aleksey Aksan və Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak edib.
Dərslər Moldovanın "İon Creangă" Dövlət Pedaqoji Universitetində yaxşı təchiz olunmuş müasir auditoriyada keçirilir. Azərbaycan icmasının 50-dən çox uşağı burada həmyaşıdları ilə birgə öz ana dilini öyrənir, Azərbaycanın mədəniyyəti, ədəbiyyatı və tarixi ilə tanış olur.
Tədbiri giriş sözü ilə MAK-ın sədri Elçin Bayramov açıb. "Artıq üçüncü ildir ki, mən şagirdlərə məmnuniyyətlə “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm. Dünya Azərbaycanlılarının V qurultayında Prezident İlham Əliyev diaspor təşkilatlarına həftəsonu məktəblərini inkişaf etdirməyin vacibliyini vurğulayıb. Ona görə də bizim - MAK-ın borcudur ki, uşaqlarımız Azərbaycanın tarixini, dilini və mədəniyyətini mənimsəyərək böyüsünlər. Mən şadam ki, biz bunu artıq üçüncü ildir ki, bacarırıq", - deyə E.Bayramov bildirib.
Azərbaycanın Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Ülvi Baxşəliyev şagirdləri təbrik edib, onları Azərbaycanın Moldovadakı Səfirliyinə ekskursiyaya dəvət edib.
Daha sonra Moldova Parlamentinin deputatı Vitalie Jakot, Təhsil və Tədqiqatlar Nazirliyinin Baş Katibinin müavini Lyudmila Pavlov, eləcə də Pedaqoji Universitetin tədris hissəsi üzrə prorektoru Luçiya Çepraqa çıxış edərək şagirdlərə xoş arzularını çatdırıb.
Professor Aleksey Aksan və Elçin Bayramov uşaqlara Rumın dilini öyrənmələri üçün dərs vəsaiti hədiyyə edib.
Rəsmi açılış mərasimindən sonra ilk zəng çalınıb və dərs başlayıb. İlk dərs Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunub. Məktəbin müəllimi Səidə Səfərova şagirdlərə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında” Sərəncamı və COP29 barədə məlumat verib, qlobal iqlim dəyişikliyi problemindən, bəşəriyyətin iqlim xaosunun qarşısının alınması üçün atılması mümkün addımlardan danışıb.

Начались занятия в воскресной школе в Кишинэу
По инициативе Конгресса азербайджанцев Молдовы и при организационной поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой состоялось мероприятие, посвященное началу очередного учебного года в воскресной школе, функционирующей в городе Кишинэу.
В мероприятии приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Республике Молдова Ульви Бахшалиев, депутат парламента Молдовы Виталий Жакот, заместитель генерального секретаря Министерства образования и исследований Людмила Павлов, проректор Государственного педагогического университета "İon Creangă" по учебной работе Лучия Чепрага, автор методических пособий и учебников по румынскому языку, профессор Алексей Аксан и представители азербайджанской диаспоры.
Занятия проводятся в хорошо оснащенной современной аудитории Государственного педагогического университета "İon Creangă" Молдовы. Здесь более 50 детей из азербайджанской общины вместе со сверстниками изучают родной язык, знакомятся с культурой, литературой и историей Азербайджана.
Вступительным словом мероприятие открыл председатель КАМ Эльчин Байрамов. "Вот уже третий год я с удовольствием говорю учащимся “Добро пожаловать!”. На V Съезде азербайджанцев мира Президент Ильхам Алиев указал диаспорским организациям на важность развития воскресных школ. Поэтому наш долг, как КАМ, заключается в том, чтобы дети росли, приобщаясь к азербайджанскому языку, истории и культуре. Рад, что уже третий год мы успешно делаем это", - сказал Э.Байрамов.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана Ульви Бахшалиев поздравил учащихся и пригласил их на экскурсию в посольство Азербайджана в Молдове.
Затем депутат парламента Молдовы Виталий Жакот, заместитель генерального секретаря Министерства образования и исследований Людмила Павлов, а также проректор Педагогического университета по учебной работе Лучия Чепрага передали учащимся добрые пожелания.
Профессор Алексей Аксан и Эльчин Байрамов подарили детям учебное пособие для изучения румынского языка.
После официальной церемонии открытия прозвенел первый звонок, и начался урок. Первый урок был посвящен “Году солидарности во имя зеленого мира” в Азербайджане. Педагог школы Саида Сафарова проинформировала учащихся о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева “Об объявлении 2024 года в Азербайджане “Годом солидарности во имя зеленого мира” и COP29, говорила о проблеме глобального изменения климата, действиях, которые человечество может предпринять для предотвращения климатического хаоса.