Azərbaycan diasporunun üzvləri ABŞ-də süni intellekt əsaslı elektron tibbi qeydiyyat sistemi yaradıb
2 aprel, 2026
ABŞ-nin reytinqli ali məktəbləri sırasında yer alan Mayami Universitetinin azərbaycanlı tələbələri Vaqif Kazımlı, Yunus Kazımlı və Yusif Qurbanlının birgə həyata keçirdikləri startap layihəsi böyük maraq yaradıb.
Soydaşlarımız süni intellektə əsaslanan yeni nəsil elektron tibbi qeydiyyat sistemi hazırlayıb. Komanda bu layihəni 22-24 aprel tarixində Mayamidə keçiriləcək, 20 mindən çox iştirakçını və 60-dan çox ölkəni bir araya gətirəcək “eMerge Americas 2026” texnologiya konfransı və sərgisində təqdim etməyə hazırlaşır. Onlar tədbirə həm “Səhiyyədə süni intellekt” mövzusunda keçiriləcək paneldə əsas məruzəçi, həm də sponsor qismində iştirakçı kimi dəvət olunublar.
Elektron sağlamlıq qeydləri platforması həkimlərin gündəlik iş yükünü azaltmağa, tibbi məlumatların idarə olunmasını optimallaşdırmağa və klinik qərarvermə prosesini süni intellekt vasitəsilə dəstəkləməyə yönəlib. Layihə səhiyyə sistemində effektivliyin artırılması baxımından mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Bununla yanaşı, layihə Mayami Universitetinin təşkil etdiyi “Tələbə startapları üçün akselerator proqramı” (University Student Startup Accelerator - USTAAR) çərçivəsində keçirilən startap təqdimatı müsabiqəsinin qalibi olub və 100 min ABŞ dolları həcmində investisiya qazanıb. Eyni zamanda, startap Massaçusets Texnologiya İnstitutunun (MIT) İnnovasiya Fondunun qrantına da layiq görülüb.
Platformanın əsas məqsədi həkimlərin sənədləşməyə sərf etdiyi vaxtı minimuma endirmək və onların pasiyentlərlə daha çox vaxt keçirməsinə şərait yaratmaqdır. Sistem eyni zamanda tibbi məlumatların daha sürətli və dəqiq emalını təmin edərək səhiyyə xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə töhfə verməyi hədəfləyir.
Layihənin təsisçisi Vaqif Kazımlı bildirib ki: “Layihə yaxın zamanlarda Mayamidə fəaliyyət göstərən süni intellekt laboratoriyasında keçirilən sammitdə təqdim olunub. Bu sistemi yaradarkən əsas məqsədimiz həkimlərin işini asanlaşdırmaq və səhiyyə sistemində daha ağıllı, effektiv həllər təqdim etmək idi. Komandamızın digər üzvləri- Yunus Kazımlı və Yusif Qurbanlı sonradan layihəyə qoşularaq onun inkişafına böyük töhfə verib. Hazırda startap layihəsi ABŞ-nin bir sıra aparıcı xəstəxanalarında sınaqdan keçirilmək üzrədir. Biz bu layihənin gələcəkdə Azərbaycanda da tətbiq olunmasını arzulayırıq. Məqsədimiz ölkəmizdə elektron tibbi qeydiyyat sahəsində yeni mərhələyə keçidi sürətləndirmək, eyni zamanda mərkəzləşdirilmiş və süni intellektlə dəstəklənən platforma ilə vətəndaşlara daha səmərəli və keyfiyyətli xidmət göstərilməsini təmin etməkdir.
Məlumat üçün bildirək ki, Yunus Kazımlı 2025-ci ildə ABŞ-nin Virciniya ştatının  Corc Meyson Universitetində keçirilən 2-ci Amerika Azərbaycanlı Gənclər Forumunda iştirak edib.

Members of the Azerbaijani diaspora created an AI–based electronic medical record system in the USA
Start-up project carried out by Vagif Kazimli, Yunus Kazimli, and Yusif Gurbanli who are Azerbaijani students at the University of Miami, ranked among the top universities in the United States, has generated great interest.
Our compatriots created an artificial intelligence (AI)–based new generation electronic medical record (EMR) system. The team is preparing to present this project at the “eMerge Americas 2026” technology conference and exhibition, which will be held in Miami on April 22–24 and will bring together more than 20,000 participants from over 60 countries. They have been invited to the event both as keynote speaker at the panel on “Artificial Intelligence in Healthcare”, and as sponsoring participants.
The electronic health records platform is designed to reduce doctors’ daily workload, optimize the management of medical data, and support the clinical decision-making process through artificial intelligence. The project is considered an important step toward increasing efficiency in the healthcare system.
Furthermore, the project has been the winner of the start-up pitch competition, held as part of the "University Student Start-up Accelerator - USTAAR program organized by the University of Miami and has received an investment of 100.000 U.S. dollars. At the same time, the start-up project has also been awarded a grant from the Massachusetts Institute of Technology Innovation Fund.
The main purpose of the platform is to reduce the time doctors spend on documentation and enable them to spend more time interacting with patients. The system also aims to contribute to improving the quality of healthcare services by ensuring faster and more accurate processing of medical data.
The founder of the project Vagif Kazimli noted: “The project was recently presented at a summit held at an artificial intelligence laboratory operating in Miami. Our main goal in developing this system was to simplify doctors’ work and to provide smarter, and more efficient solutions in the healthcare system. The other members of our team – Yunus Kazimli and Yusif Gurbanli, later joined the project and made a significant contribution to its development. Currently, the start-up project is set to be piloted in several leading hospitals in the United States. We hope that this project will also be implemented in Azerbaijan in the future. Our goal is to accelerate the transition to a new stage in the field of electronic medical records in our country, while ensuring more efficient and higher-quality services for citizens through a centralized, artificial intelligence-supported platform.
It should be noted that Yunus Kazimli participated in the 2nd US-Azerbaijani Youth Forum held at George Mason University in Virginia, USA, in 2025.