Azərbaycan diasporunun üzvləri ABŞ-də süni intellekt əsaslı elektron tibbi qeydiyyat sistemi yaradıb
2 aprel, 2026
ABŞ-nin reytinqli ali məktəbləri sırasında yer alan Mayami Universitetinin azərbaycanlı tələbələri Vaqif Kazımlı, Yunus Kazımlı və Yusif Qurbanlının birgə həyata keçirdikləri startap layihəsi böyük maraq yaradıb.
Soydaşlarımız süni intellektə əsaslanan yeni nəsil elektron tibbi qeydiyyat sistemi hazırlayıb. Komanda bu layihəni 22-24 aprel tarixində Mayamidə keçiriləcək, 20 mindən çox iştirakçını və 60-dan çox ölkəni bir araya gətirəcək “eMerge Americas 2026” texnologiya konfransı və sərgisində təqdim etməyə hazırlaşır. Onlar tədbirə həm “Səhiyyədə süni intellekt” mövzusunda keçiriləcək paneldə əsas məruzəçi, həm də sponsor qismində iştirakçı kimi dəvət olunublar.
Elektron sağlamlıq qeydləri platforması həkimlərin gündəlik iş yükünü azaltmağa, tibbi məlumatların idarə olunmasını optimallaşdırmağa və klinik qərarvermə prosesini süni intellekt vasitəsilə dəstəkləməyə yönəlib. Layihə səhiyyə sistemində effektivliyin artırılması baxımından mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Bununla yanaşı, layihə Mayami Universitetinin təşkil etdiyi “Tələbə startapları üçün akselerator proqramı” (University Student Startup Accelerator - USTAAR) çərçivəsində keçirilən startap təqdimatı müsabiqəsinin qalibi olub və 100 min ABŞ dolları həcmində investisiya qazanıb. Eyni zamanda, startap Massaçusets Texnologiya İnstitutunun (MIT) İnnovasiya Fondunun qrantına da layiq görülüb.
Platformanın əsas məqsədi həkimlərin sənədləşməyə sərf etdiyi vaxtı minimuma endirmək və onların pasiyentlərlə daha çox vaxt keçirməsinə şərait yaratmaqdır. Sistem eyni zamanda tibbi məlumatların daha sürətli və dəqiq emalını təmin edərək səhiyyə xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə töhfə verməyi hədəfləyir.
Layihənin təsisçisi Vaqif Kazımlı bildirib ki: “Layihə yaxın zamanlarda Mayamidə fəaliyyət göstərən süni intellekt laboratoriyasında keçirilən sammitdə təqdim olunub. Bu sistemi yaradarkən əsas məqsədimiz həkimlərin işini asanlaşdırmaq və səhiyyə sistemində daha ağıllı, effektiv həllər təqdim etmək idi. Komandamızın digər üzvləri- Yunus Kazımlı və Yusif Qurbanlı sonradan layihəyə qoşularaq onun inkişafına böyük töhfə verib. Hazırda startap layihəsi ABŞ-nin bir sıra aparıcı xəstəxanalarında sınaqdan keçirilmək üzrədir. Biz bu layihənin gələcəkdə Azərbaycanda da tətbiq olunmasını arzulayırıq. Məqsədimiz ölkəmizdə elektron tibbi qeydiyyat sahəsində yeni mərhələyə keçidi sürətləndirmək, eyni zamanda mərkəzləşdirilmiş və süni intellektlə dəstəklənən platforma ilə vətəndaşlara daha səmərəli və keyfiyyətli xidmət göstərilməsini təmin etməkdir.
Məlumat üçün bildirək ki, Yunus Kazımlı 2025-ci ildə ABŞ-nin Virciniya ştatının  Corc Meyson Universitetində keçirilən 2-ci Amerika Azərbaycanlı Gənclər Forumunda iştirak edib.

Члены азербайджанской диаспоры создали в США систему электронного медицинского учета на основе искусственного интеллекта
2 апреля, 2026
Стартап-проект, совместно реализованный азербайджанскими студентами одного из рейтинговых вузов США - Университета Майами Вагифом Кязымлы, Юнусом Кязымлы и Юсифом Гурбанлы, вызвал большой интерес.
Наши соотечественники разработали систему электронного медицинского учета нового поколения на основе искусственного интеллекта. Команда готовится представить данный проект на предстоящей 22-24 апреля в Майами технологической конференции и выставке “eMerge Americas 2026”, которая соберет свыше 20 тысяч участников и более 60 стран. Они приглашены на мероприятие как в качестве основных докладчиков на панели Искусственный интеллект в здравоохранении, так и спонсоров.
Платформа электронных медицинских карт направлена на снижение повседневной нагрузки врачей, оптимизацию управления медицинской информацией и поддержку процесса принятия клинических решений с помощью искусственного интеллекта. Проект расценивается как важный шаг с точки зрения повышения эффективности в системе здравоохранения.
Одновременно проект стал победителем конкурса презентаций стартапов, проведенного в рамках организованной Университетом Майами “Акселерационной программы для студенческих стартапов” (University student Startup Accelerator - USTAAR), и получил инвестиции в размере 100 тысяч долларов США. Вместе с тем стартап был удостоен гранта Инновационного фонда Массачусетского технологического института (MIT).
Основная цель платформы заключается в минимизации времени, которое врачи тратят на документирование, и создании условий для проводения ими большего времени с пациентами. Одновременно система направлена на повышение качества медицинских услуг путем обеспечения более быстрой и точной обработки медицинских данных.
Учредитель проекта Вагиф Казымлы сказал: “Проект был представлен на недавнем саммите, проведенном в лаборатории искусственного интеллекта в Майами. Наша основная цель при создании этой системы заключалась в облегчении работы врачей и предоставлении более разумных и эффективных решений в системе здравоохранения. Другие члены нашей команды - Юнус Казымлы и Юсиф Гурбанлы позже присоединились к проекту и внесли большой вклад в его развитие. В настоящее время проект стартапа проходит апробацию в ряде ведущих больниц США. Мы хотим, чтобы в будущем данный проект применялся и в Азербайджане. Наша цель заключается в ускорении перехода к новому этапу в области электронного медицинского учета в нашей стране, а также обеспечении более эффективного и качественного обслуживания граждан с помощью централизованной платформы, поддерживаемой искусственным интеллектом”.
Отметим, что Юнус Казымлы участвовал во 2-м Американском форуме азербайджанской молодежи, состоявшемся в 2025 году в Университете Джорджа Мейсона в штате Вирджиния США.