Vətən müharibəsinin şəhid və qazilərinin əmanətlərinin İstanbul səfəri başa çatıb
Vətən müharibəsində şanlı Zəfərin 5 illiyi münasibətilə şəhid və qazi övladlarının İstanbul şəhərinə səfəri başa çatıb.
Daha öncə xəbər verdiyimiz kimi iştirakçılar Türkiyə Respublikasının qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün Anım mərasimində, şəhid Anıl Kaan Aybek adına məktəbdə keçirilən xatirə tədbirində iştirak edib, eləcə də Gaziosmanpaşa Kaymakamlığında görüş keçiriblər.
Səfər çərçivəsində daha bir görüş Gaziosmanpaşa Kızılay şöbəsində İstanbul Valisi Davut Güllə olub. Görüş zamanı iki ölkə arasında qardaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan və Türkiyə şəhid və qazi övladlarının bu kimi görüşlərinin xalqlarımız arasında sarsılmaz birliyin göstəricisi olduğu vurğulanıb. Bu əməkdaşlığın gələcəkdə də qarşılıqlı səfərlərin təşkil olunacağı bildirilib. Gaziosmanpaşa kaymakamlığında iştirakçılara sertifikat və hədiyyələr təqdim edilib.
Onlar İstanbulda Yerəbatan Sarnıcı muzeyində, Topqapı sarayında, Dolmabahçe sarayında, Ayasofya Camisində olublar. Bununla yanaşı Beşiktaş stadion turu, Üsküdar sahildə gəzinti, İstanbul boğazında gəmi ilə səyahət təşkil edilib.
Qeyd edək ki, səfər zamanı Vətən müharibəsinin şəhid və qazilərinin övladlarını Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) sədr müavini Pərviz Məmmədzadə, “YAŞAT” Fondunun məsul əməkdaşı Aqşin Balahəsənli müşayiət ediblər.
Bu səfər şəhid və qazi övladlarının qardaş Türkiyə ilə tanışlığı, həmçinin Vətən müharibəsi qəhrəmanlarının ailələrinə göstərilən diqqət və qayğının daha bir nümunəsi kimi dəyərləndirilir.

Завершилась поездка детей шехидов и гази Отечественной войны в Стамбул
Завершилась поездка детей шехидов и гази в город Стамбул по случаю 5-летия славной Победы в Отечественной войне.
Как мы уже сообщали, члены делегации приняли участие в церемонии почтения памяти основателя Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка, памятном мероприятии, проведенном в школе имени шехида Аныла Каана Айбека, а также провели встречу в каймакамстве Газиосманпаша.
Кроме того, в рамках поездки в Кызылайском отделе Газиосманпаши состоялась встреча с губернатором Стамбула Давутом Гюлем. В ходе встречи был проведен обмен мнениями о дальнейшем развитии братских отношений между двумя странами. Подчеркнуто, что такие встречи детей шехидов Азербайджана и Турции служат показателем нерушимого единства между нашими народами. Отмечено, что сотрудничество будет продолжено путем организации взаимных поездок. В каймакамстве Газиосманпаша участникам были вручены сертификаты и подарки.
В Стамбуле они побывали в музее Еребатан Сарныджы, во дворце Топкапы, дворце Долмабахче, мечети Айя София. Кроме того, были организованы стадионный тур Бешикташ, прогулка по набережной Ускюдар, экскурсия по Босфору.
Отметим, что в поездке детей шехидов и гази Отечественной войны сопровождали первый заместитель председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Валех Гаджиев, исполнительный директор Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрем Абдуллаев, заместитель председателя Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF) Парвиз Мамедзаде и ответственный сотрудник Фонда “YAŞAT” Агшин Балагасанли.
Данная поездка, направленная на ознакомление детей шехидов и гази с Турцией, одновременно служит еще одним примером внимания и заботы о семьях героев Отечественной войны.