“Azərbaycanda Qızılbaş İrsi: tarixin izi ilə” mövzusunda beynəlxalq konfransın panel iclasları keçirilib
28 noyabr, 2023
Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun və “Qızılbaş” Qlobal İrsi Təşkilatının birgə dəstəyi ilə Bakıda keçirilən “Azərbaycanda Qızılbaş İrsi: tarixin izi ilə” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işini panel iclasları ilə davam etdirib.
Konfransın ilk panel iclası “Azərbaycan qızılbaşların tarixi vətəni kimi” mövzusuna həsr olunub. Dünyaca məşhur “Delta Health Group” holdinqinin icraçı direktoru Arşi Kızılbaşın (Kanada) moderatorluğu ilə aparılan panel iclasında türkiyəli tarixçi professor Ahmet Taşğın (Türkiyə), siyasi və dövlət xadimi Ağa Sarvar Raza Qazilbaş (Pakistan), AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Tofiq Nəcəfli və “Google” şirkətinin qlobal rəhbəri vəzifəsini icra edən Sami Kızılbaş çıxış ediblər.
“Dünya Qızılbaş icması birliyə doğru” mövzusuna həsr olunmuş II panel iclası isə “Qızılbaş” Qlobal İrsi Şurasının həmsədri Babək Hüseynlinin moderatorluğu ilə baş tutub. İclasda AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Quliyev, Pakistanın Pəncab əyalət parlamentinin deputatı Ağa Ali Hayder, “İslamabad Consulting” şirkətinin baş strategiya, məhsul və kommersiya məsələləri üzrə direktoru Zülfiqar Ali Qazilbaş (ABŞ), Qlobal Qızılbaş İrsi Təşkilatının Əfqanıstan və Çin üzrə koordinatoru Ali Mansur Afşar (Əfqanıstan) çıxış ediblər.
Hər iki panel iclası sualların cavablandırılması və şərhlərin verilməsi ilə yekunlaşıb.
Daha sonra qonaqlar Heydər Əliyev Mərkəzini ziyarət ediblər.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfrans “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasında keçirilməsi planlaşdırılan tədbirlər planına uyğun olaraq gerçəkləşdirilib.

The panel sessions were held within the international conference on "Qizilbash Heritage in Azerbaijan: in the footsteps of history"
28 November, 2023
Conference "Kyzilbash Heritage in Azerbaijan: in the footsteps of history", held through the joint efforts of Fund for Support to Azerbaijani Diaspora and Qizilbash Global Heritage Organization continued its work with panel sessions.
The first panel discussion of the conference was devoted to the topic "Azerbaijan as the historical homeland of the Qizilbash". Historian-researcher Ahmet Tashghin (Turkiye), political and state officer Agha Sarvar Raza Qazilbaş (Pakistan), the department head of the Institute of History named after A.Bakikhanov of ANAS doctor of historical sciences, professor Tofig Najafli and global head of Google’s accelerators team Sami Qizilbash participated in the panel discussion moderated by Arshi Qizilbash (Canada), the executive director of the world-famous "Delta Health Group" Holding.
The second panel session, devoted to the topic of "World Qizilbash Community Towards the Unity", was moderated by Babak Huseynli, co-chairman of the Qizilbash Global Heritage Organization. An employee of Institute of History of ANAS, Phd in history Ahmed Guliyev, Member Provincial Assembly of the Punjab Agha Ali Hayder, Managing Partner at "Islamabad Consulting” Zulfiqar Ali Qazilbaş (ABŞ), coordinator of Qızılbash Global Heritage Organization for Afghanistan and China Ali Mansoor Afshar (Afghanistan) delivered speeches.
Both panel sessions ended with answering questions.
Later, the guests visited the Heydar Aliyev Center.
It should be noted that the international conference was held in accordance with the activity plan of events to be held in the Republic of Azerbaijan within the framework of the "Year of Heydar Aliyev".