Keçkemetdə Azərbaycan gecəsi
Macarıstanın Keçkemet şəhərində ölkəmizin zəngin mədəni irsini, adət-ənənələrini, milli mətbəxini və musiqisini tanıtmaq məqsədilə Azərbaycan gecəsi keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Gənclərin İnteqrasiyası və İnkişafı Assosiasiyası (AYİD) və “Hiros Agora” Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub. Gecədə Azərbaycan, ABŞ, Macarıstan, Türkiyə, İtaliya, Fransa, Latviya və başqa ölkələrdən qonaqlar iştirak edib.
Gənclərin İnteqrasiyası və İnkişafı Assosiasiyasının idarə heyətinin üzvü Gülər Tağıyeva Azərbaycanın coğrafi mövqeyi, Cənubi Qafqaz regionunda əhəmiyyəti, qonşu ölkələrlə əlaqələri və beynəlxalq arenadakı mühüm yeri barədə geniş məlumat verib. Azərbaycanın memarlıq irsindən, xüsusilə paytaxt Bakının həm qədim, həm də müasir infrastrukturundan, İçərişəhərin tarixi abidələrindən bəhs edib.
Gecədə, həmçinin ölkəmizin turizm potensialına diqqət çəkilərək, Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi beynəlxalq tədbirlərdən danışılıb. Milli musiqimizin incisi sayılan muğamın minillik tarixinə toxunulub.
Tədbirdə iştirak edən Erasmus layihələri üzrə koordinatorlar András Csaba və Monika Santo da ölkəmizə səfərləri ilə bağlı fikirlər səsləndiriblər. Monika Santo Azərbaycanın tarixi şəhərləri, füsunkar təbiəti, zəngin mətbəxi, qədim adət-ənənələri və qonaqpərvər insanları barədə təəssüratlarını bölüşüb.
Sonda bu kimi tədbirlərin müxtəlif millətlərdən olan insanları bir araya gətirərək mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına töhfə verdiyi vurğulanıb.

Азербайджанский вечер в Кечкемете
В целях популяризации богатого культурного наследия, обычаев и традиций, национальной кухни и музыки нашей страны в венгерском городе Кечкемет проведен азербайджанский вечер.
Мероприятие было организовано Ассоциацией интеграции и развития молодежи (AYID) и Центром “Hiros Agora” при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой. В вечере приняли участие гости из Азербайджана, США, Венгрии, Турции, Италии, Франции, Латвии и других стран.
Член правления Ассоциации интеграции и развития молодежи Гюляр Тагиева подробно рассказала о географическом положении Азербайджана, его значении в регионе Южного Кавказа, связях с соседними странами и важном месте на международной арене. Она говорила об архитектурном наследии Азербайджана, в частности, как о древней, так и современной инфраструктуре столицы Баку, исторических памятниках Ичеришехер.
На вечере также было уделено внимание туристическому потенциалу нашей страны и проводимым в Азербайджане международным мероприятиям, затронута тысячелетняя история мугама, считающегося жемчужиной национальной музыки.
Участвовавшие в мероприятии координаторы по проектам Erasmus Андрас Чаба и Моника Санто также рассказали о поездке в нашу страну. Моника Санто поделилась впечатлениями об исторических городах Азербайджана, его живописной природе, богатой кухне, древних обычаях и традициях, гостеприимных жителях.
В заключение было подчеркнуто, что подобные мероприятия, консолидируя представителей различных национальностей, вносят вклад в развитие межкультурного диалога.