Bəstəkar Xədicə Zeynalova beynəlxalq layihədə iştirak edib
Almaniyada fəaliyyət göstərən azərbaycanlı bəstəkar, musiqişünas, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xədicə Zeynalova “Piano tədrisində qadın bəstəkarlar” (Komponistinnen im klavierunterricht) adlı beynəlxalq bəstəkarlıq layihəsində ölkəmizi uğurla təmsil edib.
Tanınmış kubalı pianoçu Yami Cruz Montero və alman musiqişünası Dr. Ulrike Keilin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən layihədə 22 ölkəni – Azərbaycan, Argentina, Avstriya, Almaniya, Braziliya, Kuba, Ekvador, İngiltərə, Fransa, İtaliya, Yaponiya, Meksika, Norveç, Polşa, Rusiya, İspaniya, İsveçrə, ABŞ, Çexiya, Xorvatiya, Uruqvay və Venesuelanı təmsil edən 53 qadın bəstəkar bir araya gəlib.
Soydaşımız solo fortepiano üçün yazdığı 6 saylı prelyudiya ilə layihədə iştirak edən yeganə azərbaycanlı bəstəkar olub.
Layihə çərçivəsində tanınmış pianoçuların ifa etdikləri əsərlər Almaniyanın məşhur ictimai radio kanalı olan “Bayerischer Rundfunk”un səsyazma studiyasında lentə alınıb. Həmin əsərlər əsasında hazırlanmış antologiya kitabları və kompakt diskləri (CD) 2025-ci ildə məşhur “Naxos Records” musiqi şirkəti və “Universal Edition” musiqi nəşriyyatı tərəfindən yayımlanıb.
Qeyd edək ki, Xədicə Zeynalova Bakı Musiqi Akademiyasının, eləcə də Detmold Musiqi Akademiyası və Paderborn Universitetinin məzunudur. Almaniyada beynəlmiləl tərkibli “Bridge of Sound” orkestrinin və “Harmony of Sound” beynəlxalq musiqi festivalının təsisçisi və bədii rəhbəri kimi Azərbaycanın zəngin musiqi irsini xaricdə uğurla təbliğ edir. 2024-cü ildə Almaniyada “İlin ən yaxşı bəstəkarı” adına və “Artist in Residence” nominasiyasına layiq görülən ilk azərbaycanlı bəstəkardır.

Композитор Хадиджа Зейналова приняла участие в международном проекте
Aзербайджанский композитор, музыковед, доктор философии по искусствоведению Хадиджа Зейналова, осуществляющая деятельность в Германии, успешно представила нашу страну в международном композиторском проекте под названием “Женщины-композиторы на уроках игры на фортепиано” (Komponistinnen im klavierunterricht).
В проекте, реализованном под руководством известной кубинской пианистки Ями Круз Монтеро и немецкого музыковеда д-ра Ульрике Кейлин, приняли участие 53 женщины-композитора, представляющие 22 страны – Азербайджан, Аргентину, Австрию, Германию, Бразилию, Кубу, Эквадор, Англию, Францию, Италию, Японию, Мексику, Норвегию, Польшу, Россию, Испанию, Швейцарию, США, Чехию, Хорватию, Уругвай и Венесуэлу.
Наша соотечественница стала единственным азербайджанским композитором, принявшим участие в проекте, с написанной ею прелюдией номер 6 для соло на фортепиано.
Произведения, исполненные в рамках проекта известными пианистами, были записаны на студии звукозаписи популярного общественного радиоканала Германии “Bayerischer Rundfunk”. Антологии и компакт-диски (CD), подготовленные на основе данных произведений, были распространены в 2025 году известной музыкальной компанией “Naxos Records” и музыкальным издательством “Universal Edition”.
Отметим, что Хадиджа Зейналова является выпускницей Бакинской музыкальной академии, а также Детмольдской высшей школы музыки и Падерборнского университета. Как учредитель и художественный руководитель оркестра “Bridge of Sound”, где собрался интернациональный состав, в Германии и международного музыкального фестиваля “Harmony of Sound”, успешно пропагандирует за рубежом богатое музыкальное наследие Азербайджана. Она – первый азербайджанский композитор, удостоенный в 2024 году звания “Лучший композитор года” в Германии и номинации “Artist in Residence”.