İrlandiya ilə diaspor əlaqələrinin gücləndirilməsi müzakirə olunub
Dünyada qabaqcıl təcrübələri ilə tanınan İrlandiya diasporunun qazandığı uğurlar və tətbiq etdiyi innovativ yanaşmalar digər ölkələrin diaspor qurumları üçün geniş təcrübə mübadiləsi imkanları yaradır, ölkənin beynəlxalq əlaqələrdə, eləcə də diaspor fəaliyyətində nümunəvi rolunu nümayiş etdirir. Bu baxımdan Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun İrlandiya Respublikasına səfəri və burada bir sıra rəsmilərlə görüşlər keçirməsi ölkələrarası əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və diaspor fəaliyyətinin daha da inkişaf etdirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
İrlandiya Xarici İşlər Nazirliyində Xaricdə Yaşayan İrlandlılarla İş Departamentinin direktoru Karl Gardner ilə keçirilən görüşdə Azərbaycan və İrlandiya arasında mövcud dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin tarixi müzakirə olunub, bu əlaqələrin daha da inkişafında diasporun roluna xüsusi diqqət yetirilib.
Komitə sədri göstərilən qonaqpərvərliyə görə səmimi təşəkkürünü bildirərək, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən diaspor siyasətinin dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyini möhkəmləndirməklə yanaşı, müasir Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun artırılmasına da əvəzsiz töhfələr verdiyini vurğulayıb. Xaricdə yaşayan azərbaycanlıların, o cümlədən İrlandiyadakı soydaşlarımızın ölkəmizin imicinin yüksəldilməsində və mədəniyyətimizin təbliğində mühüm rol oynadığını qeyd edib. Bildirilib ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yeni nəsil azərbaycanlılara yönəlik genişmiqyaslı layihələri Azərbaycanın dünya səviyyəsində nüfuzunun və təsir imkanlarının artmasına, ölkəmizi gələcəkdə dünya miqyasında təmsil edə biləcək daha güclü bir icmanın formalaşdırılmasına yönəlib.
Azərbaycan diasporunun çoxşaxəli fəaliyyətinə dair geniş məlumat alan Karl Gardner, xüsusilə xaricdəki Azərbaycan Evleri və bu evlərin nəzdindəki həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin təcrübəsinin öyrənilməsinin vacibliyini söyləyib.
Tərəflər müzakirələrin sonunda Azərbaycan və İrlandiya diasporunun gələcək inkişaf perspektivləri barədə faydalı nəticələrin əldə ediləcəyinə əminliklərini bildiriblər.
Daha sonra İrlandiya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Toni Makkormakın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş baş tutub və diaspor sahəsində ortaq layihələrin həyata keçirilməsi imkanları, eləcə də strateji əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyəti müzakirə olunub.
Görüşdə xaricdə yaşayan azərbaycanlıların milli-mədəni özünəməxsusluğunu qorumaq, onları vahid platformada birləşdirmək və Azərbaycan həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq məqsədilə dünyanın 70-dən çox ölkəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları ilə aparılan uğurlu işlərin nəticələrindən danışılıb. Qeyd edilib ki, Azərbaycan icmasının İrlandiyada fəaliyyəti və ölkəmizə dost münasibəti bəsləyən irlandlılarla qurulan güclü əlaqələr daim diqqət mərkəzində saxlanılır.
Toni Makkormak isə ikitərəfli görüşlərin əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə təkan verəcəyini və bu prosesdə diasporun mühüm rol oynadığını qeyd edib. O, bu ilin aprel ayında Azərbaycana səfərini xatırlayaraq, Zəfər Parkına, həmçinin Şuşa və Xankəndi şəhərlərinə etdiyi ziyarətlərin ona böyük təsir bağışladığını ifadə edib.
Görüşdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının İrlandiya Respublikasındakı fəxri konsulu Terri Leyden Azərbaycana olan dərin sevgisini bildirərək, ölkəmizin müstəqillikdən sonra əldə etdiyi böyük uğurları vurğulayıb. İrlandiya Parlamentinin üzvləri ölkəmizə dost münasibətlərini bildirib, əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndirilməsinin vacibliyini dilə gətiriblər.

Обсуждено укрепление связей с Ирландией в сфере диаспоры
Успехи, достигнутые ирландской диаспорой, известной во всем мире своим передовым опытом, и применяемые ею инновационные подходы, открывают диаспоральным структурам других стран возможности для широкого обмена опытом, демонстрируют образцовую роль страны в международных связях, а также в диаспорской деятельности. В этом контексте визит председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуада Мурадова в Республику Ирландия и проведение здесь встреч с рядом официальных лиц представляют особое значение с точки зрения укрепления межгосударственного сотрудничества и дальнейшего развития диаспорской деятельности.
На встрече в Министерстве иностранных дел Ирландии с директором Департамента по работе с ирландцами, проживающими за рубежом, Карлом Гарднером, состоялось обсуждение истории отношений дружбы и сотрудничества между Азербайджаном и Ирландией, особое внимание было уделено роли диаспоры в дальнейшем развитии этих связей.
Председатель комитета, выразив сердечную признательность за оказанное гостеприимство, подчеркнул, что диаспорская политика, осуществляемая под руководством Президента Ильхама Алиева, наряду с укреплением солидарности азербайджанцев мира, вносит неоценимый вклад в преумножение международного авторитета современного Азербайджана. Он отметил, что азербайджанцы, проживающие за рубежом, в том числе наши соотечественники в Ирландии, играют важную роль в повышении имиджа страны и пропаганде нашей культуры. Было доведено до внимания, что масштабные проекты Государственного комитета по работе с диаспорой, связанные с новым поколением азербайджанцев, направлены на повышение авторитета и возможностей влияния Азербайджана на мировом уровне, формирование более сильного сообщества, способного в будущем представлять нашу страну на международной арене.
Карл Гарднер, обстоятельно проинформированный о многогранной деятельности азербайджанской диаспоры, констатировал, в частности, важность изучения опыта домов Азербайджана за рубежом и действующих при них азербайджанских воскресных школ.
Стороны выразили уверенность в том, что по окончании дискуссий будут достигнуты полезные результаты относительно перспектив дальнейшего развития азербайджанской и ирландской диаспоры.
Затем состоялась встреча с делегацией во главе с руководителем межпарламентской группы дружбы Ирландия-Азербайджан Тони МакКормаком, где обсуждались возможности реализации совместных проектов в области диаспоры, а также значение укрепления стратегического сотрудничества.
На встрече говорилось о результатах успешной работы с азербайджанскими диаспорскими организациями, действующими более чем в 70 странах мира, с целью сохранения национально-культурной самобытности азербайджанцев, проживающих за рубежом, консолидации их на единой платформе и доведения азербайджанских реалий до мировой общественности. Было подчеркнуто, что деятельность азербайджанской общины в Ирландии и прочные связи, налаженные с ирландцами, питающими дружественное отношение к нашей стране, постоянно находятся в центре внимания.
А Тони МакКормак отметил, что двусторонние встречи придадут импульс дальнейшему расширению сотрудничества, что диаспора играет важную роль в данном процессе. Вспомнив свой визит в Азербайджан в апреле этого года, он сказал, что посещение Парка Победы, а также городов Шуша и Ханкенди произвело на него незабываемое впечатление.
Принимавший участие во встрече почетный консул Азербайджанской Республики в Республике Ирландия Терри Лейден, выразив глубокую любовь к Азербайджану, довел до внимания огромные успехи, достигнутые нашей страной после обретения независимости. Члены парламента Ирландии, говоря о дружеском отношении к нашей стране, констатировали важность дальнейшего укрепления сотрудничества.