ABŞ-ın San-Xose şəhərində Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DİDK) əməkdaşlarının ABŞ-a səfəri çərçivəsində Kaliforniya ştatının San-Xose və ətraf şəhərlərində yaşayan  azərbaycanlılarla  görüş keçirilib.
Azərbaycanın və Amerika Birləşmiş Ştatlarının Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Aynur Ağayeva tədbiri açaraq, təşkilatın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbir Komitənin fəaliyyətini əks etdirən videoçarxların və Diaspor Marşının nümayişi ilə davam edib.
Görüş iştirakçılarını salamlayan Komitə sədri Fuad Muradov İkinci Qarabağ müharibəsi və post-müharibə dövründə Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında göstərdikləri fəallığa, vətənpərvərliyə görə icma üzvlərinə təşəkkür edib, ABŞ-da yaşayan azərbaycanlıların Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılmasında böyük rol oynadığını vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında səsləndirdiyi tövsiyələri xatırladan Komitə sədri DİDK-nın çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, diaspor təşkilatlarını vahid platformada birləşdirən Koordinasiya şuraları, Azərbaycan evləri, həftəsonu Azərbaycan məktəbləri, Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri və digər irimiqyaslı layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Los-Ancelesdəki Baş konsulluğunun konsulu Ramiz Daşdəmirov və Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyinin əməkdaşı icmanın fəaliyyəti ilə bağlı fikir və tövsiyələrini səsləndiriblər. Qeyd olunub ki, Kaliforniya ştatında ən çox azərbaycanlı San-Xose şəhərində yaşayır, buradakı gənclərimiz əsasən elm və İT sahələrində çalışırlar.
Sonra Prezident İlham Əliyevin Zəfər Günü ilə bağlı videoçıxışı təqdim olunub.
Müzakirələr zamanı Kaliforniya ştatında fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatları nümayəndələrinin və diaspor fəallarının iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycan diasporunun təşkilatlanması istiqamətində aparılan ardıcıl, məqsədyönlü və sistemli işin nəticələri barədə danışılıb, əldə olunan nailiyyətlərə diqqət cəlb edilib.
Soydaşlarımız Kaliforniya ştatında yaşayan azərbaycanlıları bir arada topladığına, onları daim diqqət mərkəzində saxladığına və yaxından maraqlandığına görə Komitə rəhbərliyinə və əməkdaşlarına təşəkkür ediblər. Onlar bu görüşü həmyerlilərimizin şəbəkələşməsi və təşkilatlanması üçün atılan mühüm addımlardan biri kimi dəyərləndiriblər. Həmvətənlərimiz bundan sonra da yaşadıqları ölkədə Azərbaycanın haqlı mövqeyini müdafiə edəcəklərini, Azərbaycan xalqının və dövlətinin mənafeyini daim uca tutacaqlarını bildiriblər.

A meeting with Azerbaijani community was held in San Jose
The employees of the State Committee on Work with Diaspora met with Azerbaijanis living in San Jose and surrounding cities of California.
The meeting started with the national anthems of Azerbaijan and US, followed by one-minute silence to honour those, who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan.
In her opening speech, Aynur Aghayeva, head of Azerbaijan Cultural Society of Northern California, spoke about the organization she leads.
The event continued with the demonstration of videos covering the activity of the Committee. Then, Diaspora March was played.
After greeting the meeting participants, Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora expressed his gratitude to the community members for conducting extensive information campaign and organizing large scale actions across the US during Second Karabakh War and post-war period.
Committee chairman recalled President Ilham Aliyev’s recommendations sounded at the Fifth Congress of World Azerbaijanis and gave information about multi-sided activity of the State Committee, Coordination Councils, Azerbaijani Houses and weekend Azerbaijani schools, Summer Camps of Diaspora Youth and other large-scaled projects.
In their speeches, Ramiz Dashdemirov, Consul of the Consulate General of Azerbaijan in Los Angeles and employee of Azerbaijani embassy in US shared their own opinions about the activity of Azerbaijani community and provided recommendations in this regard.
It has been noted that city of San Jose hosts the largest number of Azerbaijanis living in California, US. Our young compatriots work mainly in the fields of science and IT.
Furthermore, a video of President Ilham Aliyev’s speech on the occasion of Victory Day was presented.
Representatives of diaspora organizations operating in California, active members of diaspora and US also attended the meeting. The attention was drawn to the results of the consistent, purposeful and systematic work carried out in the direction of the institution of the Azerbaijani diaspora.
Our compatriots thanked the chairman and staff of the Committee for gathering together the Azerbaijanis living in California, US and for taking such a close interest in them. They assessed this meeting as one of the important steps taken in the direction of formation of a network of Azerbaijanis living abroad. Our compatriots have told that they will continue to defend the just position of Azerbaijan in their countries of residence, and they will always uphold and promote the interests of our people and our Republic.