“Ulu öndər və yəhudilər” sənədli filmi İsrail mətbuatında
İsraildə yaşayan həmyerlimiz, “Kanal 24”ün rəhbəri, Beynəlxalq Azİz təşkilatının vitse-prezidenti, Dona Qrasiya Diplomatiya Mərkəzinin rəhbəri Səadət Şükürovanın müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə ərsəyə gətirdiyi “Ulu Öndər və Yəhudilər” sənədli filmi beynəlxalq arenada ölkəmizi tanıtmağa davam edir.
Sənədli film Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Səadət Şükürovanın ideya müəllifliyi və rejissorluğu ilə çəkilib. Filmdə Azərbaycanla İsrail arasında dostluq və strateji münasibətlərin qurulmasında Heydər Əliyevin rolundan, eyni zamanda Ulu Öndərin müasir Azərbaycan dövlətini formalaşdırarkən multikulturalizm və tolerantlıq siyasətini əsas meyarlardan biri olaraq seçməsindən, Azərbaycan ərazisində məskunlaşmış bütün xalqlara olduğu kimi‚ yəhudilərə də hörmət və ehtiramın göstərilməsindən bəhs edilib.
İsrailin mətbuat saytlarında və sosial platformalarında yayımlanan və müsəlman-yəhudi dostluğuna ən yaxşı nümunə ola biləcək film 3 dildə - Azərbaycan, ingilis və ivrit dilində tamaşçılara təqdim edilib və böyük rəğbətlə qarşılanıb.
Qeyd edək ki, Səadət Şükürova İsrail-Azərbaycan arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsindəki və iki xalq arasında mədəni əlaqələrin inkişafındakı xidmətləri yüksək qiymətləndirilərək "Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə" medalı ilə təltif olunub.

The documentary “The Great Leader and the Jews” in the Israeli press
Saadat Shukurova, our compatriot living in Israel, Head of Channel 24, vice-president of the AzIz, head of the Dona Gracia Center for Diplomacy continues to promote our country on the international arena. The documentary “The Great Leader and the Jews” made under the direction of Saadat Shukurova on the occasion of Heydar Aliyev’s 100th anniversary.
The film was shot with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan. The film tells about Heydar Aliyev’s role in the establishment of friendly and strategic ties between Azerbaijan and Israel, as well as the Great Leader's multiculturalism and tolerance policy as one of the main criteria in shaping the modern Azerbaijani state, and showing respect for Jews as well as for all peoples settled in the territory of Azerbaijan.
The documentary, as the best example of Muslim-Jewish friendship, was broadcast on Israeli press websites and social platforms, and was presented to the audience in 3 languages - Azerbaijani, English and Hebrew.
It should be noted that Saadat Shukurova was awarded the medal “For service in Diaspora activity” for her contribution to the strengthening of friendly and cultural relations between Israel and Azerbaijan.