Kanada mətbuatı ABŞ-ni müttəfiqlərinə qarşı nankorluqda ittiham etdi
Bu, Amerikanın öz müttəfiqinə xəyanət etdiyi ilk hal deyil. Belə ki, ABŞ Konqresinin Nümayəndələr palatasından Adam Şiff bu yaxınlarda həmin ölkədəki Azərbaycana məxsus aktivləri hədəfə alan və onları İkinci Qarabağ müharibəsində, eləcə də sonrakı hərbi əməliyyatlarda köçən ermənilərə vermək məqsədi güdən qanun layihəsini Konqresə təqdim edib.
Tanınmış siyasi şərhçi və jurnalist, Dona Qrasiya Diplomatiya Mərkəzinin təsisçisi və baş direktoru Reyçel Avraham Kanadanın populyar “THEJ.CA” nəşrində işıq üzü görmüş “Amerikanın qərəzli baxışları” sərlövhəli məqalədə Birləşmiş Ştatların İsrailə münasibətdə hazırkı siyasətini qeyri-səmimi, qarşılıqlı etimaddan məhrum kimi dəyərləndirir. Müəllif Azərbaycanın da bu baxımdan layiq olmadığı analoji ədalətsiz münasibətlə üzləşdiyinə diqqət çəkir.
Onun fikrincə vaxtilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinə məhəl qoymamış Ermənistanın Qarabağı və Azərbaycanın 7 rayonunu otuz illik işğalı nəticəsində qaçqın vəziyyətinə düşmüş bir milyona yaxın azərbaycanlı üçün analoji kompensasiya paketi təklif etməməsi amerikalı konqresmenin təşəbbüsünün qüsurlarındandır.
Həmçinin qeyd olunub ki, Azərbaycanın Yaxın və Orta Şərqdə dini radikalizm və terrorizmlə mübarizədə Qərbin sadiq müttəfiqi olmasının, Amerika qoşunlarının Əfqanıstandan təhlükəsiz şəkildə çıxmasına kömək etməsinin müqabilində bu qanunvericilik təşəbbüsünün irəli sürülməsi təəccüb və heyrət doğurur.

Канадская пресса обвинила США в неблагодарности в отношении союзников
30 октября, 2024Это не первый случай, когда Америка предает своих союзников. Так, Адам Шифф из Палаты представителей Конгресса США недавно представил Конгрессу законопроект, берущий под прицел принадлежащие Азербайджану активы в этой стране и нацеленный на передачу их армянам, переселившимся во время Второй Карабахской войны, а также в ходе последующих военных операций.
Известный политический обозреватель и журналист, учредитель и генеральный директор Дипломатического центра Дона Грация Рэйчел Авраам в статье под заголовком “Предвзятые взгляды Америки”, опубликованной в популярном канадском издании “THEJ.CA”, расценила нынешнюю политику Соединенных Штатов в отношении Израиля как неискреннюю и лишенную взаимного доверия. Автор отмечает, что Азербайджан также столкнулся в этой связи с аналогичным несправедливым отношением, которого не заслуживает.
По ее мнению, тот факт, что Армения, проигнорировавшая четыре резолюции Совета Безопасности ООН, не предложила пакета аналогичной компенсации для почти миллиона азербайджанцев, оказавшихся в положении беженцев в результате в результате тридцатилетней оккупации Карабаха и 7 азербайджанских районов, является одним из просчетов инициативы американского конгрессмена.
Вызывает удивление и изумление выдвижение подобной законодательной инициативы в ответ на то, что Азербайджан являлся верным союзником Запада в борьбе с религиозным радикализмом и терроризмом на Ближнем и Среднем Востоке, оказал помощь в безопасном выводе американских войск из Афганистана.