Belarusdakı diaspor təşkilatının rəhbərinə medal təqdim olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Belarus Azərbaycan İcmaları Konqresinin sədri Natiq Bağırovu qəbul edib.
Qonağı salamlayan Komitə sədri Azərbaycanla Belarus arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında və iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsində Azərbaycan diasporunun rolunu yüksək qiymətləndirdiyini söyləyib. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib.
Sonra Natiq Bağırova “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.
Natiq Bağırov fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını bildirib. O, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların Prezident İlham Əliyevin siyasətini daim dəstəklədiklərini, bundan sonra da ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı və diasporumuzun fəaliyyətinin daha mütəşəkkil olması naminə səylərini əsirgəməyəcəklərini nəzərə çatdırıb.
Qeyd edək ki, SSRİ-də sambo üzrə idman ustası, Belarusda həm cüdo, həm də sambo üzrə əməkdar idman ustası olan Natiq Bağırov dünya və ikiqat Avropa mükafatçısıdır. 2022-ci ildən Azərbaycan Cüdo Federasiyasının prezidentinin müşaviridir.

Руководителю диаспорской организации в Беларуси вручена медаль
28 января, 2025Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов принял председателя Конгресса азербайджанских общин Беларуси Натига Багирова.
Поприветствовав гостя, председатель комитета высоко оценил роль азербайджанской диаспоры в развитии двусторонних отношений между Азербайджаном и Беларусью и расширении культурных связей двух стран. Он отметил, что азербайджанские общины, наши соотечественники, осуществляющие сегодня деятельность за рубежом, находятся в центре внимания Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой.
Затем Натигу Багирову была вручена медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
Натиг Багиров выразил Азербайджанскому государству глубокую признательность за высокую оценку его деятельности. Oн подчеркнул, что проживающие за рубежом азербайджанцы постоянно поддерживают политику Президента Ильхама Алиева, что они и впредь приложат все усилия для развития двусторонних отношений между двумя странами и еще более организованной деятельности нашей диаспоры.
Отметим, что Натиг Багиров, являющийся мастером спорта СССР по самбо, заслуженным мастером спорта как по дзюдо, так и самбо в Беларуси, - призер чемпионата мира и двукратный призер чемпионата Европы. С 2022 года является советником президента Федерации дзюдо Азербайджана.