ABŞ mətbuatı: “Paşinyan niyə daha Vardanyanı dəstəkləmək istəmir?”
4 oktyabr, 2024Tanınmış politoloq və jurnalist, Dona Qrasiya Diplomatiya Mərkəzinin təsisçisi və baş direktoru Reyçel Avrahamın baş qərargahı ABŞ-nin Nyu York şəhərində yerləşən Xarici Siyasət Assosiasiyasının xəbər saytında “Paşinyan niyə daha Vardanyanı dəstəkləmək istəmir?” sərlövhəli məqaləsi yayımlanıb.
Məqalədə Ermənistan baş naziri Paşinyanın Rusiyanın Ermənistan siyasətində, xüsusilə də mövcud hakimiyyəti devirmək cəhdlərində Vardanyanın da müəyyən rolunun olması ehtimalını nəzərə alaraq onun Azərbaycan məhbusluğunda qalmasından narahatlıq keçirmədiyi diqqətə çatdırılıb.
Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Azərbaycana son səfərindən ermənilərin ehtiyatlandığı, bunu özlərinin Moskvadan uzaqlaşmaq məqsədlərinə təhlükə kimi gördükləri yazılıb.
Eyni zamanda Azərbaycanın Ukraynanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyərək bu ölkəyə humanitar yardım göndərən, Qərbi Rusiya neftindən və qazından asılılıqdan xilas edən çoxvektorlu siyasətinə də ermənilərin düşmən münasibət bəslədiyi qeyd olunub.
Politoloq Ukraynanın NATO-ya daxil olmaq istəyinin nəticələrini görən Azərbaycanın balanslaşdırılmış xarici siyasət kursunu ağıllı addım kimi dəyərləndirib.
Müəllifin fikrincə Ermənistanın Rusiyadan uğurla uzaqlaşması Azərbaycanla sülh müqaviləsi bağlamasından asılıdır.

Американская печать: “Почему Пашинян больше не желает поддерживать Варданяна?”
4 октября, 2024На новостном сайте Ассоциации внешней политики, штаб-квартира которой расположена в американском городе Нью-Йорк, опубликована статья известного политолога и журналиста, учредителя и генерального директора Дипломатического центра Дона Грация Рэйчел Авраам под заголовком “Почему Пашинян больше не желает поддерживать Варданяна?”.
В статье говорится, что премьер-министр Армении Пашинян, учитывая вероятность определенной роли Варданяна в российской политике, связанной с Арменией, в частности, попытках сместить нынешнюю власть, не испытывает озабоченности в связи с его пребыванием в азербайджанском плену.
Отмечается, что армяне опасаются последнего визита Президента России Владимира Путина в Азербайджан, видя в этом угрозу своим целям дистанцироваться от Москвы.
В то же время подчеркивается, что армяне питают враждебное отношение и к многовекторной политике Азербайджана, который, поддерживая территориальную целостность Украины, отправил гуманитарную помощь в эту страну, избавил Запад от зависимости от российской нефти и газа.
Политолог расценила сбалансированный внешнеполитический курс Азербайджана, который видит последствия желания Украины вступить в НАТО, как взвешенный шаг.
По мнению автора, успешное дистанцирование Армении от России зависит от заключения мирного соглашения с Азербайджаном.