Almaniyada soydaşımızın böyük uğuru
14 yanvar, 2025İstedadlı bəstəkar, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının üzvü, musiqişünas alim, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xədicə Zeynalovanın böyük simfonik orkestr üçün bəstələdiyi "Feuertempel – Atəşgah – Od məbədi" əsəri ifa edilib. Almaniyanın 7 müxtəlif şəhərində teatr səhnələrində ilk dəfə səsləndirilən əsər tamaşaçıların böyük marağına səbəb olub, dərin rəğbətlə qarşılanıb.
Bəstəkar bu konsertlərdən üçünə qatılaraq tamaşaçılarla şəxsən görüşüb, əsər haqqında düşüncələrini bölüşüb.
Detmold Musiqi Akademiyası və Paderborn Universitetinin dosenti Xədicə Zeynalova Almaniyada ilk dəfə beynəlmiləl tərkibli "Bridge of Sound" orkestrinin və "Harmony of Sound" adlı Beynəlxalq Musiqi Festivalının yaradıcısı və bədii rəhbəridir. 2024-cü ildə Almaniyada "İlin ən yaxşı bəstəkarı" adına və “Artist in Residence" nominasiyasına layiq görülən ilk azərbaycanlı bəstəkardır. Əsərləri dünyanın bir çox ölkəsində konsertlərdə, festivallarda ifa edilir.

Our compatriot’s great success in Germany
The talented composer, member of the Union of Composers of Azerbaijan, musicologist scholar, and Ph.D. in Art Studies, Khadija Zeynalova, presented her work "Feuertempel – Ateshgah – Fire Temple” composed for a large symphony orchestra. The piece was performed for the first time on theater stages in seven different cities across Germany, garnering great interest and deep appreciation from the audience.
The composer attended three of these concerts, where she personally met with the audience and shared her thoughts about the piece.
Khadija Zeynalova, who is an associate professor at the Detmold University of Music and Paderborn University, is also the founder and artistic director of the internationally diverse "Bridge of Sound" orchestra and the International Music Festival "Harmony of Sound." In 2024, she became the first Azerbaijani composer to be honored with the title "Best Composer of the Year" and the "Artist in Residence" nomination in Germany. Her works are performed at concerts and festivals in numerous countries around the world.