Azərbaycan icması Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin önündə etiraz aksiyası keçirib
Oktyabrın 2-də Haaqa şəhərində yerləşən Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin önündə Azərbaycan icmasının “Biz sülh istəyirik!” adlı dinc etiraz aksiyası keçirilib.
Niderland-Belçika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının təşkilatçılığı ilə yerli vaxtla 15.00-dan 19.00-dək baş tutan aksiya Ermənistanın cəfəng iddialarına və anti-Azərbaycan kampaniyasına etiraz məqsədilə gerçəkləşdirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan aksiyada çıxış edənlər Ermənistanın 30 ilə yaxın müddət ərzində Azərbaycana və xalqımıza qarşı törətdiyi qəsbkarlıq, təcavüz, etnik təmizləmə, soyqırımlar siyasətini, vandallıq aktlarınımina terrorunu xatırladıblar.
Aksiya iştirakçıları Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsindən Ermənistanın saxta iddialarını rədd etməyi, multikultural və sülhsevər Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşmağı tələb ediblər.
Aksiya zamanı “Qarabağ Azərbaycandır!”, “Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmət edin!”, “Erməni separatçılığına son qoyulsun!”, “Anti-Azərbaycan kampaniyasına son verin!”, “Azərbaycan sülh istəyir, Ermənistan müharibə istəyir!”, “Xocalını unutma!”, “Gəncə terroru Ermənistan terrorunun nümayişidir!”, “Ruben Vardanyan terrorizmin maliyyəçisidir!”, “Dünya Gəncə terroruna susur!”, “Biz Ermənistanın Bərdəyə qarşı terrorunu lənətləyirik!”, “Biz terrorizmə "YOX" deyirik!”, “Biz Ermənistanın sistematik kütləvi qətllərini lənətləyirik!”, “Arayik Arutunyan uşaq qatilidir!”, “Ermənistanın mina terroru azad edilmiş regionlarda normallaşdırma və bərpa prosesinə mane olur!”, “Qarabağın təhlükəsizliyi üçün mina xəritələrini tələb edirik!”, “Mina terroru məcburi köçkünlərin Qarabağa qayıtmasını əngəlləyir!”, “Dünya erməni terrorizminin qurbanları barədə susur!”, “Qarşılıqlı olmaq prinsipini tələb edirik!”, “Ermənistan qərbi azərbaycanlıların hüquqlarını və təhlükəsizliyini təmin etməlidir!”, “Ermənistan qərbi azərbaycanlıların İrəvana qayıtmasının qarşısını alır”, “İrəvan sülh sazişinə ciddi yanaşmır”, “Qərbi azərbaycanlılara İrəvanda yaşayan ermənilərlə bərabər münasibət göstərilməlidir!”, “Azərbaycan Qarabağda birgə yaşayışı dəstəkləyir!”, “Biz Ermənistanı danışıqlara çağırırıq, konfrontasiyaya deyil!”, “Biz dünya ictimaiyyətini ədaləti dəstəkləməyə çağırırıq!” və sair şüarlar nümayiş etdirilib və səsləndirilib.
Qeyd edək ki, aksiya Ermənistanın müraciəti əsasında Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğvi (Ermənistan Azərbaycana qarşı) haqqında ictimai dinləmələrin təşkil olunduğu saatlarda keçirilib.

Перед Международным судом состоялась акция протеста азербайджанской общины
2 октября перед Международным судом, находящимся в городе Гаага, состоялась мирная акция азербайджанской общины под названием “Мы хотим мира!”.
Акция, организованная Координационным советом азербайджанцев Нидерландов и Бельгии с 15.00 до 19.00 по местному времени, была проведена в знак протеста против абсурдных утверждений и антиазербайджанской кампании Армении.
Выступившие на мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна Азербайджана, напомнили, что в течение почти 30 лет Aрмения осуществляла против Азербайджана и нашего народа политику оккупации, агрессии, этнической чистки, геноцидов, совершала акты вандализма и минный террор.
Участники акции потребовали от Международного суда отклонить фальшивые утверждения Армении и с уважением отнестись к территориальной целостности мультикультурального и миролюбивого Азербайджана.
В ходе мероприятия демонстрировались и провозглашались такие лозунги, как “Карабах – это Азербайджан!”, “Уважайте территориальную целостность Азербайджана!”, “Остановить армянский сепаратизм!”, “Прекратите антиазербайджанскую кампанию!”, “Aзербайджан желает мира, Армения – войны!”, “Не забывай Ходжалы!”, “Гянджинский террор – демонстрация армянского террора!”, “Рубен Варданян – финансист терроризма!”, “Мир умалчивает о гянджинском терроре!”, “Мы проклинаем террор со стороны Армении против Барды!”, “Мы говорим терроризму НЕТ!”, “Мы проклинаем совершаемые Арменией систематические массовые убийства!”. “Aраик Арутюнян – убийца детей!”, “Армянский минный террор препятствует процессу нормализации и восстановления в освобожденных регионах!”, “Для безопасности Карабаха требуем карты минных полей!”, “Mинный террор препятствует возвращению вынужденных переселенцев в Карабах!”, “Мир умалчивает о жертвах армянского терроризма!”, “Требуем применения принципа взаимности!”, “Армения должна обеспечить права и безопасность западных азербайджанцев!”, “Армения препятствует возвращению западных азербайджанцев в Иреван”, “Иреван несерьезно подходит к мирному соглашению”, “К западным азербайджанцам следует отнестись так же, как к проживающим в Иреване армянам!” “Aзербайджан поддерживает сосуществование в Карабахе!”, “Мы призываем Армению к переговорам, а не к конфронтации!”, “Мы призываем мировую общественность поддержать справедливость!” и пр.
Отметим, что акция была проведена в часы организации в Международном суде по обращению Армении общественных слушаний относительно ликвидации всех форм расовой дискриминации (Армения против Азербайджана).