İsveçrədə azərbaycanlı sənətçilərin konserti keçiriləcək
13 oktyabr 2024-cü il tarixində İsveçrənin Bazel şəhərində Müqəddəs Ruh kilsəsində Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə orqan musiqisi konserti keçiriləcəkdir.
Konsertdə kamança və orqanda Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri səsləndiriləcəkdir. Kamançada Prezident təqaüdçüsü, respublika və beynəlxalq müsabiqələr laureatı Mədinə Şahgəldiyeva, orqanda isə müxtəlif yerli və beynəlxalq tədbirlərin, konsertlərin iştirakçısı Şəfəq Abdullayeva çıxış edəcəkdir.
Məlumat üçün bildirək ki, son 30 ildə hər il Müqəddəs Ruh kilsəsində Piano-Orqan musiqi festivalı (Klavier Orgel Festival) təşkil olunur və çoxsaylı musiqisevərlər bu məkana toplaşır.
Sənətçilərimizin konserti haqqında yerli mətbuatda və kilsənin internet səhifəsində də (https://www.heiliggeist.ch/aktuell/detail/orientalische-klassik-und-volksmusik) məlumat verilib.

В Швейцарии состоится концерт азербайджанских мастеров искусств
13 октября 2024 года в швейцарском городе Базель – в церкви Святого Духа при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой состоится концерт органной музыки.
На концерте на кеманче и органе будут исполнены произведения азербайджанских композиторов. Исполнитель на кеманче – президентский стипендиат, лауреат республиканских и международных конкурсов Медина Шахгельдиева, а на органе – участница различных местных и международных мероприятий, концертов Шафаг Абдуллаева.
Отметим, что в последние 30 лет в церкви Святого Духа ежегодно организуется фестиваль фортепиано-органной музыки (Klavier Orgel Festival), здесь собираются ее многочисленные любители.