Barselonada “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “Zəfərin Qəhrəmanları” adlı opera konserti təşkil edilib
10 noyabr, 2023
İspaniyanın Barselona şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə, 8 Noyabr – Zəfər Günü və 9 Noyabr – Bayraq Gününə həsr olunmuş “Zəfərin Qəhrəmanları” adlı opera konserti keçirilib.
Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyəti” və Barselona Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycanın İspaniyadakı səfirliyinin əməkdaşları, Azərbaycan icmasının, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri və media mənsubları iştirak ediblər.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbir Azərbaycanın Zəfər Gününə həsr olunmuş videoçarxın nümayişi ilə davam etdirilib.
Konsert öncəsi çıxış edən Azərbaycanın İspaniyadakı səfiri Ramiz Həsənov, “Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyəti”nin və Barselona Azərbaycan Evinin rəhbəri Kərim Kərimov soydaşlarımızı və ölkəmizin dostlarını müasir dövlətçilik tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunmuş Zəfər Günü münasibətilə təbrik ediblər. Azərbaycanın bu zirvəyə yüksəlməsində görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu və Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük uğurla davam etdirilən uzaqgörən siyasətin misilsiz rolundan bəhs edilib, şanlı Ordumuzun ərazi bütövlüyümüzü tam bərpa etməsi, Xankəndidə Azərbaycanın Dövlət Bayrağının ucaldılması və Zəfər paradının keçirilməsi qürurverici hal kimi qiymətləndirilib.
Sonra Azərbaycanın xalq artisti Fidan Hacıyevanın, ispan və milli rəqs qruplarının ifasında rəngarəng konsert proqramı təqdim edilib.

B Барселоне в рамках “Года Гейдара Алиева” организован оперный концерт под названием “Герои Победы”
В испанском городе Барселона состоялся оперный концерт под названием “Герои Победы”, посвященный 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева, 8 Ноября – Дню Победы и 9 Ноября – Дню флага.
На мероприятии, организованном “Обществом азербайджанцев Барселоны” и Домом Азербайджана в Барселоне при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, присутствовали сотрудники посольства Азербайджана в Испании, представители азербайджанской общины, местной общественности и медиа.
На церемонии, начавшейся с исполнения государственного гимна Азербайджана, минутой молчания была почтена светлая память выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Мероприятие продолжалось демонстрацией видеоролика, посвященного Дню Победы Азербайджана.
Выступившие перед концертом посол Азербайджана в Испании Рамиз Гасанов, руководитель “Общества азербайджанцев Барселоны” и Дома Азербайджана в Барселоне Керим Керимов поздравили соотечественников и друзей нашей страны с Днем Победы, золотыми буквами вписанным в современную историю нашей государственности. Была отмечена неоценимая роль с большим успехом продолжаемой Победоносным Верховным главнокомандующим, Президентом Ильхамом Алиевым дальновидной политики, основа которой была заложена выдающимся государственным деятелем Гейдаром Алиевым, в достижении Азербайджаном такой вершины, полное восстановление нашей доблестной армией территориальной целостности, поднятие государственного флага Азербайджана и проведение парада Победы в Ханкенди расценены как факт, вызывающий чувство гордости.
Затем была представлена разнообразная концертная программа в исполнении народной артистки Азербайджана Фидан Гаджиевой и групп испанских и национальных танцев.