Azərbaycan Şotlandiyada keçirilən festivalda təmsil olunub
22 avqust, 2024Azərbaycan Şotlandiyanın Dəmir dövrə aid qədim məskəni sayılan the “Scottish Crannog Centre” ərazisində keçirilən ənənəvi “Rise and Shine” festivalında təmsil olunub.
Tədbirin əsas məqsədi Şotlandiyanın və həmçinin müxtəlif ölkələrin qədim mədəniyyət ənənələrini təqdim edərək sənətkarlıq nümunələrini nümayiş etdirməkdir.
Qlazqo Universitetində Dövlət Proqramı ilə doktorantura pilləsində təhsil alan Samirə Həsənzadənin təşəbbüsü ilə Qlazqo Universitetində təhsil alan digər azərbaycanlı tələbələr və Şotlandiyada yaşayan həmvətənlilərimiz festivalda Azərbaycanı uğurla təmsil ediblər. Onlar ölkəmizin mədəniyyəti və mətbəxinə aid nümunələr təqdim edərək festivala qatılan müxtəlif xalqların nümayəndələrini Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti ilə tanış ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan mətbəxinin nümunələri, milli musiqimiz və rəqslərimiz qonaqların marağına səbəb olub.
UNESCO nümayəndələri və festivalın təşkilatçıları Azərbaycanın güşəsini yüksək qiymətləndirərək gələcəkdə də bu cür tədbirlərdə Azərbaycanın mədəniyyətinin təqdim edilməsi təşəbbüsünü irəli sürüblər.

Aзербайджан представлен на фестивале в Шотландии
Aзербайджан был представлен на традиционном фестивале “Rise and Shine”, проведенном на территории “Scottish Crannog Centre”, считающейся  музеем древних озерных поселений Шотландии, относящихся к железному веку.
Основная цель мероприятия заключается в представлении древних культурных традиций Шотландии, а также различных стран путем экспонирования образцов ремесла.
По инициативе Самиры Гасанзаде, получающей образование по государственной программе в докторантуре Университета Глазго, азербайджанские студенты, обучающиеся в данном университете, и проживающие в Шотландии наши соотечественники успешно представили Азербайджан на фестивале. Продемонстрировав образцы, относящиеся к культуре и кухне нашей страны, они ознакомили представителей различных народов, принимавших участие в фестивале, с богатой культурой Азербайджана.
Образцы азербайджанской кухни, наша национальная музыка и танцы вызвали интерес у гостей.
Представители ЮНЕСКО и организаторы фестиваля, высоко оценив Уголок Азербайджана, выступили с инициативой о том, что азербайджанская культура и впредь должна быть представлена на подобных мероприятиях.