Almaniyada soydaşımızın böyük uğuru
14 yanvar, 2025İstedadlı bəstəkar, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının üzvü, musiqişünas alim, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xədicə Zeynalovanın böyük simfonik orkestr üçün bəstələdiyi "Feuertempel – Atəşgah – Od məbədi" əsəri ifa edilib. Almaniyanın 7 müxtəlif şəhərində teatr səhnələrində ilk dəfə səsləndirilən əsər tamaşaçıların böyük marağına səbəb olub, dərin rəğbətlə qarşılanıb.
Bəstəkar bu konsertlərdən üçünə qatılaraq tamaşaçılarla şəxsən görüşüb, əsər haqqında düşüncələrini bölüşüb.
Detmold Musiqi Akademiyası və Paderborn Universitetinin dosenti Xədicə Zeynalova Almaniyada ilk dəfə beynəlmiləl tərkibli "Bridge of Sound" orkestrinin və "Harmony of Sound" adlı Beynəlxalq Musiqi Festivalının yaradıcısı və bədii rəhbəridir. 2024-cü ildə Almaniyada "İlin ən yaxşı bəstəkarı" adına və “Artist in Residence" nominasiyasına layiq görülən ilk azərbaycanlı bəstəkardır. Əsərləri dünyanın bir çox ölkəsində konsertlərdə, festivallarda ifa edilir.

Большой успех нашей соотечественницы в Германии
14 января, 2025Исполнено произведение «Feuertempel – Атешгях – Храм огня», написанное талантливым композитором, членом Союза композиторов Азербайджана, ученым-музыковедом, доктором философии по искусствоведению Хадиджей Зейналовой для большого симфонического оркестра. Произведение, впервые прозвучавшее на театральных сценах 7 различных городов Германии, вызвало огромный интерес и было встречено с большим одобрением.
Композитор, приняв участие в трех из этих концертов, лично встретилась со зрителями и поделилась мыслями о произведении.
Доцент Детмольдской высшей школы музыки и Падерборнского университета Хадиджа Зейналова является создателем и художественным руководителем первого в Германии интернационального оркестра «Bridge of Sound» и Международного музыкального фестиваля «Harmony of Sound». Она – первый азербайджанский композитор, удостоенный в 2024 году звания «Лучший композитор года» в Германии и номинации «Artist in Residence». Ее произведения исполнялись на концертах и фестивалях во многих странах мира.