Səudiyyə Ərəbistanında çalışan azərbaycanlı professor “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı ilə təltif olunub
4 aprel, 2026
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Səudiyyə Ərəbistanında yerləşən Kral Səud Universitetinin Elm Kollecinin Riyaziyyat Departamentinin professoru Mübariz Qarayev ilə görüşüb.
Görüş zamanı professora Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq aləmdə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrinin inkişafında göstərilən səmərəli fəaliyyətə görə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim edilib.
Qonaq xaricdə yaşayan azərbaycanlı olaraq fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə səmimi minnətdarlığını bildirib. O, göstərilən diqqət və dəstəyin diaspor fəaliyyətinin genişləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Qeyd edək ki, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Mübariz Qarayev 2012-ci ildən indiyə kimi Səudiyyə Ərəbistanında yerləşən Kral Səud Universitetinin Elm Kollecinin Riyaziyyat Departamentində professor olaraq çalışır, 100-ə yaxın elmi məqalənin müəllifidir.

Azerbaijani professor who works in Saudi Arabia awarded “For Service in Diaspora Activity” medal
Fuad Muradov Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, met with Mubariz Garayev professor of the Mathematics Department at the College of Science, King Saud University.
At the meeting, professor Mubariz Garayev was presented the medal “For Service in Diaspora Activity” of the Republic of Azerbaijan for his effective contributions to the development of Azerbaijan’s bilateral and multilateral relations in the international arena.
The guest expressed his deep gratitude for the high appreciation of his activities. He also emphasized that the attention and support shown are of particular significance for the expansion of diaspora activities.
It should be noted that Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Mubariz Garayev has been working at the Mathematics Department of the College of Science, King Saud University since 2012. He is the author of nearly 100 scientific articles.