ABŞ-də Azərbaycan - Amerikan Tibb Assosiasiyasının toplantısı keçirilib
ABŞ-nin Nyu York şəhərində fəaliyyət göstərən “Türk Evi”ndə Azərbaycan - Amerikan Tibb Assosiasiyasının toplantısı keçirilib.
Tədbirdə ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı həkimlərlə yanaşı, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan və fəaliyyət göstərən azərbaycanlı həkimlər, diaspor nümayəndələri, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Azərbaycan - Amerikan Tibb Assosiasiyasının rəhbəri Səbinə Hacıyeva açılış nitqində qonaqları salamlayıb və görüş haqqında məlumat verib. Səbinə Hacıyeva azərbaycanlı həkimlərin şəbəkələşməsinə göstərdiyi dəstəyə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkürünü bildirib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev öz çıxışında Komitənin fəaliyyətindən, həyata keçirdiyi layihələrdən, eyni zamanda ötən gün Vaşinqtonda baş tutan Amerika-Azərbaycan Gənclərinin ilk forumundan və bu cür tədbirlərinin təşkilinin böyük uğur olduğundan bəhs edib. Sədr müavini ABŞ-nin qabaqcıl tibb müəssisələrində çalışan həkimlərimizin bu kimi görüşlərinin onların birliyinə və inkişafda olan Azərbaycan səhiyyəsinə böyük töhfə verəcəyini söyləyib.
Daha sonra Assosiasiyanın rəhbərlərindən Rauf Şahbazov təşkilatın yaranması, qazandığı uğurlar və gələcək fəaliyyəti haqqında təqdimatla çıxış edib. Rauf Şahbazov təşkilatın ABŞ-də yaşayan və tibb sahəsi üzrə təhsil alan gənc azərbaycanlı kadrların inkişafı üçün onları müxtəlif təcrübə-mübadilə, eləcə də təqaüd proqramları ilə təmin etdiyini deyib, həmçinin Qarabağ Universitetinə ABŞ-də yaşayan həkimlərin də töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə müxtəlif tibb sahələri üzrə fəaliyyət göstərən həkimlərin çıxışları dinlənilib, təşkilatın gələcək fəaliyyət planları, tibb sahəsi üzrə inkişaf edən yeniliklər və bir çox vacib mövzular barəsində müzakirələr və fikir mübadiləsi aparılıb.

USA hosted the meeting of the Azerbaijan - American Medical Association
3 September, 2024The meeting of the Azerbaijan - American Medical Association was held in the “Turk House” operating in New York, USA.
Along with Azerbaijani doctors living in the USA, Azerbaijani doctors living and working in various countries of the world, diaspora representatives, the employees of the State Committee on Work with Diaspora at the event.
Sabina Hajiyeva, the chairman of the Azerbaijan - American Medical Association greeted the guests and gave information about the meeting. Sabina Hajiyeva expressed her gratitude to the the State Committee on Work with Diaspora for its support to the networking of Azerbaijani doctors.
Elshad Aliyev, the Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora spoke about the activities of the Committee, the implemented projects, as well as the l Forum of American-Azerbaijani Youth, which took place in Washington the day before, and that the organization of such events was a great success. The Deputy Chairman stated that such meetings of our doctors working in advanced medical institutions of the United States will make a great contribution to their unity and the developing health care of Azerbaijan.
Subsequently, Rauf Shahbazov, one of the leaders of the association gave information about the establishment of the organization, its achievements and future activities. Rauf Shahbazov stated that the organization provides various experience-exchange and scholarship programs for the development of young Azerbaijani personnel living in the United States and studying in the field of medicine, and also pointed out that doctors living in the United States will also contribute to Karabakh University.
During the meeting, speeches by doctors working in various fields of medicine were heard, discussions and exchange of views were held on the organization's future plans, innovations in the medical field, and many other important topics.