Gürcüstanda peşəkar məşqçilərin görüşü keçirilib
Marneulidəki “Azərbaycan Evi”ndə Gürcüstan Ədliyyə Nazirliyinin qeydiyyatında olan “Caucasus Arena” Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Gürcüstanın müxtəlif idman növləri üzrə azərbaycanlı peşəkar məşqçilərinin görüşü keçirilib və onlardan müsahibələr alınıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin “Azərbaycan həqiqətlərinin və mədəni irsinin Gürcüstanda təbliği” layihəsi çərçivəsində baş tutan görüşə 50-yə yaxın idman müəllimi və ictimaiyyət nümayəndəsi qatılıb.
“Caucasus Arena” Assosiasiyasının rəhbəri, “Qabal Təhsil Mərkəzi”nin direktoru, kikboks üzrə dünya və beşqat Gürcüstan çempionu Yavər Məmmədov təşkilatın məqsədinin gənc idmançıları dəstəkləmək, müxtəlif idman növlərini inkişaf etdirmək və maddi-texniki bazanı gücləndirmək olduğunu deyib. O, eyni zamanda qarşıdakı dövrdə gənc idmançıların dünya səviyyəsinə çıxması üçün layihələr həyata keçiriləcəyini, maliyyə və infrastruktur problemlərinin həlli üçün biznes qurumları və dövlət təşkilatları ilə əməkdaşlıq ediləcəyini bildirib. Hazırda “Caucasus Arena”ya 85 məşqçi və 6 min idmançı qatılıb.
18 qat dünya rekordçusu, “Caucasus Arena” Assosiasiyasının sədr müavini, Qafqaz Dünya Rekordlar Federasiyasının prezidenti, “Maqnit adam” kimi tanınan, adı Ginnesin Rekordlar Kitabına düşən Etibar Budaqov-Elçiyev yarışların təşkili üzərində işlərin aparıldığını və bu məqsədlə Qaraçöpdə, Marneulidə görüşlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan uşu-sanda yığmasının sabiq baş məşqçisi, ikiqat dünya və Avropa çempionu, dünya kubokunun sahibi Canpolad Budaqov Kvemo- Kartli bölgəsində bu idman növü üzrə federasiyanın yaradılmasına qərar verdiklərini qeyd edib.
Peşəkar taekvondoçu Faiq Məmmədov “Caucasus Arena” Assosiasiyasının yaradılmasının soydaşlarımız üçün əlamətdar hadisə olduğunu, idmançıların məşqçilərin təcrübələrindən yararlanaraq uğur qazanacağına əminliyini bildirib.
Bolnisi rayonunun Aşağı Qoşakilsə kəndində fəaliyyət göstərən “İnam kikboks klubu”nun baş məşqçisi Şahin Bəxtiyarov məşqlərin ödənişsiz olduğunu diqqətə çatdırıb. O, el-obasına çempion yetişdirməyi arzu etdiyini, həmçinin uşaqların və gənclərin pis vərdişlərdən uzaq durmasını, sağlam və güclü olmasını istədiyini deyib.

В Грузии состоялась встреча профессиональных тренеров
По инициативе Ассоциации “Caucasus Arena”, зарегистрированной в Министерстве юстиции Грузии, азербайджанские профессиональные тренеры Грузии по различным видам спорта провели встречу в “Доме Азербайджана” в Марнеули и дали интервью.
Во встрече, состоявшейся в рамках проекта Государственного комитета по работе с диаспорой “Пропаганда реалий и культурного наследия Азербайджана в Грузии”, приняли участие около 50 учителей физкультуры и представителей общественности.
Руководитель Ассоциации “Caucasus Arena”, директор “Габальского образовательного центра”, чемпион мира и пятикратный чемпион Грузии по кикбоксингу Явер Мамедов отметил, что цель организации заключается в поддержке молодых спортсменов, развитии различных видов спорта и усилении материально-технической базы. Oн также подчеркнул, что в предстоящий период будут реализованы проекты для выхода молодых спортсменов на мировой уровень, налажено сотрудничество с бизнес-структурами и государственными организациями для решения финансовых и инфраструктурных проблем. В настоящее время к “Caucasus Arena” присоединились 85 тренеров и 6 тысяч спортсменов.
18-кратный рекордсмен мира, заместитель председателя Ассоциации “Caucasus Arena”, президент Федерации мировых рекордов Кавказа Этибар Будагов-Элчиев, известный как “Человек-магнит”, имя которого занесено в Книгу рекордов Гиннесса, довел до внимания, что идет работа над организацией соревнований, что с этой целью проходят встречи в Гарачепе, Марнеули.
Бывший главный тренер сборной Азербайджана по ушу саньда, двукратный чемпион мира и Европы, обладатель кубка мира Джанполад Будагов сообщил, что принято решение о создании в регионе Квемо-Картли федерации по этому виду спорта.
Профессиональный тхэквондист Фаиг Мамедов сказал, что создание Ассоциации “Caucasus Arena” является знаменательным событием для наших соотечественников, выразил уверенность в том, что спортсмены, пройдя хорошее тренерское обучение, добьются успеха.
Главный тренер клуба кикбоксинга “Инам”, функционирующего в селе Ашагы Гошакилсе Болнисского района, Шахин Бахтияров отметил, что тренировки проводятся бесплатно. Он выразил желание готовить чемпионов для родного края, а также подчеркнул, что хочет, чтобы дети и молодежь держались подальше от вредных привычек, были здоровыми и сильными.