Azərbaycan icması Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin önündə etiraz aksiyası keçirib
Oktyabrın 2-də Haaqa şəhərində yerləşən Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin önündə Azərbaycan icmasının “Biz sülh istəyirik!” adlı dinc etiraz aksiyası keçirilib.
Niderland-Belçika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının təşkilatçılığı ilə yerli vaxtla 15.00-dan 19.00-dək baş tutan aksiya Ermənistanın cəfəng iddialarına və anti-Azərbaycan kampaniyasına etiraz məqsədilə gerçəkləşdirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan aksiyada çıxış edənlər Ermənistanın 30 ilə yaxın müddət ərzində Azərbaycana və xalqımıza qarşı törətdiyi qəsbkarlıq, təcavüz, etnik təmizləmə, soyqırımlar siyasətini, vandallıq aktlarınımina terrorunu xatırladıblar.
Aksiya iştirakçıları Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsindən Ermənistanın saxta iddialarını rədd etməyi, multikultural və sülhsevər Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşmağı tələb ediblər.
Aksiya zamanı “Qarabağ Azərbaycandır!”, “Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmət edin!”, “Erməni separatçılığına son qoyulsun!”, “Anti-Azərbaycan kampaniyasına son verin!”, “Azərbaycan sülh istəyir, Ermənistan müharibə istəyir!”, “Xocalını unutma!”, “Gəncə terroru Ermənistan terrorunun nümayişidir!”, “Ruben Vardanyan terrorizmin maliyyəçisidir!”, “Dünya Gəncə terroruna susur!”, “Biz Ermənistanın Bərdəyə qarşı terrorunu lənətləyirik!”, “Biz terrorizmə "YOX" deyirik!”, “Biz Ermənistanın sistematik kütləvi qətllərini lənətləyirik!”, “Arayik Arutunyan uşaq qatilidir!”, “Ermənistanın mina terroru azad edilmiş regionlarda normallaşdırma və bərpa prosesinə mane olur!”, “Qarabağın təhlükəsizliyi üçün mina xəritələrini tələb edirik!”, “Mina terroru məcburi köçkünlərin Qarabağa qayıtmasını əngəlləyir!”, “Dünya erməni terrorizminin qurbanları barədə susur!”, “Qarşılıqlı olmaq prinsipini tələb edirik!”, “Ermənistan qərbi azərbaycanlıların hüquqlarını və təhlükəsizliyini təmin etməlidir!”, “Ermənistan qərbi azərbaycanlıların İrəvana qayıtmasının qarşısını alır”, “İrəvan sülh sazişinə ciddi yanaşmır”, “Qərbi azərbaycanlılara İrəvanda yaşayan ermənilərlə bərabər münasibət göstərilməlidir!”, “Azərbaycan Qarabağda birgə yaşayışı dəstəkləyir!”, “Biz Ermənistanı danışıqlara çağırırıq, konfrontasiyaya deyil!”, “Biz dünya ictimaiyyətini ədaləti dəstəkləməyə çağırırıq!” və sair şüarlar nümayiş etdirilib və səsləndirilib.
Qeyd edək ki, aksiya Ermənistanın müraciəti əsasında Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğvi (Ermənistan Azərbaycana qarşı) haqqında ictimai dinləmələrin təşkil olunduğu saatlarda keçirilib.

A protest action of the Azerbaijani community was held in front of the International Institute of Justice
13 October, 2023
On October 2, the Azerbaijani community held a peaceful protest action under the slogan "We want peace!"  in front of the International Court of Justice in The Hague.
The protest action, organized by the Coordination Council of the Netherlands-Belgium Azerbaijanis, aimed to protest against Armenia's absurd claims and anti-Azerbaijani campaign.
The speakers of the peaceful protest action, which began with the National Anthem of Azerbaijan, recalled the policy of usurpation, aggression, ethnic cleansing, genocides, acts of vandalism, mine terrorism committed by Armenia against Azerbaijan and our people during 30 years.
The participants of the protest action demanded the International Court of Justice to reject Armenia's false claims and respect the territorial integrity of Azerbaijan.
During the protest action, "Karabakh is Azerbaijan!", "Respect the territorial integrity of Azerbaijan!", "End Armenian separatism!", "End anti-Azerbaijani campaign!", "Azerbaijan wants peace, Armenia wants war!", "Don't forget Khojaly!", "Ganja terrorism is a demonstration of Armenian terrorism!", "Ruben Vardanyan is a financier of terrorism!", "The world is silent about Ganja terrorism!", "We curse Armenian terror!", "We say NO to terrorism!", "We curse the murders!","Arayik Arutunyan is a child killer!", "Armenian mine terrorism hinders the process of normalization and recovery in the liberated regions!", "We demand mine maps for the security of Karabakh!", "Mine terror of Armenia hinders the return of IDP-s to Karabakh!", "We demand the principle of reciprocity!", "Armenia must ensure the rights and safety of West Azerbaijanis!", "Armenia prevents the return of West Azerbaijanis to Yerevan", " Yerevan does not take the peace agreement serious", "Azerbaijan supports coexistence in Karabakh!", "We call on Armenia for negotiations, not confrontation!", "We call on the world community to support justice!" and other slogans were displayed and chanted.
It should be noted that the protest action was held at the time of public hearings on the cancellation of all forms of racial discrimination (Armenia vs. Azerbaijan) at the International Court of Justice based on Armenia's appeal.