Gürcüstan qəzetində “Azərbaycanın mədəniyyət beşiyi Şuşa” sərlövhəli məqalə dərc olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və “Milli-mədəni irsimizin təbliği” layihəsi çərçivəsində Gürcüstanın nüfuzlu “Sakartvelos Respublika” qəzetində “Azərbaycanın  mədəniyyət beşiyi Şuşa” sərlövhəli məqalə dərc olunub.
Məqalədə XVIII əsrin ortalarında Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən əsası qoyulan Şuşanın Azərbaycanın ən mühüm şəhərlərindən birinə çevrildiyi diqqətə çatdırılıb. İlk vaxtlarda bu yaşayış məskəninin adının Pənahəli xanın şərəfinə "Pənahabad", bir müddət sonra isə "Şuşa qalası" və "Şuşa şəhəri" olduğu yazılıb.
XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində Qafqazın musiqi mərkəzinə çevrilən Şuşada dünyanın heç bir yerində bitməyən "Xarı bülbül" yetişdiyi, Qarabağ xanlığının paytaxtı olan Şuşanın "Kiçik Paris", "Qafqazın sənət məbədi", "Azərbaycan musiqisinin beşiyi" və "Şərqin konservatoriyası" adlandırıldığı vurğulanıb. Şuşada dahi bəstəkar Üzeyir bəy Hacıbəylinin böyük əməyi sayəsində Azərbaycanda ilk dəfə peşəkar musiqi təhsilinin bünövrəsinin qoyulduğu da qeyd olunub.
Qəzetdə, həmçinin Şuşanın Ermənistan tərəfindən işğalından və 2020-ci ildə Azərbaycan silahlı qüvvələri tərəfindən işğaldan azad olunmasından da bəhs edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 7 may 2021-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, şəhərin tarixi görkəminin bərpası, əvvəlki şöhrətinin özünə qaytarılması və ənənəvi dolğun mədəni həyata qovuşması, eləcə də Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin mədəniyyətinin, memarlıq və şəhərsalma sənətinin parlaq incisi kimi beynəlxalq aləmdə təbliği məqsədilə Şuşanın Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsinə də məqalədə yer verilib.

В грузинской газете опубликована статья под заголовком “Колыбель азербайджанской культуры Шуша”
В рамках проекта “Пропаганда нашего национально-культурного наследия” при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой во влиятельной грузинской газете “Sakartvelos Respublika” опубликована статья под заголовком “Колыбель азербайджанской культуры Шуша”.
В статье говорится, что Шуша, основанная в середине XVIII века Карабахским ханом Панахали ханом, стала одним из важнейших городов Азербайджана. Отмечается, что в первое время этот населенный пункт носил название "Панахабад" в честь Панахали хана, а впоследствии именовался "Шушинская крепость" и "Город Шуша".
Сообщается, что в Шуше, превратившейся в конце XIX – начале XX века в музыкальный центр Кавказа, вырос "Xaры бюльбюль", который не растет нигде в мире, что Шушу, являвшуюся столицей Карабахского ханства, называли "Малым Парижем", "Храмом искусства на Кавказе", "Колыбелью азербайджанской музыки" и "Консерваторией Востока". Подчеркивается также, что благодаря титаническому труду гениального композитора Узеир бека Гаджибейли в Шуше впервые в Азербайджане была заложена основа профессионального музыкального образования.
В газете также говорится об оккупации Шуши Арменией и освобождении ее в 2020 году Вооруженными силами Азербайджана.
В статье отводится место объявлению Шуши на основании Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 7 мая 2021 года культурной столицей Азербайджана в целях восстановления исторического облика города, возвращения его былой славы и возобновления содержательной культурной жизни, а также пропаганды на международной арене как яркой жемчужины многовековой богатой культуры Азербайджана, его архитектурного и градостроительного искусства.