Torontoda Azərbaycan Evi açılıb, Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Kanadanın Ontario vilayətinin Toronto şəhərinin Nort York rayonunda Azərbaycan Evinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları, Azərbaycanın Kanadadakı müvəqqəti işlər vəkili Vasif Abutalıbov, Kanada hökumətinin və parlamentinin təmsilçiləri, Türkiyənin baş konsulu, yerli ictimaiyyətin, Hindistan, Özbəkistan və yəhudi icmalarının nümayəndələri, Azərbaycan diaspor təşkilatlarının rəhbərləri və fəalları iştirak ediblər.
Açılış lenti kəsildikdən sonra Kanada və Azərbaycanın Dövlət Himnləri səsləndirilib. Ardınca ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirə moderatorluq edən Kanadanın keçmiş multikulturalizm naziri və sabiq parlament üzvü Toni Ruprext Azərbaycan Evinin milli mədəniyyətin qorunub saxlanılması, gənc nəslə ötürülməsi baxımından önəmini vurğulayıb.
Sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Kanadada  Azərbaycan Evinin açılması münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib, bu hadisəni dövlətimizin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza diqqətinin və qayğısının təzahürü kimi qiymətləndirib.
Tədbirdə çıxış edən Kanada-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Filip Lourens, parlament üzvü Ali Ahsasi, yerli hökumət üzvü Maykl Tibollo, Türkiyənin Torontodakı Baş konsulu Sinem Mingan, Qızılbaş Qlobal İrsi Şurasının regional rəhbəri Arşi Qızılbaş mühüm hadisə ilə bağlı Azərbaycan icmasını təbrik edib, Azərbaycan Evinin səmərəli fəaliyyət göstərəcəyinə, gənc nəslin milli və sağlam ruhda böyüməsində böyük rol oynayacağına əminliklərini bildiriblər.
Tədbirdə Azərbaycan Evinin fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Evinin açılış mərasimi Azərbaycan icmasının 200-dən çox üzvü ilə daha geniş tərkibdə davam edib. Güney azərbaycandan olan soydaşlarımızın da qatıldığı tədbirin iştirakçılarını salamlayan Komitə sədri Fuad Muradov 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği məqsədilə Ontario əyalətində geniş məlumatlandırma kampaniyası apardıqlarına və irimiqyaslı aksiyalar təşkil etdiklərinə görə icma üzvlərinə minnətdarlığını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının Şuşada keçirilən V Qurultayında səsləndirdiyi tapşırıq və tövsiyələri xatırladan Komitə sədri xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin həmrəyliyinin təmin olunması və post-müharibə dövründə Azərbaycan həqiqətlərinin daha güclü və mütəşəkkkil şəkildə Kanada ictimaiyyətinə çatdırılması naminə xaricdəki Azərbaycan icmalarının birlik mexanizmləri haqqında məlumat verib. Koordinasiya Şuralarının, Azərbaycan Evlərinin və Azərbaycan həftəsonu məktəblərinin fəaliyyət istiqamətlərindən danışıb. Torontoda Azərbaycan Evinin açılması münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib və icma üzvlərini Azərbaycan Evinin fəaliyyətində aktiv iştiraka dəvət edib.
Sonra Komitənin fəaliyyət istiqamətləri və həyata keçirdiyi layihələr barədə geniş videohesabat, maarifləndirici videoçarxlar təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin və Azərbaycan Evinin rəhbəri Lalin Həsənova fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. “Azərbaycan Evi hamımızın evidir, hər birimizin təşəbbüsünə və dəstəyinə açıqdır”, - deyə bildirib.
“Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında videoçarx nümayiş olunub.
Sual-cavab formatında davam edən tədbirdə Komitə sədri soydaşlarımızın təkliflərini dinləyib və bütün sualları cavablandırıb.
Müzakirələr zamanı Azərbaycan Evinin fəaliyyətə başlamasının bütün soydaşlarımızın arzusu olduğu, təşkilatlanma istiqamətində aparılan ardıcıl işlər, diaspor fəaliyyətinin milli-mənəvi dəyərlərimiz əsasında sistemli şəkildə həyata keçirilməsi, ölkəmizin haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, vətənimizlə bağlı elmi-tədqiqat işlərinə dəstəyin göstərilməsi, meydana çıxan çətinliklər, bundan sonrakı mərhələdə görüləcək işlərlə bağlı fikirlərini söyləyib, təkliflərini irəli sürüblər. Azərbaycan dövlətinin Güney azərbaycanlılarına dəstəyinə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlıq ifadə edilib.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib. Azərbaycanın xalq artisti, Prezident mükafatçısı Həsən Enaminin, “Təbriz” mahnı və rəqs ansamblının, skripka ifaçısı Ceyhun İsmayılovun ifasında Azərbaycan xalq və bəstəkar mahnıları təqdim olunub.

Azerbaijani House was opened in Toronto, a meeting was held with the Azerbaijani community
Employees of the State Committee on Work with Diaspora, Azerbaijan's Chargé d'affaires in Canada Vasif Abutalibov, representatives of the Canadian government and parliament, consul general of Turkey, local residents and representatives of India, Jewish and Uzbekistan communities, heads and members of Azerbaijani diaspora organizations attended the event.
After ribbon-cutting ceremony, National Anthem of Azerbaijan and Diaspora Anthem were played; dear memory of the martyrs who died for the territorial integrity of our country was commemorated with a minute of silence.
Moderator of the opening ceremony was Tony Ruprecht, former minister and MP. He emphasized the importance of establishing Azerbaijani Houses from the standpoint of the preservation and promotion of national culture and its transmission  to the younger generation.
Then the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Fuad Muradov, congratulated our compatriots on the occasion of the opening of Azerbaijani House in Canada, and assessed this fact as an obvious indicator of our country's growing attention towards our compatriots living abroad.
Speaker of the Canada-Azerbaijani Interparliamentary Friendship Group Philip Lawrence, MP Ali Ahsasi, member of local government Michael Tibollo, Consul General of Turkey in Toronto Sinem Mingan, regional head of Gizilbash Global Heritage Council Arshi Gizilbash congratulated the Azerbaijani community on such an important event.
Then, a video depicting the activities of Azerbaijan House was demonstrated.
More than 200 members of the Azerbaijani community attended the opening ceremony. Committee Chairman Fuad Muradov welcomed the participants of the event, which was also attended by our compatriots from South Azerbaijan. He expressed his gratitude to the community members for conducting an extensive information campaign and organizing large-scale actions in the province of Ontario for promoting the truth of Azerbaijan during the 44-day Patriotic War.
The chairman of the committee gave information about the solidarityof the Azerbaijani communities abroad during post-war period. He also spoke about
He spoke about the activities of Coordination Councils, Azerbaijani Houses and Azerbaijan weekend schools. He congratulated our compatriots on the occasion of the opening of the Azerbaijan House in North York district and invited the community members to take part in the activities of the Azerbaijan House.
Then, a wide video report about the activities of the Committee and the projects, as well as educational videos were presented.
Speaking at the event, Lalin Hasanova, the head of "Vatan" Azerbaijan Art and Culture Center and Azerbaijan House, gave information about the directions of activities. "Azerbaijani House is the home of all of us, each of us should support this house" she said.
Then, a video about the activity of "Vatan" Azerbaijan Art and Culture Centre was demonstrated.
Committee chairman listed to the proposals of our compatriots and answered their questions.
It was stated that the establishment of the Azerbaijani House was a great gift  for all our compatriots. They expressed their opinions and put forward proposals regarding the delivery of the true voice of our country to the world community.
The Azerbaijanis from South Azerbaijan expressed gratitude to President Ilham Aliyev for the support.
People's artist of Azerbaijan, winner of the President's scholarship Hasan Enami, Tabriz Azerbaijani Music & Dance Ensemble, violinist Jeyhun Ismayilov performed at artistic part of the event.