Yekaterinburqda Azərbaycan mədəniyyətinə musiqili baxış
Rusiyanın Yekaterinburq şəhərində Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Taleyin zəngi” adlı musiqili tamaşa nümayiş olunub.
Ural Dövlət Mədən Universitetində təqdim olunan tamaşa bir telefon zənginin insanın həyatında necə dönüş nöqtəsinə çevrilə biləcəyindən bəhs edir.
Tədbirdə Rusiya və Azərbaycanın ictimai-siyasi xadimləri, o cümlədən yerli Azərbaycan icmasının üzvləri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Yekaterinburqdakı baş konsulu vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev, Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin Sverdlovsk regional bölməsinin rəhbəri Toğrul Həsənzadə və digərləri çıxış edərək bu kimi təşəbbüslərin gənclərin ünsiyyət imkanlarını genişləndirdiyini, xalqların dostluq münasibətlərini və mədəniyyətlərarası dialoqu möhkəmlətdiyini vurğulayıblar.
Tamaşanın təşkilatçısı Mutvalı Şıxlinski Azərbaycan mədəniyyətinin zənginliyinin tamaşaçılara musiqi, rəqs və səhnəciklər vasitəsilə təqdim olunduğunu bildirib.
“Azərbaycan-Ural” Milli-Mədəni Təşkilatının dəstəyi ilə hazırlanan tamaşada ailə, dostluq və sevgi mövzularına da toxunulub.
Rusiya Dövlət Dumasının deputatı Sergey Çepikov gənclərin peşəkar çıxış etdiyini vurğulayaraq tamaşanın Rusiya-Azərbaycan dostluğuna dəyərli töhfə verdiyini deyib.

Музыкальный смотр азербайджанской культуры в Екатеринбурге
В российском городе Екатеринбург состоялся показ спектакля-мюзикла “Звонок судьбы”, организованный Азербайджанским молодежным объединением России.
Спектакль, поставленный в Уральском государственном горном университете, повествует о том, какой поворотной точкой в жизни человека может стать один телефонный звонок.
В мероприятии приняли участие общественно-политические деятели России и Азербайджана, в том числе члены местной азербайджанской общины.
Исполняющий обязанности генерального консула Азербайджана в Екатеринбурге Шохрат Мустафаев, руководитель Свердловского регионального отделения Азербайджанского молодежного объединения России Тогрул Гасанзаде и другие подчеркнули, что подобные инициативы расширяют возможности общения молодежи, укрепляют дружественные отношения народов и межкультурный диалог.
Организатор спектакля Мутвалы Шихлинский отметил, что богатство азербайджанской культуры представлено зрителям посредством музыки, танцев и сценок.
В спектакле, подготовленном при поддержке Национально-культурной организации “Aзербайджан-Урал”, также затронуты темы семьи, дружбы и любви.
Депутат Государственной Думы России Сергей Чепиков, констатировав профессиональное выступление молодежи, довел до внимания, что спектакль вносит ценный вклад в российско-азербайджанскую дружбу.