“The Jerusalem Post”: Yəhudilərin Azərbaycan kimi dosta hər zaman ehtiyacı olacaq
20 dekabr, 2024Bu barədə İsrailin ərəb dünyası və İran üzrə tanınmış eksperti, İsrail Müdafiə Qüvvələrinin Kəşfiyyat Korpusunun sabiq polkovnik-leytenantı, bu ölkənin nüfuzlu Bar-İlan Universitetinin şərqşünaslıq elmləri üzrə professoru və Universitetin Yaxın Şərq və İslam Tədqiqatları Mərkəzinin direktoru, Begin-Sadat Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin tədqiqatçısı doktor Mordexay Kedar dünyanın ən nüfuzlu nəşrlərindən “The Jerusalem Post”da dərc olunmuş “Dinc yanaşı yaşama ölkəsi olan Azərbaycan yəhudilərə nə üçün lazımdır?” sərlövhəli məqaləsində yazıb.
Yəhudilərin Azərbaycanda həyatına həsr olunan yazıda ilk dəfə eramızdan əvvəl VIII əsrdə Azərbaycana gələn bu xalqın həmin vaxtdan antisemitizmlə qarşılaşmadan sülh və harmoniya içində yaşadığı göstərilir. Xüsusilə ötən il Azərbaycan İsraildə Səfirlik açdıqdan sonra onların həyatı çiçəklənir. Antisemit köklü nifrət və dözümsüzlüyün tüğyan etdiyi dünyada multikultural Azərbaycan nümunədir. Yəhudilərin və müsəlmanların bir-birlərinin bayramlarını qeyd edərək dinc yanaşı yaşamağına və dostluğuna aşkar misaldır. Bakı, Quba, Oğuz, Gəncə və Azərbaycanın digər şəhərlərində məktəbdən evə qayıdan yəhudi uşaqlar təqib edilmir. Onlar öz mədəniyyətlərini və həyat tərzlərini Azərbaycanda yaşayan digər dini qruplarla bölüşməyə təşviq olunurlar.
Azərbaycanın İsrail ilə münasibətlərinə toxunan professor sonuncunun neftə olan tələbatının 40%-dən çoxunun ölkəmiz tərəfindən təmin edildiyini, burada 120-dən çox İsrail şirkətinin fəaliyyət göstərdiyini və digərlərinin də iş qurmaq niyyətində olduğunu diqqətə çatdırıb. Müəllif sonda qeyd edib ki, yəhudilərin Azərbaycan kimi ən çətin anlarda yanında olan dostlara hər zaman ehtiyacı var.

“The Jerusalem Post”: Евреям всегда будет нужен такой друг, как Азербайджан
20 декабря, 2024Известный израильский эксперт по арабскому миру и Ирану, бывший полковник-лейтенант Разведывательного корпуса Сил обороны Израиля, профессор-востоковед престижного Университета имени Бар-Илана этой страны и директор Центра ближневосточных и исламских исследований университета, исследователь Центра стратегических исследований Бегин-Садат доктор Мордехай Кедар написал об этом в статье под заголовком “Почему нужен евреям Азербайджан, являющийся образцом мирного сосуществования?”, опубликованной в одном из самых влиятельных изданий мира “The Jerusalem Post”.
В материале, посвященном жизни евреев в Азербайджане, говорится, что этот народ, впервые поселившийся в Азербайджане в VIII веке до нашей эры, с того времени живет в мире и гармонии, не сталкиваясь с антисемитизмом. В особенности, после открытия в минувшем году Азербайджаном посольства в Израиле их жизнь процветает. В мире, где царят ненависть и нетерпимость, связанные с ансемитизмом, мультикультуральный Азербайджан служит примером. Евреи и мусульмане отмечают праздники друг друга, что служит примером их мирного сосуществования и дружбы. Еврейские дети, возвращающиеся из школы в Баку, Губе, Огузе, Гяндже и других городах Азербайджана, не преследуются. Oни поощряются к тому, чтобы разделить свою культуру и образ жизни с проживающими в Азербайджане другими религиозными группами.
Касаясь отношений между Азербайджаном и Израилем, профессор отмечает, что наша страна обеспечивает более 40% потребностей последнего в нефти, что здесь функционируют более 120 израильских компаний, подчеркнул, что и другие намерены создать свое дело. В заключение автор доводит до внимания, что евреям всегда будут нужны такие друзья, как Азербайджан, которые в самые сложные моменты находятся рядом с ними.