Azərbaycan icması Niderland parlamentinin üzvləri ilə görüşüb
“Ana Vətən” Avropa Azərbaycanlı Qadınları Birliyinin təşəbbüsü ilə Niderland parlamentində təşkil edilən görüşdə Xocalı soyqırımı ilə bağlı bəyanat təqdim olunub.
Görüş “Ana Vətən” Avropa Azərbaycanlıları Qadınları Birliyinin rəhbəri Mayisə Ağamirzəyevanın, Cəfər Gündoğdunun, Xocalıdan olan Ayxan Sadıxovun, Henri van Rensin, Gülnarə Əliyevanın, niderlandlı parlamentarilər Stephan van Baarlenin, Jesse Klaverin, Martin Oostenbrinkin, İsa Kahramanın və Erik van der Burqun iştirakı ilə baş tutub.
Əvvəlcə soydaşlarımızın Xocalı soyqırımı barədə çıxışları dinlənilib.
Əslən Xocalıdan olan Ayxan Sadıqov çıxışında soyqırımı qurbanlarından, o cümlədən əsir və itkin düşmüş, hələ də taleyi naməlum olan xocalılılardan bəhs edib. Xocalıdakı minaların və erməni tərəfinin xəritələri verməməsinin əsir düşmüş soydaşlarımızın taleyinin araşdırılmasına çətinlik törətdiyinə diqqət çəkib. Həmçinin parlamentdə 1987-ci ildən bəri Qarabağda törədilən cinayətlərə görə Azərbaycanda mühakimə edilən separatçıların azadlığa buraxılması üçün ölkəmizə yönələn təzyiqlərin əsassız olduğu da vurğulayıb. Azərbaycanın regionda sülh və əmin-amanlığın bərpası  istəyi deputatların diqqətinə çatdırılıb.
Mayisə Ağamirzəyeva Xocalıdan olan Dürdanə Ağayevanın erməni əsirliyində məruz qaldığı işgəncələrdən söz açıb. Dürdanə Ağayevanın Niderlandda dərc olunan “For You” jurnalındakı müsahibəsini və həyatı haqqında kitabı parlament üzvlərinə təqdim edib.
Bundan əlavə, görüş zamanı Səriyyə Müslümqızının müəllifi olduğu “Onlar heç zaman böyüməyəcək” (Ze werden nooit volwassen) və “Xocalıdan gələn var” (Geesten van Khojalı) adlı kitablar da parlamentarilərə təqdim edilib. Kitabın tərcüməçisi Henri van Rens Xocalı Soyqırımının bir çox ölkələr, o cümlədən Niderland Krallığı tərəfindən hələ də tanınmaması məsələsindən narahatlığını ifadə edib. Azərbaycanın əleyhinə qərəzli mövqedən təəssüfləndiyini bildirib.
Niderlandlı deputatlar eşitdiklərindən dərindən təsirləndiklərini söyləyiblər və bu məsələnin daha geniş şəkildə müzakirə edilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Görüşün sonunda, Haaqada yerləşən Xocalı Soyqırımı abidəsi ziyarət edilib, şəhidlərin xatirəsi ehtiramla anılıb.

Aзербайджанская община встретилась с членами парламента Нидерландов
На встрече, организованной в парламенте Нидерландов по инициативе Объединения азербайджанских женщин Европы “Aнa Ветен”, было представлено заявление, связанное с Ходжалинским геноцидом.
Мероприятие было проведено с участием руководителя Объединения азербайджанских женщин Европы “Aнa Ветен” Маисы Агамирзоевой, Джафара Гюндогду, Айхана Садыхова из Ходжалы, Генри ван Ренса, Гюльнары Алиевой, нидерландских парламентариев Стефана ван Баарлена, Джесси Клавера, Мартина Оостенбринка, Исы Кахрамана и Эрика ван дер Бурга.
Сначала были заслушаны выступления наших соотечественников о Ходжалинском геноциде.
Уроженец Ходжалы Айхан Садыгов говорил о жертвах геноцида, в том числе захваченных в плен и без вести пропавших ходжалинцах, о судьбе которых до сих пор ничего не известно. Он отметил, что заложенные в Ходжалы мины и отказ армянской стороны в передаче карт создают трудности в прояснении судьбы наших соотечественников, оказавшихся в плену, а также подчеркнул, что давление на нашу страну в парламенте с целью освобождения сепаратистов, которых судят в Азербайджане за преступления, совершенные в Карабахе с 1987 года, является необоснованным. До внимания депутатов было доведено стремление Азербайджана к восстановлению мира и спокойствия в регионе.
Maиса Aгамирзоева рассказала о пытках, которым Дурдана Агаева из Ходжалы подверглась в армянском плену. Она представила членам парламента интервью Дурданы Агаевой в выходящем в Нидерландах журнале “For You” и книгу о ее жизни.
Кроме того, в ходе встречи парламентариям были представлены книги “Oни никогда не вырастут” (Ze werden nooit volwassen) и “Пришедший из Xoджалы” (Geesten van Khojalı), автором которых является Сарийя Муслимгызы. Переводчик книг Генри ван Ренс выразил обеспокоенность тем, что Ходжалинский геноцид все еще не признан многими странами, в том числе Королевством Нидерландов. Он сказал, что сожалеет в связи с предвзятой позицией, направленной против Азербайджана.
Нидерландские депутаты отметили, что услышанное произвело на них глубокое впечатление, и подчеркнули важность более широкого обсуждения данного вопроса.
По окончании встречи состоялось посещение расположенного в Гааге памятника Ходжалинскому геноциду, с глубоким уважением была почтена память шехидов.