Belarusdakı diaspor təşkilatının rəhbərinə medal təqdim olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Belarus Azərbaycan İcmaları Konqresinin sədri Natiq Bağırovu qəbul edib.
Qonağı salamlayan Komitə sədri Azərbaycanla Belarus arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında və iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsində Azərbaycan diasporunun rolunu yüksək qiymətləndirdiyini söyləyib. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib.
Sonra Natiq Bağırova “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.
Natiq Bağırov fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını bildirib. O, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların Prezident İlham Əliyevin siyasətini daim dəstəklədiklərini, bundan sonra da ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı və diasporumuzun fəaliyyətinin daha mütəşəkkil olması naminə səylərini əsirgəməyəcəklərini nəzərə çatdırıb.
Qeyd edək ki, SSRİ-də sambo üzrə idman ustası, Belarusda həm cüdo, həm də sambo üzrə əməkdar idman ustası olan Natiq Bağırov dünya və ikiqat Avropa mükafatçısıdır. 2022-ci ildən Azərbaycan Cüdo Federasiyasının prezidentinin müşaviridir.

The head of the diaspora organization in Belarus was awarded a medal
28 January, 2025The Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov accepted Natig Baghirov, chairman of the Congress of the Azerbaijani Community in Belarus.
Committee Chairman highly appreciated the role of the Azerbaijani diaspora in the development of bilateral relations between Azerbaijan and Belarus and in the expansion of cultural relations between the two countries. He noted that Azerbaijani community and compatriots abroad and their activity are currently under the attention of President Ilham Aliyev and First Vice-president Mehriban Aliyeva.
Subsequently, Natig Baghirov was presented the medal "For service in Diaspora activity" of the Republic of Azerbaijan.
Natig Baghirov expressed his gratitude to the Azerbaijani state for the high appreciation of his work. He stated that Azerbaijanis living abroad had always supported President Ilham Aliyev's policies and would continue to spare no effort for the development of bilateral relations between their countries and for ensuring that the activities of the diaspora become more organized.
It should be noted that Natig Baghirov, master of sports in sambo on the USSR, and honored master of sports in both judo and sambo in Belarus, is a world and two-time European medalist. Since 2022, he has been an advisor to the president of the Azerbaijan Judo Federation.