Londonda Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
İngiltərənin paytaxtı Londonda yerləşən Britaniya Milli Kitabxanasında “21 Fevral - Beynəlxalq Ana Dili Günü”nə həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbir Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyəti və cəmiyyətin nəzdində fəaliyyət göstərən Qarabağ Məktəbinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən məktəbin rəhbəri Fəridə Pənahova tədbirin əsas məqsədinin Azərbaycan dilinin, milli kimliyin və mədəni irsin qorunması və təbliğinə töhfə vermək olduğunu bildirib. O həmçinin tədbirin təşkilinə və Qarabağ məktəbinin fəaliyyətinə göstərilən dəstəyə görə komitəyə təşəkkür edib.
Qarabağ Məktəbinin Azərbaycan dili müəllimi və “Bülbül” ana dili kitabının müəllifi Emiliya Cəbrayılova çıxışında ana dilinin uşaqların intellektual inkişafında, milli kimliyinin formalaşmasında və tarixi kökləri ilə bağlılığının möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Valideynlər-Ləman Ağası, İlahə Ocal, Ceyran Şirinova və Ülviyyə Tağızadə övladlarına ana dilinin öyrədilməsinin və ailə daxilində milli-mədəni dəyərlərin qorunmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığındakı Səfirliyinin birinci katibi Eltay Aslanov da iştirak edib. O bu cür təşəbbüslərin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını söyləyib, ana dilinin milli kimliyin qorunmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Tədbir çərçivəsində uşaqlara “Azərbaycan” sözünü eşitdikdə nəyi xatırladıqları barədə sual ünvanlanıb. Uşaqlar bu suala qürurla Azərbaycan bayrağı cavabını veriblər. Daha sonra şagirdlər Dövlət bayrağımızın rəsmini çəkiblər, “Bülbül” kitabının “Özün rənglə” bölməsində milli ornamentlərimizin şəkli olan səhifələri rəngləyiblər. Onlar, həmçinin Azərbaycan dilində şeirlər və mahnılar səsləndirib, “Tərəkəmə” rəqsini ifa edib, “Tıq tıq xanım” animasiya filmini izləyiblər. Sonda komitə adından “Bülbül” kitabının  20 nüsxəsi uşaqlara hədiyyə edilib.
Tədbirə Oksford, Kembric və Mançester şəhərlərindən Qarabağ Məktəbində təhsil alan şagirdlərin ailələri də qatılıb. Əsasən onlayn dərslərdə iştirak edən uşaqlar üçün canlı görüş xüsusi əhəmiyyət daşıyıb. Tədbir həm şagirdlər, həm də valideynlər üçün yaddaqalan anlarla zəngin olub, qarşılıqlı ünsiyyət və tanışlıq baxımından mühüm rol oynayıb. Təşkilatçılar bu cür təşəbbüslərin gələcəkdə də davam etdiriləcəyini bildiriblər.
Qeyd edək ki, Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin (BAC) 2021-ci ilin sentyabrında təsis etdiyi onlayn Qarabağ məktəbi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə fəaliyyət göstərir. Məktəb Azərbaycan dilinin, mədəniyyətinin və milli irsinin xaricdə yaşayan azərbaycanlı uşaqlara aşılanması, eyni zamanda bu dəyərlərin beynəlxalq aləmdə tanıdılması istiqamətində mühüm töhfə verir.

В Лондоне состоялось мероприятие, посвященное Международному дню родного языка
В Британской национальной библиотеке, расположенной в столице Англии Лондоне, состоялось мероприятие, посвященное “21 Февраля - Международному дню родного языка”. Церемония была организована Обществом азербайджанцев Британии совместно с действующей при обществе школой “Карабах” при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Выступая со вступительной речью, руководитель школы Фарида Панахова отметила, что основная цель мероприятия заключается во внесении вклада в сохранение и пропаганду азербайджанского языка, национальной идентичности и культурного наследия. Oна также поблагодарила комитет за организацию церемонии и поддержку работы школы “Карабах”.
Учитель азербайджанского языка школы и автор книги по родному языку “Бюльбюль” Эмилия Джебраилова подчеркнула, что родной язык играет важную роль в интеллектуальном развитии детей, формировании национальной идентичности и укреплении их привязанности к историческим корням.
Родители – Ляман Агасы, Илаха Оджал, Джейран Ширинова и Ульвийя Тагизаде констатировали важность обучения детей родному языку и сохранения национально-культурных ценностей в семье.
В мероприятии также участвовал первый секретарь посольства Азербайджанской Республики в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Элтай Асланов. Oн сказал, что такие инициативы представляют особое значение, довел до внимания, что родной язык играет важную роль в сохранении национальной идентичности.
В рамках мероприятия у детей спросили, с чем у них, в первую очередь, ассоциируется слово “Aзербайджан”. Ребята с гордостью ответили: с флагом Азербайджана. Затем учащиеся нарисовали наш государственный флаг, в разделе “Раскрась сам” книги “Бюльбюль” раскрасили страницы с изображениями национальных орнаментов. Oни также озвучили стихи и песни на азербайджанском языке, исполнили танец “Tерекеме”, посмотрели анимационный фильм “Tыг тыг ханым”. В заключение от имени комитета ребятам были подарены 20 экземпляров книги “Бюльбюль”.
В мероприятии приняли участие также семьи учащихся, получающих образование в школе “Карабах”, из Оксфорда, Кембриджа и Манчестера. Живая встреча для детей, обучающихся в основном в онлайн формате, представляла особое значение. Церемония, изобиловавшая моментами, запомнившимися как учащимся, так и родителям, сыграла важную роль с точки зрения взаимного общения и знакомства. Организаторы подчеркнули, что такие инициативы будут продолжаться и впредь.
Отметим, что онлайн школа “Карабах”, учрежденная Обществом азербайджанцев Британии (ОАБ) в сентябре 2021 года, действует при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой. Школа вносит важный вклад в дело приобщения проживающих за рубежом азербайджанских детей к азербайджанскому языку, культуре и национальному наследию, а также популяризации данных ценностей на международной арене.