Almaniyadakı diaspor fəalı Azərbaycan əleyhinə olan filmə etiraz edib
Almaniyada yaşayan beynəlxalq hüquq üzrə ekspert Asəf Əsgər həmin ölkəyə məxsus “DW Documentary” internet kanalının Azərbaycan əleyhinə hazırladığı sənədli filmə etiraz olaraq, ARD və ZDF televiziyalarına məktub ünvanlayıb.
O, "Ermənistanın Qafqazda torpaq və kimlik uğrunda mübarizəsi" adlı proqramda birtərəfli yanaşmanın ortaya qoyulduğunu, Ermənistan və onun havadarlarına istinadən çoxlu sayda dezinformasiyadan istifadə edildiyini bildirib.
Ekspert bu cür yanaşmaların iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin razılaşdırıldığı bir vaxtda separatçıların yenidən fəallaşmasına səbəb ola biləcəyini qeyd edib.
Bundan əlavə, torpaqlarımızın işğalından, Xocalı soyqırımından, Qarabağ müharibəsi nəticəsində yurd-yuvasından qovulmuş 1 milyondan çox azərbaycanlıdan və ölkəmizə vurulan 100 milyardlarla ziyandan nə üçün bəhs edilmədiyi sualını verib.
Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan torpaqlarını erməni tapdağından azad etməsinin haqq-ədalət prinsiplərinə əsaslandığını bildirərək, işğalçı tərəfin birmənalı şəkildə Ermənistan olduğunu vurğulayıb.
Məktubun sonunda anti-Azərbaycan mövqeyinin sərgiləndiyi filmin yayımlanmasına görə üzrxahlıq tələb edilib.

Активист диаспоры в Германии выразил протест против антиазербайджанского фильма
Живущий в Германии эксперт по международному праву Асаф Аскер направил телеканалам ARD и ZDF письмо в знак протеста против антиазербайджанского документального фильма, подготовленного принадлежащим этой стране интернет каналом “DW Documentary”.
Oн заявил, что в программе под названием "Борьба Армении за землю и идентичность на Кавказе" изложена односторонняя позиция, использована многочисленная дезинформация со ссылкой на Армению и ее покровителей.
Эксперт отметил, что сегодня, когда идет согласование мирного договора между двумя странами, подобный подход вновь может привести к активизации сепаратистов.
Кроме того, он спрашивает, почему ничего не говорится об оккупации наших земель, Ходжалинском геноциде, более, чем 1 миллионе азербайджанцев, изгнанных из родных очагов в результате Карабахской войны, и причиненном нашей стране ущербе, исчисляющемся сотнями миллиардов.
Подчеркивая, что освобождение Азербайджаном от вражеской оккупации признанных на международном уровне своих земель основано на принципах справедливости, он констатирует, что захватчиком однозначно является Армения.
Письмо завершается требованием принесения извинения за показ фильма, где демонстрируется антиазербайджанская позиция.