Ankara küçələrindən biri “Qarabağ Şəhidləri Bulvarı” adlandırılıb
Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasından bildirilib ki, bu addım Azərbaycanın Zəfər Gününün üçüncü ildönümü ərəfəsində atılıb.
Ankara Böyükşəhər Bələdiyyə Başqanlığının texniki işlər şöbəsinin (Fen İşləri Dairəsi) müdiri Aziz Murat Seyrekin adından Xarici Əlaqələr Dairəsi Başqanlığına ünvanlanan 24 oktyabr 2023-cü il tarixli məktubda bildirilib ki, bu məsələ ilə bağlı bələdiyyəyə Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasından rəsmi müraciət daxil olub. Müraciətdə 44 günlük Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Ankaranın küçələrindən birinə “Qarabağ Şəhidləri” adının verilməsi təklif edilib.
Böyükşəhər Bələdiyyə Məclisinin qərarı və Ankara valiliyinin təsdiqi ilə paytaxtın Etimesgut rayonunun Şəkər məhəlləsinin və Şəhid Osman Avcı məhəlləsinin sərhədlərində yerləşən “1419-cu küçə”nin adı dəyişdirilərək, “Qarabağ Şəhidləri Bulvarı” adlandırılıb.
Qeyd edək ki, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyası rəhbərliyinin oktyabr ayında Ankara Böyükşəhər Bələdiyyə sədri Mansur Yavaşla görüş zamanı paytaxtın mərkəzi küçə və ya parklardan birinə “Qarabağ Şəhidləri” adının verilməsi təklifi diqqətə çatdırılıb. Bələdiyyə sədri ilk məclis toplantısında bu məsələnin müzakirəyə çıxarılacağına söz verib.

Одна из улиц столицы Турции Анкары названа “Бульваром шехидов Карабаха”
Как сообщили в Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций, этот шаг был предпринят накануне третьей годовщины Дня Победы Азербайджана.
В письме от 24 октября 2023 года, направленном от имени начальника отдела технических работ муниципалитета Анкары Азиза Мурата Сейрека в Управление внешних связей, говорится, что в связи с этим в муниципалитет поступило официальное обращение Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций. В обращении предложено в целях увековечения светлой памяти шехидов 44-дневной Отечественной войны назвать одну из улиц Анкары улицей “Шехидов Карабаха”.
Решением столичного муниципального собрания и по утверждению губернаторства Анкары «1419-я улица» столицы, расположенная на границе квартала Шекер района Этимесгут и квартала Шехида Османа Авджи, переименована в «Бульвар шехидов Карабаха».
Отметим, что в октябре на встрече руководства Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций с председателем муниципалитета Анкары Мансуром Явашем было предложено назвать одну из центральных улиц или один из парков столицы в честь шехидов Карабаха. Председатель муниципалитета обещал, что данный вопрос будет вынесен на обсуждение на первом заседании собрания.