Salonikidə Ulu Öndər Heydər Əliyev anılıb
11 dekabr, 2024Yunanıstanın Saloniki şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anım günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycanın Yunanıstandakı Səfirliyinin dəstəyi, “QALA" Yunanıstan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycanın Yunanıstandakı səfiri, Türkiyənin və Gürcüstanın Saloniki şəhərindəki baş konsulluqlarının əməkdaşları, yerli QHT-nin üzvləri və ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak edib.
Qonaqları salamlayan "QALA" Yunanıstan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Rəşid Məmmədov müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xalqımız qarşısındakı tarixi və misilsiz xidmətləri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Ulu Öndərinin xatirəsinin Yunanıstanda hörmətlə anıldığını vurğulayıb.
Azərbaycanın Yunanıstandakı səfiri Arif Məmmədov dünyanın nüfuzlu siyasətçiləri arasında xüsusi yer tutan Heydər Əliyevin parlaq və şərəfli həyat yolundan, çoxşaxəli dövlətçilik fəaliyyətindən, müasir Azərbaycan dövlətinin müstəqilliyinin əldə olunması, qorunması və möhkəmləndirilməsində əvəzsiz və müstəsna rolundan danışıb. Heydər Əliyevin siyasi kursunun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.

National Leader Heydar Aliyev was commemorated in Thessaloniki
An event was held on the occasion of the Memorial Day of Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan state, in Thessaloniki, Greece.
The event was supported by the State Committee on Work with Diaspora and the Embassy of Azerbaijan in Greece and organized by the Greece-Azerbaijan Friendship Society "GALA". The ambassador of Azerbaijan in Greece, employees of the consulates of Turkey and Georgia in Thessaloniki, members of local NGOs and representatives of the public participated in the event.
Greeting the guests, the Rashid Mammadov, the head of the Greece-Azerbaijan Friendship Society "GALA”, gave information about the historical and unparalleled services of National Leader Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan state. He highlighted that the memory of the National Leader was commemorated respectably in Greece.
Arif Mammadov, the ambassador of Azerbaijan in Greece spoke about Heydar Aliyev’s meaningful life path, multifaceted legacy, the irreplaceable and exceptional role in achieving, protecting and strengthening the independence of the modern Azerbaijan state. He emphasized the political course of Heydar Aliyev was successfully continued by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Subsequently, the participants visited a photo exhibition dedicated to the National Leader’s life path and activities.