Kölndə Azərbaycan-Almaniya əməkdaşlığına dair görüş keçirilib
Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin sədri Nuran Abdullayev Köln şəhər bələdiyyəsində Xristian-Demokrat İttifaqı (CDU) fraksiyasının sədri, Xristian-Demokrat İttifaqının İqtisadi Şurasının üzvü Bernd Petelkau və Köln şəhər bələdiyyəsinin Şəhər İnkişafı, İqtisadiyyat, Rəqəmsallaşma və Regional Məsələlər üzrə Departamentinin rəhbəri Andree Haack ilə görüşüb.
Nuran Abdullayev görüşdə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun salamlarını çatdırıb. Köln və ətraf şəhərlərdə yaşayan azərbaycanlılar və onların müxtəlif peşə sahələrində təmsilçiliyi barədə məlumat verib. Azərbaycanlı Həkimlər Forumundan, bu forumun iki ölkə arasında səhiyyə və tibb sahəsində əməkdaşlığın inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb.
Görüşdə Köln şəhərində Azərbaycan günlərinin və mədəniyyət axşamlarının keçirilməsi təklifi irəli sürülüb. Köln şəhər bələdiyyəsindən bir qrup nümayəndə heyəti Bakıya dəvət olunub. Söhbət zamanı gənclərin müəyyən peşələrə yiyələnməsi, həmçinin müxtəlif sahələr üzrə mütəxəssislərin Köln şəhərində işləyə bilməsi imkanları müzakirə olunub.
Bundan əlavə, görüş zamanı Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının fəaliyyəti, gələcək əməkdaşlıq imkanları və birgə fəaliyyət planları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda Nuran Abdullayevə Köln şəhərinin ən tanınmış simvollarından biri olan “Karneval” medalı təqdim edilib.

В Кельне состоялась встреча, посвященная азербайджано-германскому сотрудничеству
Председатель правления Альянса азербайджанцев Германии Нуран Абдуллаев встретился с председателем фракции Христианско-демократического союза (ХДС) в муниципалитете города Кельн, членом Экономического совета Христианско-демократического союза Берндом Петелкау и руководителем Департамента муниципалитета Кельна по развитию города, экономике, цифровизации и региональным вопросам Андре Хааком.
На встрече Нуран Абдуллаев передал приветствия председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуада Мурадова. Он говорил об азербайджанцах, проживающих в Кельне и окрестных городах, и их представленности в различных сферах профессиональной деятельности, рассказал о Форуме азербайджанских врачей, вкладе данного форума в развитие сотрудничества между двумя странами в области здравоохранения и медицины.
На встрече было выдвинуто предложение о проведении дней Азербайджана и вечеров культуры в городе Кельн. Группа представителей муниципалитета Кельна была приглашена в Баку. В ходе беседы состоялось обсуждение возможностей приобщения молодежи к определенным профессиям, а также работы специалистов различных сфер в городе Кельн.
Кроме того, на встрече был проведен обмен мнениями о деятельности Альянса азербайджанцев Германии, возможностях дальнейшего сотрудничества и планах совместной деятельности.
В заключение Нурану Абдуллаеву была вручена медаль “Karneval” -один из самых известных символов города Кельн.