Moldova Azərbaycanlıları Konqresi (MAK) ictimai təşkilatının təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikasının Moldovadakı Səfirliyi və Kişineu Bələdiyyəsinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində "Xarıbülbül" Azərbaycan-Moldova dostluq xiyabanı salınıb.
Tədbirdə MAK-ın sədri Elçin Bayramov və təşkilatın nümayəndələri, Azərbaycanın Moldovadakı səfiri Ülvi Baxşəliyev, Moldova Parlamenti üzvü və Moldova-Azərbaycan parlament dostluq qrupunun sədri Vitaliy Jakot, Moldovanın Ekologiya Nazirliyinin dövlət katibi Georqe Xadcer, Kişineunun vitse-prezidenti İrina Qutnik, eləcə də bələdiyyə nümayəndəsi Dmitri Gorelko iştirak edib.
Aksiya qlobal iqlim dəyişikliyi problemlərinin həllinə dünya ictimaiyyətinin diqqətini cəlb etməyə çağıran BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasından (COP29) ilhamlanıb.
Xiyabanın salınması iki mərhələdə həyata keçirilib. İlk olaraq noyabrın 8-də MAK və Kişinyov bələdiyyəsinin nümayəndələri dekorativ "Malus Red Royalty" növünə aid alma ağacları əkiblər. İkinci mərhələ dekabrın 4-də daha 11 ağacın əkilməsi və  xiyabanın açılış mərasiminin təşkil olunması ilə başa çatıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Elçin Bayramov, eləcə də digər iştirakçılar Azərbaycan və Moldova arasında dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsinin əhəmiyyətindən danışıb, belə ekoloji təşəbbüslərin həm şəhərin abadlaşmasına, həm də xalqlar arasında dostluğun güclənməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb.

В Кишинэу заложена Аллея азербайджано-молдавской дружбы "Xaрыбюльбюль"
По инициативе Общественной организации "Конгресс азербайджанцев Молдовы" (КАМ), в рамках совместного сотрудничества посольства Азербайджанской Республики в Молдове и муниципалитета Кишинэу заложена Аллея азербайджано-молдавской дружбы "Харыбюльбюль".
В мероприятии приняли участие председатель КАМ Эльчин Байрамов и представители организации, посол Азербайджана в Молдове Ульви Бахшалиев, член парламента Молдовы и председатель парламентской группы дружбы Молдова-Азербайджан Виталий Жакот, государственный секретарь министерства экологии Молдовы Георге Хаджер, вице-мэр Кишинэу Ирина Гутник, а также представитель муниципалитета Дмитрий Горелко.
Акция была воодушевлена 29-й сессией Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), призывающей привлечь внимание мировой общественности к решению проблем глобального изменения климата.
Закладка Аллеи осуществлена в два этапа. Сначала 8 ноября представители МАК и муниципалитета Кишинэу посадили яблони декоративного сорта Malus Red Royalty. Второй этап завершился 4 декабря посадкой еще 11 деревьев и организацией церемонии открытия аллеи.
Выступая со вступительной речью, Эльчин Байрамов, а также другие участники говорили о значении укрепления дружественных связей между Азербайджаном и Молдовой, подчеркнули, что такие экологические инициативы вносят вклад в благоустройство города и укрепление дружбы между народами.