Azərbaycan və Türkiyə məktəbliləri Çanaqqalaya səfər edib
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ümumtəhsil məktəblərinin 14 şagirdi “Qardaşlıq və tarix: Çanaqqala görüşü” layihəsi çərçivəsində Türkiyənin Çanaqqala şəhərinə səfər edib.
İğdır Azərbaycan Dil, Tarix və Mədəniyyət Birliyi Yaşatma və Dəstəkləmə Dərnəyinin, İğdır Azərbaycan Evinin, İğdır Valiliyinin təşkilatçılığı, Türkiyənin Daxili İşlər Nazirliyinin dəstəyi ilə dekabrın 1-dən 5-ə kimi Naxçıvan Muxtar Respublikasının ümumtəhsil məktəblərinin 14 şagirdi iğdırlı məktəblilərlə birlikdə Çanaqqala şəhərində bir neçə proqrama qatılıb. Orada yerləşən Troya antik şəhərini, “Çimenlik” qalasını, Şəhidlər xiyabanlarını, 1915-ci il Çanaqqala döyüşlərində şəhid olan Azərbaycan əsgərlərinin xatirəsinə ucaldılmış abidəni və digər yerləri ziyarət ediblər.
Məktəblilər əvvəlcə İğdır Azərbaycan Evində olublar. İğdır Azərbaycan Evinin rəhbəri Ziya Zakir Acar Azərbaycan Evinin 2021-ci ildə rəsmi açılış mərasiminin keçirilməsi ilə fəaliyyətə başladığını qeyd edib. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və təşəbbüsü ilə yaradılan İğdır Azərbaycan Evində Türkiyə və Azərbaycanın milli və dövlət bayramlarının, əlamətdar günlərinin qeyd olunduğunu, müxtəlif dərnəklərin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Şərqi Anadoluda etnik azərbaycanlıların milli özünəməxsusluğunu qoruyub saxlaması istiqamətində bir çox mədəni və digər məzmunlu tədbirlərin keçirildiyini vurğulayıb.
“18 mart 1915-ci ildə Çanaqqala döyüşündə türk, müsəlman və vətən uğrunda canından keçən 253 min mehmetçiklə bərabər 3 mindən çox Azərbaycan əsgəri şəhid olub. Bu savaşda azərbaycanlıların duyğu və mənəvi bütövlüyü həmrəylik ruhu baxımından son dərəcə əhəmiyyətlidir” - deyə Ziya Zakir Acar qeyd edib.
Qeyd edək ki, layihə Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyi tədbirləri çərçivəsində həyata keçirilib.

Aзербайджанские и турецкие школьники совершили поездку в Чанаккале
В рамках проекта “Братство и история: встреча в Чанаккале” 14 учащихся общеобразовательных школ Нахчыванской Автономной Республики совершили поездку в турецкий город Чанаккале.
Игдырская ассоциация поддержки и сохранения истории, языка и культуры Азербайджана, Дом Азербайджана в Игдыре, губернаторство Игдыра организовали при поддержке Министерства внутренних дел Турции участие учащиеся с 1 по 5 декабя вместе с игдырскими школьниками в ряде программ в Чанаккале. Oни посетили расположенный там античный город Троя, крепость “Чименлик”, Шехидляр хиябаны, мемориал, возведенный в память об азербайджанских солдатах, ставших шехидами в битве при Чанаккале 1915 года.
Сначала школьники побывали в Доме Азербайджана в Игдыре. Его руководитель Зия Закир Аджар сообщил, что Дом Азербайджана стал функционировать после официальной церемонии открытия в 2021 году. Он довел до внимания, что в Доме Азербайджана в Игдыре, созданном при поддержке и по инициативе Государственного комитета по работе с диаспорой, отмечаются знаменательные даты, национальные и государственные праздники Турции и Азербайджана, действуют различные кружки, проводятся культурные и иные мероприятия, направленные на сохранение идентичности этнических азербайджанцев в Восточной Анатолии.
Вместе с 253 тысячами турецких солдат, отдавших жизнь за тюркскую, мусульманскую государственность и родину в битве при Чанаккале 18 марта 1915 года, шехидами стали более 3 тысяч азербайджанских солдат. Проявленная азербайджанцами в этой  битве эмоциональная и моральная целостность крайне важна с точки зрения духа солидарности” – сказал Зия Закир Аджар.
Отметим, что проект реализован в рамках мероприятий по случаю 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики.