Maqdeburqda Diaspor Boks Liqasının idman zalı və “Ana dili” məktəbi açılıb
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Almaniyanın Maqdeburq şəhərində Heydər Əliyev adına Dünya Boks Komitəsinin, Diaspor Boks Liqasının idman zalının və “Ana dili” məktəbinin açılış mərasimi keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Heydər Əliyev adına Dünya Boks Komitəsinin və Diaspor Boks Liqasının təşkilkatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycan icmasının və yerli ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbiri giriş sözü ilə Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin üzvü, Alman-Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin sədri Yaşar Niftəliyev açıb. Bildirib ki, hazırda Almaniyadakı soydaşlarımız Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı ordumuzun əldə etdiyi parlaq qələbə sayəsində qalib xalqın diasporu kimi qürur içində yaşayır. O, Almaniyadakı icmamızın idman sahəsində daha böyük uğurlara nail olması üçün Maqdeburqdakı azərbaycanlıların rəhbərlik etdikləri müxtəlif klubları bir yumruq kimi birləşməyə çağırıb.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov yeni idman zalı və “Ana dili” məktəbindən ibarət olan növbəti Azərbaycan Evinin açılması münasibətilə Maqdeburq şəhərində və ətrafında yaşayan soydaşlarımızı təbrik edib. Qeyd edib ki, dövlətimizin bütün uğurlarının və qələbələrinin əsasında bu il 100 illiyini qürur içində qeyd etdiyimiz ümummilli lider, Azərbaycan xalqının xilaskarı Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri dayanır. Dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən Almaniyada yaşayan soydaşlarımızın hər zaman Azərbaycanın nailiyyətlərini dəstəklədikləri, bunu öz fəaliyyətləri ilə nümayiş etdirdikləri vurğulanıb: “Ali Baş Komandanın bizə bəxş etdiyi qələbəni xaricdə yaşayan soydaşlarımız öz fəaliyyətində və həyatında uca tuturlar”.
Komitə sədri xatırladıb ki, Dünya Azərbaycanlıların V Qurultayında dövlət başçımızın soydaşlarımızın sıx yaşadığı şəhərlərdə Azərbaycan evlərinin daha intensiv şəkildə açılmasına dair xüsusi tapşırığı olub: “Biz bu tapşırığı yerinə yetiririk. Hazırda dünyanın 20-dən çox şəhərində Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir. İndi isə Maqdeburqda təkcə idman zalı və məktəb açılmır, eyni zamanda soydaşlarımızın bir araya gəlməsi üçün böyük bir ocaq açılır. Siz bilməlisiniz ki, Prezident İlham Əliyev övladlarımızın sağlam böyüməsi, Azərbaycan dilini, tarixini, mədəniyyətini öyrənməsi, soydaşlarımızın sağlam həyat tərsi keçirməsi, dünyanın müxtəlif ölkələrində nüfuzlu mövqelərə malik olmaları üçün bütün layihələri tam dəstəkləyir. Əgər dövlət başçımızın dəstəyi olmasaydı, biz belə layihələri həyata keçirə bilməzdik”.
O, Maqdeburqdakı Azərbaycan Evinin açılmasında və qurulmasında əməyi olan bütün soydaşlarımıza, hər zaman xalqımıza dost münasibəti sərgiləyən ictimai xadim, Xocalı soyqırımı haqqında kitabın müəllifi Dr. Rolf Kunsa və Maqdeburq şəhər şurasının üzvü Bernd Heynemana minnətdarlığını bildirib. Soydaşlarımızı diasporumuzun güclü olması naminə birlik və həmrəylik göstərməyə çağırıb.
Mərasimdə Diaspor Boks Liqasının baş məşqçisi Şamil Kərimov, Dr. Rolf Kunş, boksçu Aleksandr Frank, “Odlar Yurdu” klubunun prezidenti, boks üzrə dünya çempionu Azad Əzizov və başqaları çıxış ediblər. Bu əlamətdar hadisə ilə bağlı soydaşlarımızı təbrik edən, xoş arzularını bildirən natiqlər soydaşlarımıza diqqət və qayğı göstərən Azərbaycan dövlətinə təşəkkür ediblər. “Gənclər və uşaqlar üçün belə idman zalının və məktəbin açılması böyük nailiyyətdir. Azərbaycanın hər zaman dostu olmuşam və dostu olaraq da qalacağam”, - deyə R.Kunş vurğulayıb.
Qonaqlar idmançıların boks zalında məşqini və “Ana dili” məktəbinin ilk dərsini izləyiblər.
Qeyd edək ki, 11 ildir Almaniyanın Maqdeburq şəhərində davamlı fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Dünya Boks Komitəsinin yarışları artıq bu il sentyabrın 1-dən nüfuzlu “BoxRec” saytındakı dünya reytinq cədvəlinə düşüb. Bu addım ulu öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan kəmərlərin bütün dünyada tanıdılması məqsədilə atılıb.

The gym of Diaspora Boxing League and “Mother Language” school have been opened in Magdeburg
The gym of Diaspora Boxing League and World Boxing Committee named after Heydar Aliyev, as well as "Mother Language" school have been opened in Magdeburg, Germany as part of the "Year of Heydar Aliyev".
Representatives of the Azerbaijani community and the local society attended the event, which was supported by the State Committee on Work with Diaspora, organized through the joint efforts of World Boxing Committee named after Heydar Aliyev and Diaspora Boxing League.
Yashar Niftaliyev, member of the Board of the Alliance of German Azerbaijanis, chairman of the German-Azerbaijani Cultural Society, delivered opening remarks at the event, that began with the performance of the State Anthem of Azerbaijan. He has noted that our compatriots in Germany feel pride thanks to the brilliant victory achieved by our glorious army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. He called on the various clubs led by Azerbaijanis in Magdeburg to unite as one fist for achieving successes in the field of sports.
Greeting the participants of the event, Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, congratulated our compatriots living in and around Magdeburg on the occasion of the opening of Azerbaijani House, that includes new gym and "Mother Language" school. Committee Chairman has noted that all successes and victories of our state are the result of the unparalleled services of the national leader, savior of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev. It was emphasized that our compatriots living in different countries of the world, including in Germany, always support Azerbaijan's achievements: "Our compatriots living abroad cherish the victory gained under the lidership of Supreme Commander in Chief."
The Committee chairman reminded that at the 5th Congress of the World Azerbaijanis, head of state recommended to open new Azerbaijani houses in the cities where our compatriots live: "We are fulfilling this task. Currently, Azerbaijani House operates in more than 20 cities of the world. Today, we are not only opening a gym and a school in Magdeburg, this House is hearth that will unite all Azerbaijanis arround. You should know that President Ilham Aliyev supports all projects related to the healthy future of our children, their learning the Azerbaijani language, history, and culture. "If it were not for the support of our head of state, we would not be able to implement such projects."
Committee Chairman expressed his gratitude to all our compatriots and people who contributed to the opening and establishment of Azerbaijani House in Magdeburg, the author of the book on the Khojaly Genocide, Dr. Rolf Kuns and Magdeburg city council member Bernd Heinemann. He called on our compatriots to show unity and solidarity for the sake of the strength of our diaspora.
The head coach of the Diaspora Boxing League, Shamil Karimov, Dr. Rolf Kunsh, boxer Alexander Frank, president of "Odlar Yurdu" club, world boxing champion Azad Azizov and others delivered speeches. Congratulating our compatriots and expressing their good wishes on this remarkable event, the speakers thanked the state of Azerbaijan for the attention and care towards our compatriots.
"Opening a gym and school for youth and children is a great achievement. I have always been and will remain a friend of Azerbaijan",said R. Kunsh.
The guests observed the training of the athletes in the boxing hall and the first lesson of the "Mother Language" school.
It should be noted that the competitions of the World Boxing Committee named after Heydar Aliyev, operating in Magdeburg, Germany for 11 years, have already been included in the world ranking list by the prestigious "BoxRec" website from September 1 this year. This step aims to promote the belts named after the great leader Heydar Aliyev across the world.