Bəstəkar Xədicə Zeynalova beynəlxalq layihədə iştirak edib
Almaniyada fəaliyyət göstərən azərbaycanlı bəstəkar, musiqişünas, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xədicə Zeynalova “Piano tədrisində qadın bəstəkarlar” (Komponistinnen im klavierunterricht) adlı beynəlxalq bəstəkarlıq layihəsində ölkəmizi uğurla təmsil edib.
Tanınmış kubalı pianoçu Yami Cruz Montero və alman musiqişünası Dr. Ulrike Keilin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən layihədə 22 ölkəni – Azərbaycan, Argentina, Avstriya, Almaniya, Braziliya, Kuba, Ekvador, İngiltərə, Fransa, İtaliya, Yaponiya, Meksika, Norveç, Polşa, Rusiya, İspaniya, İsveçrə, ABŞ, Çexiya, Xorvatiya, Uruqvay və Venesuelanı təmsil edən 53 qadın bəstəkar bir araya gəlib.
Soydaşımız solo fortepiano üçün yazdığı 6 saylı prelyudiya ilə layihədə iştirak edən yeganə azərbaycanlı bəstəkar olub.
Layihə çərçivəsində tanınmış pianoçuların ifa etdikləri əsərlər Almaniyanın məşhur ictimai radio kanalı olan “Bayerischer Rundfunk”un səsyazma studiyasında lentə alınıb. Həmin əsərlər əsasında hazırlanmış antologiya kitabları və kompakt diskləri (CD) 2025-ci ildə məşhur “Naxos Records” musiqi şirkəti və “Universal Edition” musiqi nəşriyyatı tərəfindən yayımlanıb.
Qeyd edək ki, Xədicə Zeynalova Bakı Musiqi Akademiyasının, eləcə də Detmold Musiqi Akademiyası və Paderborn Universitetinin məzunudur. Almaniyada beynəlmiləl tərkibli “Bridge of Sound” orkestrinin və “Harmony of Sound” beynəlxalq musiqi festivalının təsisçisi və bədii rəhbəri kimi Azərbaycanın zəngin musiqi irsini xaricdə uğurla təbliğ edir. 2024-cü ildə Almaniyada “İlin ən yaxşı bəstəkarı” adına və “Artist in Residence” nominasiyasına layiq görülən ilk azərbaycanlı bəstəkardır.

Khadija Zeynalova, an Azerbaijani composer, musicologist, Ph.D. in art history, successfully represented her country in an international composition project titled “Female composers in piano education” (Komponistinnen im Klavierunterricht).
Under the leadership of well-known Cuban pianist Yami Cruz Montero and German musicologist Dr. Ulrike Keil, a project brought together 53 women composers from 22 countries — Azerbaijan, Argentina, Austria, Germany, Brazil, Cuba, Ecuador, the United Kingdom, France, Italy, Japan, Mexico, Norway, Poland, Russia, Spain, Switzerland, the United States, the Czech Republic, Croatia, Uruguay, and Venezuela.
She was the only Azerbaijani composer to participate in the project, contributing her Prelude No. 6 for solo piano
As a part of the project, the works performed by renowned pianists were recorded at the sound studio of Germany's well-known public radio station, “Bayerischer Rundfunk”. Based on these works, anthology books and compact discs (CDs) were released in 2025 by the prestigious music label “Naxos Records” and the music publishing house ‘Universal Edition”.
It should be noted that Khadija Zeynalova is a graduate of the Baku Music Academy, as well as the Detmold University of Music and Paderborn University. As the founder and artistic director of the international “Bridge of Sound” orchestra and the “Harmony of Sound” international music festival in Germany, she successfully promotes Azerbaijan’s rich musical heritage abroad. In 2024, she became the first Azerbaijani composer to receive the “Composer of the Year” award and to be recognized in the “Artist in Residence” category in Germany.