Fabiana Ceyhan braziliyalı deputatı erməni təəssübkeşliyində ittiham edib
Braziliyalı deputat, Sosial Liberallar Partiyasının üzvü, erməni diasporunun Braziliyadakı təşəbbüskeşi Gil Diniz Qanunvericilik Assambleyasında çıxışı zamanı Osmanlı impersiyası ilə bağlı tarixi hadisələri şərh edib.
O, XX əsrin əvvəllərində ermənilərin mütəmadi olaraq türklərin hücumlarına məruz qaldığını bildirib. Deputat türkləri qınamaqla yetinməyib, hətta Azərbaycana da qarşı ittiham irəli sürüb, “Artsax əhalisinin təhlükədə olduğunu” vurğulayıb.
Deputatın bu fikirlərindən böyük təəssüf hissi keçirən Braziliya Beynəlxalq Münasibətlər üzrə Jurnalistlər Assosiasiyasının prezidenti Fabiana Ceyhan qələmə aldığı məqalədə sözügedən hadisənin araşdırılması üçün Türkiyə tərəfinin arxivlərini açmağa hazır olduğunu, Ermənistan tərəfinə də tarixi faktların araşdırılması üçün arxivlərini açmağı təklif etdiyini, lakin sonuncunun bundan imtina etdiyini nəzərə çatdırıb.
Fabiana Ceyhan Türkiyə-Ermənistan münasibətlərində müsbət irəliləyişlər olduğu, regionda sülhün bərqərar olunması üçün Azərbaycanın ciddi addımlar atdığı bir dövrdə deputatın erməni təşəbbüskeşliyinin regionda stabilliyin bərpa olunmasına kölgə sala biləcəyini, ictimaiyyətin fikrini çaşdıra biləcəyini qeyd edib. O, Braziliyanın Türkiyə-Ermənistan münasibətlərinin normallaşmasını dəstəkləməsinin vacib olduğunu da diqqətə çatdırıb.
Deputatın bu fikirlərinin seçicilərindən xal qazanmaqdan başqa bir şey olmadığını qeyd edən Fabiana Ceyhan tarixi siyasətçilərin yox, tarixçilərin araşdırmalı olduğunu vurğulayıb.

Speaking at the Legislative Assembly, Gil Diniz, member of the Social Liberal Party, “friend” of the Armenian diaspora in Brazil, commented on the historical events related to the Ottoman Empire.
At the beginning of the 20th century, Turks regularly attacked the Armenians, told Gil Diniz. He did not hesitate to accuse Azerbaijan and has emphasized, that the people of Artsakh aer in danger.
President of the Brazilian Association of International Relations Fabiana Ceyhan condemned politician’s standpoint in her article. “The Turkish side was ready to open its archives for the investigation of the incident in question, and offered the Armenian side to open its archives, but the latter refused.”
Fabiana Ceyhan has noted that there are positive developments in Turkey-Armenia relations recently and Azerbaijan is taking serious steps to establish peace in the region, but Gil Diniz’s standpoint may overshadow the restoration of stability and confuse Brazilian society’s opinion. The importance of Brasilia’s support to the normalization of Turkey-Armenia relations was one more time highlighted by the article. “History should be investigated by the historians, not politicians” – told Fabiana Ceyhan.