Səudiyyə Ərəbistanında çalışan azərbaycanlı professor “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı ilə təltif olunub
4 aprel, 2026
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Səudiyyə Ərəbistanında yerləşən Kral Səud Universitetinin Elm Kollecinin Riyaziyyat Departamentinin professoru Mübariz Qarayev ilə görüşüb.
Görüş zamanı professora Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq aləmdə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrinin inkişafında göstərilən səmərəli fəaliyyətə görə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim edilib.
Qonaq xaricdə yaşayan azərbaycanlı olaraq fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə səmimi minnətdarlığını bildirib. O, göstərilən diqqət və dəstəyin diaspor fəaliyyətinin genişləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Qeyd edək ki, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Mübariz Qarayev 2012-ci ildən indiyə kimi Səudiyyə Ərəbistanında yerləşən Kral Səud Universitetinin Elm Kollecinin Riyaziyyat Departamentində professor olaraq çalışır, 100-ə yaxın elmi məqalənin müəllifidir.

Азербайджанский профессор, работающий в Саудовской Аравии, награжден медалью “За заслуги в диаспорской деятельности”
4 апреля, 2026
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с профессором математического департамента научного колледжа Университета Короля Сауда, расположенного в Саудовской Аравии, Мубаризом Гараевым.
В ходе встречи профессору за плодотворную деятельность в области развития двусторонних и многосторонних связей Азербайджанской Республики на международной арене была вручена медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
Гость выразил Азербайджанскому государству глубокую признательность за высокую оценку его деятельности как азербайджанца, живущего за рубежом. Он подчеркнул, что проявляемое внимание и оказываемая поддержка представляют особое значение с точки зрения расширения диаспорской деятельности.
Отметим, что доктор физико-математических наук, профессор Мубариз Гараев с 2012 года по настоящее время является профессором математического департамента научного колледжа Университета короля Сауда и автором около 100 научных статей.