Fransanın senator və deputatları Natəvanın abidəsinə qarşı vandalizmi və anti-Azərbaycan davranışını pisləyiblər
12 yanvar, 2024Fransa ictimaiyyətinin tanınmış nümayəndələri Evian-lö Bən şəhərində “Azərbaycan Parkı”na və Azərbaycann görkəmli şairəsi Xurşidbanu Natəvanın abidəsinə qarşı törədilmiş yolverilməz davranışı sərt tənqid ediblər.
Fransanın fəxri senatoru Alen Vassel (Alain Vasselle) şəhər meriyasının “Azərbaycan Parkı”nın adının dəyişdirilməsi və parka ziyan vurulması təşəbbüslərini absurd və obyektivlikdən tamamilə uzaq olan ermənipərəst qüvvələrin əməlləri adlandırıb.
Fəxri senatorun fikrincə, hər hansı bir hadisədən narazılığın müxtəlif yolları var: “Lakin yazıçı və şairlər bizim tariximizdir. Aleksandr Dümanın və şair-şahzadə Xurşidbanu Natəvan kimi dahilərimizin əsərləri bizim mədəni irsimizin bir hissəsidir və mədəniyyətimizə məxsusdur”.
O, nəzərə çatdırıb ki, Azərbaycana sülh yolu ilə öz ərazi bütövlüyü və suverenliyini bərpa etməsi üçün şərait yaradılmalı idi: “Ermənistan və Azərbaycanın diplomatik kanalları vasitəsilə danışıqlar masası arxasına əyləşmək barədə razılığa gəlinməli idi”.
Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının (ADA) prezidenti, Fransa Milli Assambleyasının sabiq üzvü Jerom Lamber də Evian şəhər meriyasının əl atdığı əməlləri tamamilə yersiz davranış və çox güclü erməni diasporunun fəaliyyətinin nəticəsi kimi qiymətləndirib: “Ermənistan tərəfindən 30 il bundan qabaq işğal olunmuş əraziləri üzərində Azərbaycan öz suverenliyini bərpa etdikdən bəri xüsusilə də Fransada rəsmi Bakıya qarşı müxalif qüvvələr baş qaldırıb. Bu qüvvələr vəziyyətdən narazı olan Fransadakı erməni diasporundan istifadə edirlər. Bu müxalifət hətta isterik davranışlara, Azərbaycanla əlaqəsi olan bütün rəmzlərə, məkanlara əl atmağa çalışırlar. Erməni diasporunun Fransadakı bir sıra nümayəndələri fransalı siyasətçiləri Azərbaycana qarşı qızışdırmağa çalışırlar”.
ADA prezidenti qeyd edib ki, Azərbaycana qarşı aparılan mənfur əməllərə heç bir əsas göstərmək mümkün deyil: "Azərbaycan öz haqlarına sahib çıxıb. Fransada Azərbaycana qarşı fəaliyyət göstərən ermənipərəst qüvvələr Bakı və İrəvan arasında sülhün yaranmasına mane olurlar”.
Fransa Milli Assambleyasının və NATO-nun Parlament Assambleyasının fəxri üzvü Jan-Lük Reitzer (Jean-Luc Reitzer) etiraf edib ki, Evian şəhərində Azərbaycan şairəsi Xurşidbanu Natəvanın abidəsinə qarşı nümayiş etdirilmiş pis rəftardan çox kədərlənib: “Mən Evian şəhərində baş verənləri kədərlə qarşıladım. Azərbaycanla Fransa arasında hər zaman hər bir sahədə – istər iqtisadi, istər mədəni və digər sahələrdə gözəl münasibətlər olub. Lakin bu gün Fransada bir çoxları Azərbaycanı tanımadan, tarixini bilmədən, heç zaman Azərbaycana ayaq basmadan ona qarşı mövqe tutmaqdadırlar”.
Jan-Lük Reitzer xatırladıb ki, Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı Qarabağ separatçılar tərəfindən ələ keçirilmişdi və idarə olunurdu. Amma heç bir dövlət, hətta Ermənistan belə bu ərazinin müstəqilliyini tanımamışdı: “İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməyə nail oldu. Erməni qaçqınlarından danışanlar unudublar ki, yüz minlərlə azərbaycanlı Birinci Qarabağ müharibəsindən sonra evini, torpağını Qarabağda qoyub getməyə məcbur olub, öz doğma yurdlarından didərgin düşüb. Mən Bakıda o qaçqınların düşərgələrində olmuşam. Mən bu gün ölkəmdə Azərbaycan və Azərbaycan xalqının mövqeyinə göstərilən ədalətsiz münasibətlərdən çox kədərlənirəm”.

Французский сенатор и депутаты осудили вандализм в отношении памятника Натаван и антиазербайджанское поведение
12 января, 2024Известные представители французской общественности подвергли резкой критике недопустимое обращение с «Азербайджанским сквером» и памятником выдающейся азербайджанской поэтессе Хуршидбану Натаван в городе Эвиан-ле-Бен.
Почетный сенатор Франции Ален Вассель (Alain Vasselle) назвал инициативы мэрии города, связанные с изменением названия «Азербайджанского сквера» и причинением ущерба скверу абсурдными и совершенно далекими от объективности деяниями проармянских сил.
По мнению почетного сенатора, недовольство тем или иным событием может быть выражено различными путями. Однако писатели и поэты – наша история. Произведения таких гениев, как Александр Дюма и поэтесса-принцесса Хуршидбану Натаван являются частью нашего культурного наследия и принадлежат нашей культуре.
Он отметил, что Азербайджану необходимо было создать условия для восстановления территориальной целостности и суверенитета мирным путем, следовало прийти к договоренности о том, чтобы сесть за стол переговоров через дипломатические каналы Армении и Азербайджана.
Президент Ассоциации друзей Азербайджана (АДА) во Франции, бывший член Национальной Ассамблеи Франции Жерон Ламбер также расценил деяния мэрии города Эвиан, как совершенно неуместное поведение и результат деятельности мощного армянского лобби.
«После восстановления Азербайджаном суверенитета над территориями, оккупированными Арменией 30 лет назад, в частности, во Франции подняли голову силы, оппозиционные официальному Баку. Данные силы используют армянскую диаспору во Франции, недовольную нынешней ситуацией. Эта оппозиция пытается даже прибегнуть к истерическому поведению, ликвидации всем символов, мест, связанных с Азербайджаном. Ряд представителей армянской диаспоры во Франции старается настроить французских политиков против Азербайджана», - сказал президент ассоциации, подчеркнув, что предпринимаемые против Азербайджана грязные деяния ничем нельзя оправдать. Азербайджан восстановил свое право. Проармянские силы, действующие во Франции против Азербайджана, препятствуют установлению мира между Баку и Иреваном.
Почетный член Национальной Ассамблеи Франции и Парламентской Ассамблеи НАТО Жан-Люк Рейцер (Jean-Luc Reitzer) признал, что весьма огорчен плохим обращением с памятником азербайджанской поэтессе Хуршидбану Натаван в городе Эвиан. «Я воспринял произошедшее в городе Эвиан с горечью. Азербайджан и Франция всегда поддерживали прекрасные отношения во всех сферах, как в экономической, культурной, так и в других направлениях. Однако сегодня многие во Франции, не зная Азербайджана, его истории, никогда не бывая в Азербайджане, выступают против него», - сказал он.
Жан-Люк Рейцер напомнил, что во время Первой Карабахской войны Карабах был захвачен и управлялся сепаратистами. При этом ни одно государство, даже сама Армения не признали независимости этой территории. «Во время Второй Карабахской войны Азербайджан смог восстановить свою территориальную целостность. Те, что твердят об армянских беженцах, забыли, что после Первой Карабахской войны сотни тысяч азербайджанцев вынуждены были оставить свои дома и свою землю в Карабахе, были изгнаны из родных очагов. Я был в лагерях этих беженцев в Баку. Крайне огорчен несправедливым отношением, проявляемым сегодня в моей стране к Азербайджану и позиции азербайджанского народа», - сказал Рейцер.