Azərbaycan diasporu yeni inkişaf mərhələsində
Son illər xaricdəki Azərbaycan icmaları ilə intensiv görüşlərin keçirilməsi, konkret fəaliyyət mexanizmlərinin mövcudluğu diasporun inkişafına ciddi təkan verib. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Macarıstanda yaşayan Azərbaycan icması ilə görüşündə diasporun inkişaf konsepsiyası, qlobal dünya düzəninə uyğun fəaliyyət prinsipləri müzakirə olunub. “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində keçirilən, Vətən müharibəsində qazanılan şanlı Zəfərin 5-ci ildönümünə həsr olunan görüş Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucalan qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsinin ehtiramla yad edilməsi ilə başlayıb.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən diaspor siyasətinin müasir dövrün tələblərini özündə ehtiva etdiyini və dünya azərbaycanlılarının birləşməsini daha da sürətləndirdiyini diqqətə çatdıran sədr komitənin layihələri barədə məlumat verib.
Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tahir Tağızadə diasporun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, icmalaşma prosesinin sürətləndiyini ifadə edib.
Budapeştdə Azərbaycan Evinin rəhbəri İbrahim Səfərli hesabat çıxışı edib, evin icma daxilində və icma ilə yerli cəmiyyət arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi sahəsində gördüyü işlərdən danışıb, göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıq edib.
İcma üzvləri Azərbaycan diasporunun yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu, ictimai-siyasi istiqamətlərdə uğurlar qazandığını bildirib, beyin axını və beyinqazanma mövzularına toxunub, perspektivə dair təkliflər veriblər.
İcma görüşündə soydaşlarımızla yanaşı, Azərbaycan Evindəki həftəsonu məktəbində dilimizi öyrənən macarlar da iştirak edib.
Tədbirdə soydaşlarımıza təltif olunduqları “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim edilib.

Азербайджанская диаспора на новом этапе развития
Проведение в последние годы интенсивных встреч с азербайджанскими общинами за рубежом, наличие конкретных механизмов деятельности придали серьезный импульс развитию диаспоры. На встрече председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуада Мурадова с проживающей в Венгрии азербайджанской общиной обсуждались концепция развития диаспоры, принципы ее деятельности в соответствии с глобальным миропорядком. Мероприятие, проведенное в рамках “Года Конституции и суверенитета” и посвященное 5-й годовщине славной Победы, одержанной в Отечественной войне, началось с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики и с почтения с глубоким уважением светлой памяти героев, взошедших на вершину шехидства во имя территориальной целостности нашей страны.
Председатель, доведя до внимания, что диаспорская политика, осуществляемая под руководством Президента Ильхама Алиева, включает требования современного этапа и еще более ускоряет консолидацию азербайджанцев мира, рассказал о проектах комитета.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Венгрии Тахир Тагизаде высоко оценил деятельность диаспоры, отметил ускорение процесса создания сообществ.
Руководитель Дома Азербайджана в Будапеште Ибрагим Сафарли выступил с отчетом, говорил о работе, проделанной домом внутри общины и в области укрепления связей между общиной и местным обществом, выразил Азербайджанскому государству признательность за поддержку.
Члены сообщества подчеркнули, что азербайджанская диаспора вступила в новый этап развития, добилась успехов в общественно-политических направлениях, коснулись тем утечки мозгов и привлечения умов, внесли предложения относительно перспектив.
Во встрече сообщества, наряду с соотечественниками, приняли участие венгры, изучающие наш язык в воскресной школе в Доме Азербайджана.
На мероприятии нашим соотечественникам была вручена присужденная им медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.