Diaspor gəncləri ilə videokonfrans keçirilib
“2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü” münasibətilə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin iştirakçılarının videokonfransı təşkil olunub. “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində keçirilən videokonfransda 51 ölkədən 200-dən çox gənc iştirak edib.
Giriş nitqində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycan dövlətinin diaspor fəaliyyətində gənclərin rolunun önəmindən danışıb. Dövlətin diqqət və qayğısının nəticəsində milli məfkurəyə sadiq, dünyanın qabaqcıl gəncliyi ilə inteqrasiya etməyə qadir gənc nəsil yetişdiyini bildirib. Bu gün Azərbaycan gəncinin milli-mənəvi dəyərlərə əsaslanan cəmiyyətin möhkəmləndirilməsi işində öz bacarığını əsirgəmədiyini qeyd edib. Zəngin mədəni irsimizin qorunub saxlanması və təbliği istiqamətində mühüm addımlar atdığını diqqətə çatdırıb. Komitə və ADDF-nin dəstəyilə hər il Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində yay düşərgələrinin təşkil olunduğunu xatırladıb. Dünyanın dörd bir yanından yüzlərlə azərbaycanlı, eləcə də əcnəbi gəncin bu düşərgələrdə iştirak etdiyini və ölkəmizlə daha yaxından tanış olmaq, onun tarixini, ənənələrini, mədəniyyətini öyrənmək imkanı qazandığını vurğulayıb.
Görüşdə bu günədək keçirilən Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri haqqında videoçarx nümayiş olunub.
Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi, “2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü”, “Azərbaycanın gənclər siyasəti”, “Diaspor gənclərinin şəbəkələşməsində yay düşərgələrinin rolu”, “Strateji hədəflər və vəzifələr”, ADDF-nin gənclərlə bağlı qrant müsabiqəsi, gənclərlə əlaqədar həyata keçiriləcək layihələr, eyni zamanda düşərgə iştirakçılarının vahid platformada birləşməsi və s. məsələlər barədə müzakirələr aparılıb.
Çıxış edən gənclər bu cür konfransların təşkilinin dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı gənclər arasında əlaqələrin inkişafına təkan verdiyini nəzərə çatdırıblar. Gənclərlə keçirilən videokonfransı gələcəkdə daha mütəşəkkil Azərbaycan diasporunun formalaşmasına töhfə kimi qiymətləndiriblər. Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya dünya azərbaycanlılarına göstərdikləri həssas münasibət və qayğıya görə minnətdarlıqlarını bildirib, hər zaman Azərbaycanın sevincinə sevinib, kədərinə şərik olacaqlarını bəyan ediblər.
Qeyd edək ki, indiyə qədər Şəkidə, Şamaxıda, Şuşada, Naxçıvanda və Laçında Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri keçirilib.

Проведена видеоконференция с диаспорской молодежью
Государственный комитет по работе с диаспорой организовал по случаю 2 Февраля – Дня азербайджанской молодежи видеоконференцию участников летних лагерей диаспорской молодежи. В видеоконференции, проведенной в рамках “Года Конституции и суверенитета”, приняли участие более 200 представителей молодежи из 51 страны.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов говорил во вступительной речи о значении роли молодежи в диаспорской деятельности Азербайджанского государства. Он отметил, что благодаря вниманию и заботе государства выросло молодое поколение, приверженное национальной идеологии, способное к интеграции с передовой молодежью мира, подчеркнул, что сегодня азербайджанская молодежь прилагает все усилия в деле укрепления общества, опирающегося на национально-духовные ценности, довел до внимания, что она предпринимает важные шаги, направленные на сохранение и пропаганду нашего богатого культурного наследия, напомнил, что ежегодно при поддержке комитета и ФПАД в различных регионах Азербайджана организуются летние лагеря, констатировал, что в этих лагерях участвуют сотни представителей азербайджанской, а также зарубежной молодежи со всего мира, что они получают возможность лучше узнать нашу страну, ознакомиться с ее историей, традициями, культурой.
На встрече был показан видеоролик о проведенных до сих пор летних лагерях диаспорской молодежи.
Состоялись дискуссии по таким вопросам, как объявление 2025 года в Азербайджанской Республике “Годом Конституции и суверенитета”, “2 Февраля – День азербайджанской молодежи”, “Молодежная политика Aзербайджана”, “Роль летних лагерей в сетевом взаимодействии диаспорской молодежи”, “Стратегические цели и задачи”, грантовый конкурс ФПАД для молодежи, предстоящие проекты, связанные с молодежью, а также консолидация участников лагеря на единой платформе и пр.
Выступавшие представители молодежи сказали, что организация подобных конференций придает импульс развитию связей среди азербайджанской молодежи, проживающей в различных странах мира. Проведенная с молодыми людьми видеоконференция была расценена как вклад в дальнейшее формирование более организованной азербайджанской диаспоры. Представители молодежи выразили Президенту Ильхаму Алиеву и Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой признательность за чуткое отношение и заботу об азербайджанцах мира, подчеркнули, что всегда будут рядом с Азербайджаном – и в радости, и в горе.
Отметим, что на сегодняшний день летние лагеря диаспорской молодежи были проведены в Шеки, Шамахе, Шуше, Нахчыване и Лачыне.