Azərbaycan Malayziyada keçirilən beynəlxalq festivalda təmsil olunub
Malayziyanın paytaxtı Kuala Lumpur şəhərində fəaliyyət göstərən “The International School of Kuala Lumpur”da keçirilən “Beynəlxalq Gün” festivalında Azərbaycan da təmsil olunub.
Festivalda Azərbaycanla yanaşı, Braziliya, Malayziya, Sinqapur, İtaliya, Yaponiya, Norveç, Venesuela, Hindistan, Çin, Kanada, ABŞ, Portuqaliya, Yəmən, Cənubi Koreya, Misir, Mərakeş, Tailand, Kolumbiya, Vyetnam və İndoneziya kimi ölkələrin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Övladları bu məktəbdə təhsil alan Azərbaycan icmasının fəalları Nərminə Cabbarova və Aygün Bapnanın təşkilatçılığı ilə yaradılan Azərbaycan guşəsində ölkəmizin tarixini, mədəniyyətini, milli adət-ənənələrini və mətbəxini əks etdirən suvenirlər, kəlağayılar, təamlar və məhsullar nümayiş etdirilib.
Azərbaycan guşəsi ilə maraqlanan ziyarətçilərə ölkəmiz barədə ətraflı məlumat verilib və suallar cavablandırılıb. Ziyarətçilər milli təamlara qonaq edilib.
Qeyd edək ki, diaspor təşkilatlarının və fəallarının mütəmadi olaraq qatıldığı bu cür tədbirlər Azərbaycan mədəniyyətinin xarici ölkələrdə təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Eyni zamanda Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə daha geniş tanınmasına, dostluq əlaqələrinin qurulmasına və xarici ölkələrdəki mədəniyyətlər arasında anlayışın yaranmasına səbəb olur.

Aзербайджан представлен на проведенном в Малайзии международном фестивале
Азербайджан был представлен на фестивале “Международный день”, проведенном в школе “The International School of Kuala Lumpur”, функционирующей в столице Малайзии Куала-Лумпуре.
В фестивале, наряду с Азербайджаном, приняли участие представители таких стран, как Бразилия, Малайзия, Сингапур, Италия, Япония, Норвегия, Венесуэла, Индия, Китай, Канада, США, Португалия, Йемен, Южная Корея, Египет, Марокко, Таиланд, Колумбия, Вьетнам и Индонезия.
В уголке Азербайджана, организованном активистками азербайджанской общины Нарминой Джаббаровой и Айгюн Бапной, дети которых учатся в этой школе, были представлены сувениры, келагаи, блюда и продукция, отражающие историю, культуру, национальные обычаи и традиции, кухню нашей страны.
Посетители, проявившие интерес к уголку Азербайджана, были подробно проинформированы о нашей стране, получили ответы на вопросы. Посетителям были предложены национальные блюда.
Отметим, что подобные мероприятия, в которых регулярно принимают участие диаспорские организации и активисты диаспоры, представляют важное значение с точки зрения пропаганды азербайджанской культуры в зарубежных странах. Кроме того, они способствуют более широкой популяризации Азербайджана на международной арене, налаживанию дружеских связей и созданию взаимопонимания между культурами в зарубежных странах.