İsrailli sabiq nazir Fransa Prezidentini sərt tənqid edib
Əgər Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun Ukraynadan tutmuş İrana kimi, eləcə də digər məsələlərdə apardığı siyasət obyektiv qiymətləndirilərsə Fransanın riyakar siyasətini və Makron hökumətinin gülüş obyektinə çevrilməsini görmək mümkündür.
Bu barədə İsrailin sabiq rabitə, peyk və kibertəhlükəsizlik naziri, tanınmış siyasətçi və politoloq Ayub Kara ABŞ və beynəlxalq yəhudi diasporunun populyar nəşri “Jewish News Syndicate”də dərc olunmuş “Riyakar mövqe Emmanuel Makronu gülüş obyektinə çevirir” başlıqlı məqaləsində yazıb. Qeyd olunub ki, fransızlar üçün insan haqları öz imperiya maraqlarını genişləndirmək məqsədi daşıyan döyüş fəryadından başqa bir şey deyil. “Bloomberg”in son hesabatına görə, Fransa 2024-cü ildə Rusiyadan rekord miqdarda təbii qaz idxal edib. Bu o deməkdir ki, Makron Paris görüşündə Zelenski və Trampın yanında dayansa da, nəzəri cəhətdən Ukraynanı və Rusiyaya qarşı sanksiyaları dəstəkləsə də, əməldə bunlara riayət etmir. Axı Rusiya qazı Fransa bazarlarından bütün dünyaya satıla bilər və bu, Makronun Rusiya əleyhinə çıxışını kifayət qədər mənasız edir. Fransa bazarındakı reallıq Makronu gülüş obyektinə çevirir.
Həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, Fransanın riyakar mövqeyinin başqa bir nümunəsi rəsmi Parisin Tehranla sıx əlaqələridir. Ermənistanın vasitəçiliyi ilə Fransa və İran arasında geniş əməkdaşlıq mövcuddur. Hətta Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanla Makron arasında keçirilən görüşdə Fransa lideri erməni həmkarına İrana mesajların çatdırılması ilə bağlı müasir üstüörtülü təlimatlar verib. Sabiq nazir Avropa İttifaqının İrana qarşı daha çox sanksiyalar tətbiq etdiyi halda, Makronun Ermənistan vasitəsilə İranla gizli danışıqlar aparmasını riyakarlıq adlandırıb.
Məqalədə eyni zamanda bildirilib ki, Fransanın İran və Ukraynaya qarşı yürütdüyü siyasət riyakarlığın yeganə nümunəsi deyil. Belə ki, 2020-ci ildə Azərbaycan və Ermənistan arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başlanğıcından Fransa özünün ATƏT-in Minsk Qrupundakı bitərəf vasitəçi roluna zidd, qərəzli mövqe nümayiş etdirib. Minsk Qrupu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Qarabağ münaqişəsinin həllinə mane olmaq üçün səylərini əsirgəməyib.
İsrailli siyasətçi yazısında Fransanın Korsika ilə yanaşı, öz sərhədlərindən minlərlə kilometr uzaqlıqda yerləşən digər dənizaşırı ərazilərə qarşı da müstəmləkəçilik siyasəti apardığını vurğulayıb: “Fransızlar üçün insan haqları onların imperiya maraqlarına xidmət edən vasitədir. Beləliklə, Azərbaycanın Qarabağa haqqı yoxdur, amma fransızların başqa ölkələri müstəmləkə etmək, imperiya təsir dairəsini genişləndirmək hüququ var. Bu riyakar mövqe Makronu gülüş obyektinə çevirən daha bir misaldır”.

Бывший израильский министр подверг резкой критике Президента Франции
Если объективно оценивать политику, проводимую Президентом Франции Эммануэлем Макроном от Украины до Ирана, а также в других вопросах, то можно увидеть лицемерную политику Франции и превращение правительства Макрона в объект насмешек.
Бывший министр связи, спутников и кибербезопасности Израиля, известный политик и политолог Аюб Кара написал об этом в статье под заголовком “Лицемерная позиция превращает Эммануэля Макрона в объект насмешек”, опубликованной в популярном издании американской и международной еврейской диаспоры “Jewish News Syndicate”. Отмечается, что права человека для французов - не что иное, как боевой клич, преследующий цель расширения своих имперских интересов. Согласно последнему отчету “Bloomberg”, в 2024 году Франция импортировала из России рекордный объем природного газа. Это означает, что, хотя Макрон стоит на Парижской встрече рядом с Зеленским и Трампом, теоретически поддерживает Украину и антироссийские санкции, тем не менее, на деле не соблюдает все это. Ведь российский газ может продаваться с французских рынков всему миру, что делает выступление Макрона против России достаточно бессмысленным. Реальность на французском рынке превращает Макрона в объект насмешек.
Одновременно подчеркивается, что еще одним примером лицемерной позиции Франции служат тесные связи официального Парижа с Тегераном. При посредничестве Армении между Францией и Ираном осуществляется широкое сотрудничество. На встрече, проведенной между премьер-министром Армении Hиколом Пашиняном и Макроном, французский лидер даже дал армянскому коллеге современные скрытые инструкции о доведении месседжей до Ирана. Бывший министр сказал, что тогда как Европейский Союз применяет больше санкций против Ирана, ведение Макроном посредством Армении тайных переговоров с Ираном является лицемерием.
В статье также говорится, что политика, проводимая Францией в отношении Ирана и Украины, - не единственный пример лицемерия. Так, с начала нагорно-карабахского конфликта между Азербайджаном и Арменией в 2020 году Франция, вопреки своей нейтральной посреднической роли в Минской группе ОБСЕ, продемонстрировала предвзятую позицию.
Она приложила все усилия для воспрепятствования урегулированию карабахского конфликта в рамках сотрудничества с Минской группой.
В статье израильский политик подчеркивает, что Франция, наряду с Корсикой, проводит колониальную политику против других заморских территорий, расположенных в тысячах километров от ее границ: “Права человека для французов – это средство, служащее их имперским интересам. Таким образом, Азербайджан не имеет права на Карабах, а французы вправе осуществлять колонизацию других стран, расширять сферу влияния империи. Эта лицемерная позиция – еще один пример, превращающий Макрона в объект насмешек”.