Aktauda “Mədəniyyətlərarası dialoq, müasir konstitusionalizm və suverenlik” mövzusunda konfrans keçirilib
6 may, 2025
Qazaxıstanın Aktau şəhərində fəaliyyət göstərən Yessenov Universitetində Azərbaycanda “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində “Mədəniyyətlərarası dialoq, müasir konstitusionalizm və suverenlik” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfrans Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, ölkəmizin Aktau şəhərindəki Baş Konsulluğu, “Azərbaycan Mərkəzi” İctimai Fondu və Yessenov Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər və turizm kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Qazaxıstanın və Azərbaycanın görkəmli alimləri, ekspertlər, ictimaiyyət nümayəndələri, həmçinin Türkiyə, İran və Türkmənistanın baş konsulları iştirak ediblər.
Yessenov Universitetinin rektoru Berik Axmetov açılış nitqində tolerant və ahəngdar cəmiyyətin formalaşmasında təhsilin rolunu vurğulayıb. O, həmçinin universitetinin beynəlxalq əməkdaşlığa hər zaman açıq olduğunu və mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına yönəlmiş təşəbbüsləri dəstəklədiyini söyləyib.
Daha sonra Azərbaycanın Aktaudakı baş konsulu Ayxan Süleymanlı çıxış edib. Baş konsul müasir dünyada ortaq nöqtələr tapmağın və qarşılıqlı anlaşma körpüləri qurmağın vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Universitetin Beynəlxalq münasibətlər və turizm kafedrasının müdiri Elmira Jangojayeva və kafedranın professoru, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Eldar Cəfərov məruzələrində konstitusiya hüququ və mədəniyyətlərarası ünsiyyətin müxtəlif aspektlərinə toxunublar.
“Azərbaycan Mərkəzi”nin direktoru İlkin Orucov yekun nitqində tədbir iştirakçılarına səmərəli müzakirələrə görə təşəkkürünü bildirib. Konfransın nəticələrinin mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına və ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə əhəmiyyətli töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.

В Aктау состоялась конференция на тему “Mежкультурный диалог, современный конституционализм и суверенитет”
6 мая, 2025.jpeg)
В Университете Есенова, функционирующем в казахстанском городе Актау, в рамках “Года Конституции и суверенитета” в Азербайджане состоялась международная научно-практическая конференция на тему “Mежкультурный диалог, современный конституционализм и суверенитет”.
Конференция была организована Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой совместно с генеральным консульством нашей страны в городе Актау, Общественным фондом “Aзербайджанский центр” и кафедрой международных отношений и туризма Университета Есенова.
В мероприятии приняли участие видные ученые Казахстана и Азербайджана, эксперты, представители общественности, а также генеральные консулы Турции, Ирана и Туркменистана.
Во вступительной речи ректор Университета Есенова Берик Ахметов подчеркнул роль образования в формировании толерантного и гармоничного общества. Oн также отметил, что университет всегда открыт для международного сотрудничества и поддерживает инициативы, направленные на развитие межкультурного диалога.
Затем выступил генеральный консул Азербайджана в Актау Айхан Сулейманлы. Он довел до внимания важность поиска общих точек соприкосновения в современном мире и возведения мостов взаимопонимания.
Заведующая кафедрой международных отношений и туризма университета Эльмира Янгожаева и профессор кафедры, доктор философии по политическим наукам Эльдар Джафаров коснулись в своих докладах различных аспектов конституционного права и межкультурного общения.
В заключительной речи директор “Aзербайджанского центра” Илькин Оруджев поблагодарил участников мероприятия за плодотворную дискуссию. Он выразил уверенность в том, что итоги конференции внесут существенный вклад в развитие межкультурного диалога и укрепление сотрудничества между нашими странами.